Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 PROJE NEDİR?  PROJE TABANLI EĞİTİM NEDİR?  PROJE TABANLI EĞİTİMİN ÖNEMİ  HANGİ ÖĞRENCİ PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞIR?  PROJE ÜRETECEK ÖĞRENCİNİN KEŞFİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " PROJE NEDİR?  PROJE TABANLI EĞİTİM NEDİR?  PROJE TABANLI EĞİTİMİN ÖNEMİ  HANGİ ÖĞRENCİ PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞIR?  PROJE ÜRETECEK ÖĞRENCİNİN KEŞFİ."— Sunum transkripti:

1

2  PROJE NEDİR?  PROJE TABANLI EĞİTİM NEDİR?  PROJE TABANLI EĞİTİMİN ÖNEMİ  HANGİ ÖĞRENCİ PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞIR?  PROJE ÜRETECEK ÖĞRENCİNİN KEŞFİ  ÖĞRENCİ HANGİ ALANDA PROJE YAPACAK?  PROJE EĞİTİMİ YAPACAK ÖĞRETMENİN ÖZELLİKLERİ  PROJE EĞİTİMİNDEN ÖNCE NELER YAPILMALI?  PROJE TABANLI EĞİTİM NASIL YAPILIR?  PROJE TABANLI EĞİTİM NİÇİN YAPILIR?  PROJE TABANLI EĞİTİMİN FAYDALARI  PROJE TABANLI EĞİTİM YAPAN KURUMLAR

3 PROJE NEDİR?  Bir tasarı, bir buluş, yapılacak etkinliğin tasarlanmasına proje denir.

4  Bilimsel Proje : Bilimsel proje, bilimsel yöntem kullanarak bir deneyin, araştırmanın, koleksiyonun ya da bir buluşun sunuşudur.  Bir öğrencinin, ilgilendiği bir konu hakkında araştırma yapmasını, araştırma sonuçlarını bir raporla düzenlemesini ve en sonunda tüm bulgularını sınıfta ya da bir yarışmada sunmasını içerir.

5  Her öğrencinin kendi ilgi alanında başarılı olması için o alana yönelmesi ve o alanda çalışmalar yapması gerekmektedir.  Bu çalışmalar basitten karmaşığa doğru olmalı ve aşama aşama, basamak basamak olmalıdır.  İşte bu üretkenliğe dayalı eğitime proje tabanlı eğitim diyoruz.

6  Proje tabanlı eğitim;  Yaratıcılığı uyandırır  Yaratıcı düşünmeye özendirir  Kişiliği ve mantıksal düşünmeyi geliştirir  Problem çözme ve iletişim yeteneğini geliştirir  Bilimsel yöntemle gerçek yaşamı ilişkilendirmeyi öğretir  Toplumdaki buluşçu ruhu ateşler.

7  KISACA PROJE TABANLI EĞİTİM ÜLKEMİZİN İHTİYACI OLAN BİLİM ADAMLARININ YETİŞMESİNİ SAĞLAR.

8 Yıllara Göre TÜBİTAK Tarafından İlgili Yıl İçinde Desteklenmeye Başlanan Bilim İnsanı Sayısı

9 Eğitimde her öğrencinin yapısına uygun olan bir model vardır. Proje çalışması yapacak öğrencilerde de belli özellikler olmalıdır.  Proje üzerinde çalışacak öğrencilerin özellikleri Sonradan kazanılan özelliklerDoğuştan gelen özellikler

10 DOĞUŞTAN GELEN YETENEKLER  Mucitlik yeteneği  Farklı düşünme yeteneği  Öğrendiğini geliştirme yeteneği  Olaylara farklı bakma yeteneği  Yaşıtlarından farklı davranışlar gösterme  Gördüğü bir şeyi çabuk kavrama

11 SONRADAN KAZANILAN ÖZELLİKLER  Bu özellikler planlı bir eğitimle kazandırılır  Bilimsel çalışma yöntemleri  İletişim becerileri  Araştırma yöntemleri  Öğrenme yöntemleri

12  Bilgisayar  Yabancı dil  Sosyal etkinlikler  Dil becerisi  Bilgiye ulaşma  Bilgiyi bulma  Grupla çalışma teknikleri  Bilgiyi sunma

13  Derslerde yapılacak küçük çaplı çalışmalar bütün öğrencilerle yapılmalı.  İleri proje çalışmaları, ilgisi olan öğrencilerle yapılmalı  Proje üretimi özellikle Fen Bilimleri derslerinde olmaktadır.

14  Bazen dersi dinlemiyor gibi görünür. Aslında dinliyordur.  Anlatılan konuyu çabuk kavrar.  Aynı konu fazla tekrarlanırsa sıkılır.  Konu anlatılırken birden sözü keser ve soru sorar.  Bu sorular bazen konuyla ilgisiz de olabilir.

15  Soruları ve fikirleri ayrıntılar üzerindedir.  Sorulara verdiği cevaplar enteresan ve yaşıtlarınınkinden farklıdır.  Meraklıdırlar, çok soru sorarlar.  Dersleri deney yaparak işlemekten hoşlanırlar  Bazen sorduğu soruyu kimse anlamaz.  Sorduğu sorular sıra dışıdır.

16  Proje çalışması yapacak öğrenci keşfedildikten sonra öğrencinin hangi alanda proje çalışması yapacağı tespit edilmelidir.  Bu çalışmalar çok dikkatli yapılmadır. Çünkü hangi öğrencinin proje çalışması yapması gerektiği kadar, öğrencinin hangi alanda çalışma yapacağı da önemlidir.

17  Öncelikle öğrencinin ilgi alanı keşfedilir. Tabloda belirtildiği gibi 3 ana grup vardır. Daha sonra ana gruplardan kendine uygun olan alt gruplara ayrılır. ÖĞRENCİ FEN BİLİMLERİ GÜZEL SANATLAR SOSYAL BİLİMLER

18 ÖĞRENCİ FEN BİLİMLERİ GÜZEL SANATLAR SOSYAL BİLİMLER MATEMATİK FİZİK KİMYA BİYOLOJİ RESİM MÜZİK EDEBİYAT TARİH COĞRAFYA

19  Alt gruplara inildikçe proje konusuna yaklaşılır.  Alanlardan hangisi seçildiyse öğrenci o alanda proje çalışmasına başlar. DİKKAT: ÖĞRENCİYLE PROJE KONUSU ÇOK UYUMLU OLMALIDIR. ÇÜNKÜ DOĞRU ÖĞRENCİYLE DOĞRU ALAN, DAHA BAŞARILI BİR PROJE DEMEKTİR.

20  ÖĞRENCİ İLGİ ALANINDA BİR PROJE HAZIRLAMALI. ÖĞRENCİNİN İSTEĞİ YETENEKSONUÇ VAR BAŞARILI YOK BAŞARISIZ VAR YOK YARI BAŞARILI YOK VAR BAŞARISIZ

21  Proje çalışmasa yapacak öğretmende belli özellikleri olmalı.  Bu özellikler öğrencidekilerle aynı olmayabilir.  Çünkü bir özelliğe sahip olmakla o özelliğin eğitimciliğini yapmak farklı şeylerdir.

22  Teknoloji imkanlarını iyi kullanabilmeli ve bunların kullanımını öğrencilere öğretmelidir. İyi bir rehberlik bilgisine sahip olmalı  Gelişmeleri iyi takip etmeli öğrencilere gerekli durumlarda bilgi aktarmalıdır  Öğrenciden gelen her türlü fikre açık olmalı  İyi bir gözlemci olmalı.  İletişimi iyi olmalı.

23 BAŞARILI BİR PROJE ÇALIŞMASI İÇİN GEREKENLER BİLGİMALZEME ÖĞRETMENDE ÖĞRENCİDE

24  Dersler normal şekilde işlenir.  Ders işlenirken proje çalışması yapacak öğrenciler tespit edilir.  Proje çalışmaları dersin dışında yapılır.  Çalışmayı öğrenci yapar öğretmen yol gösterici olur.  Öğrenci beynindeki bilgileri yorumlar ve yeni bir ürün ortaya koyar.

25  Öğrenci merkezli olduğu için öğretmenlerin işini kolaylaştırdığı için,  Her öğrenci kendisinden sonra gelecek öğrencilere bir ışık tutarak onlarında proje çalışmaları yapmasını sağladığı için,  Genç beyinler ülkeye kazandırdığı için,  Toplumda üretken bireylerin sayısı arttırdığı için yapılır.

26  Talimatları izlemekten öğrenim aktivitelerine;  Ezberlemekten ve tekrar etmekten, keşfetmeye, tümleştirmeye ve sunmaya;  Dinleyip tepki vermekten iletişim kurmaya ve sorumluluk almaya;  Gerçeklerin, terimlerin ve içeriğin oluşturduğu bilgiden,; işlemleri anlamaya  Teoriden, teorinin uygulamalarına;  Öğretmene bağlı olmaktan pratikte güçlü olmaya geçiştir.

27  Proje tabanlı eğitim yapmak için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Bilim ve Sanat Merkezleri kurulmaya başlanmıştır.  Bilim ve Sanat Merkezlerinde öğrenciler kendi ilgi alanlarında proje üretecek şekilde eğitim görmekteler.  Sayıları ülkemizde 20 civarındadır.

28

29

30


" PROJE NEDİR?  PROJE TABANLI EĞİTİM NEDİR?  PROJE TABANLI EĞİTİMİN ÖNEMİ  HANGİ ÖĞRENCİ PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞIR?  PROJE ÜRETECEK ÖĞRENCİNİN KEŞFİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları