Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SERVİKS STAGE I B2 OLGULARINA YAKLAŞIM Doç.Dr. Ayşe GÜRBÜZ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SERVİKS STAGE I B2 OLGULARINA YAKLAŞIM Doç.Dr. Ayşe GÜRBÜZ."— Sunum transkripti:

1 SERVİKS STAGE I B2 OLGULARINA YAKLAŞIM Doç.Dr. Ayşe GÜRBÜZ

2 STAGE I B2 SERVİKS KANSERİ 4 CM VE ÜZERİNDE SERVİKSTE SINIRLI LEZYONLARI İÇERİR. STAGE I B2 SERVİKS KANSERİ 4 CM VE ÜZERİNDE SERVİKSTE SINIRLI LEZYONLARI İÇERİR.

3 STAGE I B2 SERVİKS KANSERİNİN OPTİMAL TEDAVİSİ TARTIŞMALIDIR. STAGE I B2 SERVİKS KANSERİNİN OPTİMAL TEDAVİSİ TARTIŞMALIDIR.

4 LOKAL BÖLGESEL VE UZAK METASTAZLAR HEMEN TÜM TEDAVİ YÖNTEMLERİNDE SIK OLUP İDEAL TEDAVİ İÇİN RANDOMİZE KONTROLLÜ ÇALIŞMALARA İHTİYAÇ VARDIR. LOKAL BÖLGESEL VE UZAK METASTAZLAR HEMEN TÜM TEDAVİ YÖNTEMLERİNDE SIK OLUP İDEAL TEDAVİ İÇİN RANDOMİZE KONTROLLÜ ÇALIŞMALARA İHTİYAÇ VARDIR.

5 TEDAVİDE KULLANILAN YÖNTEMLER PRİMER RADYASYON TEDAVİSİ PRİMER RADYASYON TEDAVİSİ KEMORADYASYON KEMORADYASYON RADYASYON+EKSTRAFASYAL HİSTEREKTOMİ RADYASYON+EKSTRAFASYAL HİSTEREKTOMİ RADYASYON+EKSTRAFASYAL HİSTEREKTOMİ+KEMOTERAPİ RADYASYON+EKSTRAFASYAL HİSTEREKTOMİ+KEMOTERAPİ NA KEMOTERAPİ+RH+RT NA KEMOTERAPİ+RH+RT RH+POST OP KEMORADYASYON RH+POST OP KEMORADYASYON

6 PRİMER RADYASYON TEDAVİSİ BULKY TÜMÖRLERE UYGULANAN RADYOTERAPİ DOZU YÜKSEKTİR VE KOMPLİKASYON ORANLARI OLDUKÇA YÜKSEKTİR. BULKY TÜMÖRLERE UYGULANAN RADYOTERAPİ DOZU YÜKSEKTİR VE KOMPLİKASYON ORANLARI OLDUKÇA YÜKSEKTİR.. PEREZ ve ARKADAŞLARININ 56 EVRE 1 B2 ve II A OLGUSUNA RADYOTERAPİ UYGULADIKLARI ÇALIŞMASINDA %28 OLGUDA KOMPLİKASYON GELİŞMİŞ.

7 < 1 REKTOVAGİNAL FİSTÜL 1 REKTOVAGİNAL FİSTÜL 2 VEZİKOVAJİNAL FİSTÜL 2 VEZİKOVAJİNAL FİSTÜL 1 REKTAL STRÜKTÜR 1 REKTAL STRÜKTÜR 1 ÜRETERAL STRÜKTÜR 1 ÜRETERAL STRÜKTÜR 1 AĞIR PELVİK İNFEKSİYON 1 AĞIR PELVİK İNFEKSİYON 2 KAF NEKROZU 2 KAF NEKROZU 5 VAJİNAL STENOZ 5 VAJİNAL STENOZ

8 % 9 PELVİK NÜKS İZLENMİŞ. % 9 PELVİK NÜKS İZLENMİŞ. GÜNÜMÜZDE KEMORADYASYON UYGULANMAKTADIR.KEMORADYASYON LOKAL NÜKSÜ OLDUKÇA AZALTMIŞTIR. GÜNÜMÜZDE KEMORADYASYON UYGULANMAKTADIR.KEMORADYASYON LOKAL NÜKSÜ OLDUKÇA AZALTMIŞTIR.

9 RADYOTERAPİ VE EKSTRAFASYAL HİSTEREKTOMİ LOKAL NÜKSÜ ENGELLEMEK İÇİN İLAVE EDİLMİŞTİR. LOKAL NÜKSÜ ENGELLEMEK İÇİN İLAVE EDİLMİŞTİR.. DURRANCE ve ARKADAŞLARI PELVİK NÜKSÜN %15 ten %2.6 YA DÜŞTÜĞÜNÜ BİLDİRMİŞTİR.. GOG RANDOMİZE KONTROLLÜ ÇALIŞMASINDA LOKAL NÜKSÜ SADECE RT GRUBUNDA %27,RT + EH GRUBUNDA %14 OLARAK BİLDİRMİŞTİR. ANCAK SÜRVİ İKİ GRUPTA BENZER.

10 RADYOTERAPİ+EH+KEMOTERAPİ GOG ÇALIŞMASI (1999) GOG ÇALIŞMASI (1999) 374 HASTA 374 HASTA RANDOMİZE KONTROLLÜ RANDOMİZE KONTROLLÜ CİSPLATİN 40 MG/M2 HAFTADA 1,6 HAFTA İÇİN, CERRAHİDEN 3-6 HAFTA SONRA CİSPLATİN 40 MG/M2 HAFTADA 1,6 HAFTA İÇİN, CERRAHİDEN 3-6 HAFTA SONRA 2 YILLIK SURVİ CİSPLATİN GRUBUNDA DAHA İYİ (%89 VS %79) 2 YILLIK SURVİ CİSPLATİN GRUBUNDA DAHA İYİ (%89 VS %79) REKÜRRENS SİZ SÜRVİ: (%81 VS % 69) REKÜRRENS SİZ SÜRVİ: (%81 VS % 69)

11 RT YE EH EKLENMESİ KOMPLİKASYON ORANININI ARTIRMAKTADIR.(%18 VS%6).(MENEDETTİ VE ARK) RT YE EH EKLENMESİ KOMPLİKASYON ORANININI ARTIRMAKTADIR.(%18 VS%6).(MENEDETTİ VE ARK) RT DOZUNUN AZALTILMASI ÖNERİLMİŞ. RT DOZUNUN AZALTILMASI ÖNERİLMİŞ. KEMORADYASYON KULLANIMINDAN SONRA LOKAL PELVİK KONTROL SAĞLANIMINDAKİ ARTIŞA BAĞLI OLARAK BU YÖNTEM POPULARİTESİNİ KAYBETMİŞTİR. KEMORADYASYON KULLANIMINDAN SONRA LOKAL PELVİK KONTROL SAĞLANIMINDAKİ ARTIŞA BAĞLI OLARAK BU YÖNTEM POPULARİTESİNİ KAYBETMİŞTİR.

12 NEOADJUVAN KEMOTERAPİ +RADİKAL HİSTEREKTOMİ SARDİ ve ARKADAŞLARI (1993) SARDİ ve ARKADAŞLARI (1993) RANDOMİZE KONTROLLÜ ÇALIŞMA RANDOMİZE KONTROLLÜ ÇALIŞMA 75 KONTROL,76 ÇALIŞMA OLGUSU 75 KONTROL,76 ÇALIŞMA OLGUSU NEOADJUVAN KEMOTERAPİ + CERRAHİ X RADYOTERAPİ NEOADJUVAN KEMOTERAPİ + CERRAHİ X RADYOTERAPİ 3 SİKLUS VBP (VİNKRİSTİN, BLEOMİSİN,CİSPLATİN) REJİMİ 3 SİKLUS VBP (VİNKRİSTİN, BLEOMİSİN,CİSPLATİN) REJİMİ NEOADJUVAN KEMOTERAPİ GRUBUNDA SURVİ VE PROGRESYON FREE INTERVAL ANLAMLI DAHA İYİ. NEOADJUVAN KEMOTERAPİ GRUBUNDA SURVİ VE PROGRESYON FREE INTERVAL ANLAMLI DAHA İYİ.

13 PELVİK NÜKS NEOADJUVAN GRUBUNDA %7.6 İKEN RADYOTERAPİ GRUBUNDA %24 OLARAK BULUNMUŞ. PELVİK NÜKS NEOADJUVAN GRUBUNDA %7.6 İKEN RADYOTERAPİ GRUBUNDA %24 OLARAK BULUNMUŞ. 1988 VE 1999 ARASINDA 5 RANDOMİZE KONTROLLÜ ÇALIŞMAYI 878 HASTAYI İÇEREN METAANALİZDE NEOADJUVAN GRUPTA 5 YILLIK SÜRVİDE ANLAMLI İYİLEŞME BULUNMUŞ. 1988 VE 1999 ARASINDA 5 RANDOMİZE KONTROLLÜ ÇALIŞMAYI 878 HASTAYI İÇEREN METAANALİZDE NEOADJUVAN GRUPTA 5 YILLIK SÜRVİDE ANLAMLI İYİLEŞME BULUNMUŞ.

14 5 YILDA %15 LİK SÜRVİ AVANTAJI BELİRLENMİŞ, %36 ÖLÜM RİSKİNDE AZALMA SAPTANMIŞ. 5 YILDA %15 LİK SÜRVİ AVANTAJI BELİRLENMİŞ, %36 ÖLÜM RİSKİNDE AZALMA SAPTANMIŞ.

15 PRİMER RADİKAL HİSTEREKTOMİ + POSTOPERATİF RADYOTERAPİ PRİMER CERRAHİNİN AVANTAJLARI.TAM EVRELEME VE UYGUN TEDAVİYE İMKAN VERİR.BULKY LENF NODLARININ ÇIKARILMASINI SAĞLAYARAK PROGNOZU İYİLEŞTİRİR..TÜM TÜMORAL DOKU ÇIKTIĞI İÇİN RADYOTERAPİ SONRASI VİABL DOKU KALMA OLASILIĞI KALKAR.

16 GENÇ HASTALARDA OVARİAN FOKSİYONLARIN KORUNMASINA OLANAK VERİR. GENÇ HASTALARDA OVARİAN FOKSİYONLARIN KORUNMASINA OLANAK VERİR.

17 FİNAN VE ARKADAŞLARI RETROSPEKTİF ANALİZDE STAGE I B1 VE STAGE I B2 OLGULARINDA MORBİDİTE AÇISINDAN FARK SAPTAMAMIŞLAR FİNAN VE ARKADAŞLARI RETROSPEKTİF ANALİZDE STAGE I B1 VE STAGE I B2 OLGULARINDA MORBİDİTE AÇISINDAN FARK SAPTAMAMIŞLAR LENF NOD POZİTİFLİĞİ STAGE I B1 DE %15 İKEN STAGE I B2 DE %45 OLUP RT BU OLGULARA GEREKMİŞTİR. LENF NOD POZİTİFLİĞİ STAGE I B1 DE %15 İKEN STAGE I B2 DE %45 OLUP RT BU OLGULARA GEREKMİŞTİR.

18 CERRAHİ SINIR + LİĞİ VE 15 MM ÜZERİNDE STROMAL İNVAZYON ANLAMLI ÖLÇÜDE STAGE I B2 OLGULARINDA FAZLA İDİ. CERRAHİ SINIR + LİĞİ VE 15 MM ÜZERİNDE STROMAL İNVAZYON ANLAMLI ÖLÇÜDE STAGE I B2 OLGULARINDA FAZLA İDİ. TEK RANDOMİZE ÇALIŞMA LANDONİNİN ÇALIŞMASI SADECE RADYOTERAPİ ALAN GRUPTA %30 PELVİK NÜKS OLURKEN C + ADJUVANT RT GRUBUNDA %20 NÜKS İZLENMİŞ.ANCAK RH UYGULANAN GRUPTA %84 ORANINDA ADJUAN RT ‘YE GEREK DUYULMUŞTUR. TEK RANDOMİZE ÇALIŞMA LANDONİNİN ÇALIŞMASI SADECE RADYOTERAPİ ALAN GRUPTA %30 PELVİK NÜKS OLURKEN C + ADJUVANT RT GRUBUNDA %20 NÜKS İZLENMİŞ.ANCAK RH UYGULANAN GRUPTA %84 ORANINDA ADJUAN RT ‘YE GEREK DUYULMUŞTUR.

19 SONUÇ OPTİMAL TEDAVİ TARTIŞMALIDIR OPTİMAL TEDAVİ TARTIŞMALIDIR KEMORADYASYON ÖZELLİKLE 5 CM ÜZERİNDE ENDOSERVİKAL TÜMÖRLERDE HALA ÖNEMLİ ORANDA LOKAL NÜKSLE BİRLİKTEDİR. KEMORADYASYON ÖZELLİKLE 5 CM ÜZERİNDE ENDOSERVİKAL TÜMÖRLERDE HALA ÖNEMLİ ORANDA LOKAL NÜKSLE BİRLİKTEDİR. RH PRİMER TEDAVİ OLARAK UYGULANDIĞI OLGULARDA %50-80 ORANINDA ADJUAN RT GEREKSİNİMİ VARDIR.BU OLGU MORBİDİTEYİ ARTIRMAKTADIR. RH PRİMER TEDAVİ OLARAK UYGULANDIĞI OLGULARDA %50-80 ORANINDA ADJUAN RT GEREKSİNİMİ VARDIR.BU OLGU MORBİDİTEYİ ARTIRMAKTADIR.

20 SONUÇ NEOADJUVAN KT+RH+RT KEMORADYASYONLA KARŞILAŞTIRILDIĞINDA SURVİ AVANTAJINA SAHİP GÖRÜNMEKTEDİR.ANCAK RANDOMİZE KONTROLLÜ ÇALIŞMALAR (EORTC) OLAYI AÇIĞA ÇIKARACAKTIR. NEOADJUVAN KT+RH+RT KEMORADYASYONLA KARŞILAŞTIRILDIĞINDA SURVİ AVANTAJINA SAHİP GÖRÜNMEKTEDİR.ANCAK RANDOMİZE KONTROLLÜ ÇALIŞMALAR (EORTC) OLAYI AÇIĞA ÇIKARACAKTIR.

21 SONUÇ CERRAHİ VEYA RADYOTERAPİ UYGULANACAK HASTA SEÇİMİ HASTANIN KONDİSYONLARINA GÖRE YAPILMALI.ZAYIF,SİGARA İÇEN,GENÇ,DİABETİK GRUPTA RADYOTERAPİ KOMPLİKASYONLARI DAHA SIK İZLENMEKTE OLUP CERRAHİ BU OLGULARDA ÖNCELİKLİ TEDAVİ OLABİLİR. CERRAHİ VEYA RADYOTERAPİ UYGULANACAK HASTA SEÇİMİ HASTANIN KONDİSYONLARINA GÖRE YAPILMALI.ZAYIF,SİGARA İÇEN,GENÇ,DİABETİK GRUPTA RADYOTERAPİ KOMPLİKASYONLARI DAHA SIK İZLENMEKTE OLUP CERRAHİ BU OLGULARDA ÖNCELİKLİ TEDAVİ OLABİLİR.


"SERVİKS STAGE I B2 OLGULARINA YAKLAŞIM Doç.Dr. Ayşe GÜRBÜZ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları