Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

04.04.20152 Bilimin Doğası Anahtar Fen Kavramları Bilimsel Süreç Becerileri Fen-Teknoloji-Toplum-Çevre Etkileşimleri Bilimsel ve Teknik Psikomotor Beceriler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "04.04.20152 Bilimin Doğası Anahtar Fen Kavramları Bilimsel Süreç Becerileri Fen-Teknoloji-Toplum-Çevre Etkileşimleri Bilimsel ve Teknik Psikomotor Beceriler."— Sunum transkripti:

1

2

3 Bilimin Doğası Anahtar Fen Kavramları Bilimsel Süreç Becerileri Fen-Teknoloji-Toplum-Çevre Etkileşimleri Bilimsel ve Teknik Psikomotor Beceriler Bilimin Özünü Oluşturan Değerler Fene İlişkin İlgi ve Tutumlar

4 Konu İçeriği Öğrenme Alanları Canlılar ve Hayat Madde ve Değişim Fiziksel Olaylar Dünya ve Evren Beceri, Anlayış, Tutum ve Değerler Fen-Teknoloji-Toplum-Çevre Bilimsel Süreç Becerileri Tutumlar ve Değerler

5

6 FEN-TEKNOLOJİ-TOPLUM-ÇEVRE (FTTÇ) BİLİMSEL SÜREÇ BECERİLERİ (BSB) TUTUMLAR VE DEĞERLER (TD) Bu kazanımlarla öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini kazanmaları, fen-teknoloji-toplum-çevre arasındaki etkileşimleri anlamaları, bilimsel tutum ve değerleri geliştirmeleri amaçlanmıştır.

7 “bilim insanları belirli yöntemler üzerinde hem fikir olmalarına rağmen TEK bir bilimsel yöntem yoktur”

8  BİLİMSEL İŞLEM BECERİLERİ

9 9 Bilim insanlarının bilimsel çalışmalarında yaptıklarıdır.

10 Bilimsel İşlem Becerileri Temel Bilimsel İşlem Becerileri gözlem iletişim sınıflandırma ölçme tahmin İleri düzeydeBilimsel İşlem Becerileri Adil olma Veri tablosu oluşturma Verileri işleme Hipotez kurma Araştırma tasarlama Deney yapma

11 Planlama ve Başlama GözlemKarşılaştırma-Sınıflama Çıkarım yapma Tahmin Kestirme Değişkenleri belirleme Yapma Deney tasarlama Deney malzemelerini ve araç-gereçlerini tanıma ve kullanma İşe vuruk tanımlama Ölçme Verileri kaydetme Analiz ve Sonuç çıkarma Veri işleme ve Model oluşturma Yorumlama ve Sonuç çıkarma Sunma

12 Değişkenleri bulma Bağımsız değişkenler Bağımlı değişkenler Kontrol değişkeni

13 Verilen bir olay veya ilişkide en belirgin bir veya bir kaç değişkeni belirler. Verilen bir olaydaki bağımlı değişkeni belirler. Verilen bir olaydaki bağımsız değişkeni belirler. Verilen bir olaydaki kontrol edilen değişkenleri belirler.

14 Verilen bir olaydaki bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini denenebilir bir önerme şeklinde ifade eder.

15 Kurduğu hipotezi sınamaya yönelik bir deney önerir.

16 Öğretmen gözetiminde basit araştırmalarda gerekli malzeme ve araç-gereçleri seçecekler; becerikli, emniyetli ve etkin bir şeklide kullanır.

17 Verilen malzemeleri kullanarak kurduğu hipotezi sınamaya yönelik tasarladığı deneyi gerçekleştireceği bir düzenek kurar.

18 Hipotezle ilgili olan değişkenlerin dışındaki değişkenleri sabit tutar. Bağımsız değişkeni değiştirerek, bağımlı değişken üzerindeki etkisini belirler.

19 Değişkenlerin birden fazla anlama gelebileceği, sınırları tam çizilmemiş durumlarda araştırmanın amacına (hipotez) uygun olarak değişkenleri kesin olarak ve ölçme kriteri ile birlikte tanımlar.

20 Gözlem ve ölçüm sonucunda elde edilen araştırmanın amacına uygun verileri yazılı ifade, resim, tablo ve çizim gibi çeşitli yöntemlerle kaydeder.

21 Deney ve gözlemlerden elde edilen verileri derleyip, işleyerek gözleme sıklığı dağılımı, çubuk grafik, tablo ve fiziksel modeller gibi farklı formlarda gösterir. Grafik çizmeyle ilgili kuralları uygular.

22 İşlenen verileri ve oluşturulan modeli yorumlar. Elde edilen bulgulardan desen ve ilişkilere ulaşılır.

23  Fen Teknoloji ve Toplum Dersi FEN TEKNOLOJİ VE TOPLUM İLİŞKİSİ

24 ENERJİ VE TOPLUM

25 BİLGİ TOPLUMUNDA İNSAN ve özellikleri

26 BİLGİ TOPLUMUNDA İNSAN

27 İNSAN TOPLUM FEN TEKNOLOJİ ÇEVRE

28  Fen ve Fenin Doğası  Teknolojinin Doğası  İnsan, Toplum ve Fen  Fen ve Teknoloji  Fen ve Çevre  Teknoloji ve Çevre  İnsan, Toplum, Fen ve Çevre  İnsan, Toplum ve Teknoloji

29  Algılama  Tepkide Bulunma  Değer Verme  Örgütleme  Yaşam Tarzı


"04.04.20152 Bilimin Doğası Anahtar Fen Kavramları Bilimsel Süreç Becerileri Fen-Teknoloji-Toplum-Çevre Etkileşimleri Bilimsel ve Teknik Psikomotor Beceriler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları