Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PALYATİF BAKIMIN ORGANİZASYONU Dr. Mehmet ALAKAVUKLAR Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PALYATİF BAKIMIN ORGANİZASYONU Dr. Mehmet ALAKAVUKLAR Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı."— Sunum transkripti:

1 PALYATİF BAKIMIN ORGANİZASYONU Dr. Mehmet ALAKAVUKLAR Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı

2 Son 40 yılda kansere karşı neler yapılabileceği ile ilgili önemli ipuçları elde edilmesine karşın ulaşılan konum yeterli değildir.

3 Yaşamın uzatılmasını temel alan yaklaşımların başarısına karşın; IARC (International Agency for Research of Cancer) verilerine göre 1996’da kanserden 7.000.000’a yakın kişi ölmüştür.

4 Kanser hastalığı tanısı alan hastaların %44’ü bir yıl içinde ölmektedir.

5 Gelişmiş ülkelerde bile ölmekte olan hastaların ağrı sorunları mevcuttur.

6 Bugün hastalığın her aşamasında destek bakımın sağlanması, yaşamın kalitesinin yükseltilmesi, kanserli hastalara yaklaşımın temel hedeflerini oluşturmaktadır.

7 Destek bakım: hem küratif amaçlı tedavilerde, hem de küratif olmayan tedavilerde önem kazanmıştır.

8 Palyatif dönemde; birbiriyle geçişli, dinamik bir süreç içinde: Palyatif kemoterapi Palyatif radyoterapi Sadece destek bakım verilebilir.(Terminal Dönem)

9 Ahmedzai SH, Walsh D. Semin Oncol. 27:1-6,2000

10 İleri evredeki kanser hastalarının çeşitli semptomları vardır.Bunların doğru değerlendirilmesi ve doğru bir şekilde tedavi edilmesi gereklidir.

11

12

13 Nasıl Bir Organizasyon Olmalı?

14 Palyatif bakım; Palyatif bakım; hastaların tedavisi küratif tedaviye yanıtsız duruma geldiğinde hasta ve ailesine multidisipliner nitelikli ekip çerçevesinde verilen toplam bakımdır. İngiltere Ulusal Konseyi, 1995

15 Semin Oncol. 27:1-6,2000

16

17 Bu konuyla ilgili arayışlar tüm dünyada sürmektedir.Yine de birçok sorun çözülememiştir. Ülkemiz için ise bu konu çok yenidir.

18

19 P. Tropiano, D. Walsh Semin Oncol 17:7-13, 2000

20 Gelecek Hedeflerimiz; Konuyla ilgili temel araştırmalar. Ülkemize uygun organizasyonun oluşturulması. Sağlık sistemine entegrasyon. Konuyla ilgili sağlık elemanı yetiştirme.

21 Bizler için hastalarımızın yaşamını uzatma çabası kadar, hastalıklarının her döneminde ve özellikle son dönemlerindeki sıkıntılarını, acılarını azaltmak da, çabaya değer kutsal bir görevdir.


"PALYATİF BAKIMIN ORGANİZASYONU Dr. Mehmet ALAKAVUKLAR Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları