Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Meslek ve Teknik Liseler

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Meslek ve Teknik Liseler"— Sunum transkripti:

1 Meslek ve Teknik Liseler
Hazırlayan:Rehber Öğretmen Ebru KARAKAYA

2 (ANADOLU) TEKNİK LİSELERİ BÖLÜMLERİ
Bilgisayar (Yazılım)     Bilgisayar (Donanım) Bilgisayarlı Nümerik Kontrol (CNC)    Elektrik   Elektronik      Endüstriyel Elektronik   Gazetecilik     İnşaat (Alt Yapı)  İnşaat (Üst Yapı)      Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi    Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi·      Kalıp     Kimya     Makine    Mikroteknik     Motor    Otomatik Kumanda Radyo-Televizyon     Telekomünikasyon    Tekstil (Boya-Apre)   Tekstil (Dokuma)  Tekstil (İplik)     Tekstil (Konfeksiyon)  Tekstil (Örme Teknolojisi) Tıp Elektroniği     Uçak Bakım Teknisyenliği ve Elektroniği   Uçak Bakım Teknisyenliği (Gövde-Motor)   Yapı Ressamlığı                             

3 İNŞAAT (ÜST YAPI) BÖLÜMÜ
Bu bölümde öğrencilere; ahşap, kagir, dülgerlik, kalıp, duvar, sıva, çatı, kaplama, badana-boya, alçı-kartonpiyer, doğrama, betonarme demirciliği ve yalıtım, yapıda tesisat bilgisi ve bilgisayar uygulamaları ile ilgili temel ve ileri seviyede yeterlikler kazandırılmaktadır Bu bölüm mezunları inşaat sektöründe ve mimarlıkla ilgili bürolarda teknisyen olarak istihdam edilebilirler. TC demiryolları, Karayolları, Devlet Su İşleri, bayındırlık iskan bakanlığında çalışabilirler.Teknik liselerde Öğretim süresi 4 yıldır.Özelde ilk olarak asgari ücretle başlarlar; kamu kuruluşunda ise dereceye göre maaş alırlar.

4 MOTOR BÖLÜMÜ Motorculuk; motorlu araçların yapılarını, çalışma tekniğini, ayar bakım ve onarımları ile yenileştirilmelerinin öğretildiği bir meslek alanıdır. Öğrencilere, motor, tesviye, kaynak, oto elektrik-elektroniği, şasi-aktarma organları, motor ayarları, bakım-servis, yenileştirme ile benzinli ve dizel motor onarımı konularında temel ve ileri mesleki yeterlikler kazandırılmaktadır. Bu bölüm mezunları, endüstrinin çeşitli kesimlerindeki oto servis istasyonlarında, oto tamirhanelerinde ve benzeri işyerlerinde çalışabilirler.

5 TIP ELEKTRONİĞİ BÖLÜMÜ
Tıp elektroniği bölümü, elektrik, elektronik ve bilgisayarın tıbbi test, kontrol ve ölçüm cihazlarına uygulanarak gerekli ölçümleri yapabilecek ara insan gücü yetiştirilir. Öğrencilere; temel elektrik, elektronik ve baskı devreleri, güç kaynakları, transistörlü devreler, elektronik, dijital elektronik, tıbbi fizyoloji, bioteknoloji, osilatörler, mikro işlemciler, tıbbi cihazlar bilgisayar uygulamaları ve bilgisayarla devre dizaynı ile PLC sistemleri, nükleer tıp ve X Ray teknikleri konularında yeterlik kazandırılmaktadır. Bu bölüm mezunları; hastane, sağlık merkezleri gibi tıbbi alet ve cihazların kullanıldığı yerlerde tıbbi cihazların bakım ve onarımı, kullanıma hazır hale getirilmesi ile ilgili işlerde çalışabilirler.

6 UÇAK BAKIM TEKNİSYENLİĞİ (GÖVDE-MOTOR) BÖLÜMÜ
Bu bölümde uçak motor ve gövdelerinin bakım, onarım ve servis hizmetlerinde çalışacak teknik ara insan gücü yetiştirilir.Bu bölümde öğrencilere, temel uçak gövde ve yapısı, uçak elektrik sistemleri, uçak motorları, uçak sistemleri, rigging, gösterge sistemleri, uçak motorlarının bakım ve testi ile avionics uygulamaları ile ilgili olarak Uluslararası Ortak Havacılık Kuralı Olan JAR 66 ' ya göre eğitim verilir.Bu bölüm mezunları, uçak ve hava araçlarının üretim, bakım ve onarımının yapıldığı fabrikalar ile sivil ve askeri amaçlı hava taşımacılığı sektörlerinde çalışabilirler.

7 KONFEKSİYON BÖLÜMÜ Konfeksiyon insanların giyim ihtiyaçlarını karşılamak için değişik ölçü, model ve formlarda seri üretim yapılan tekstil alanıdır.Öğrencilere, dikiş makinesi egzersizleri, kadın giyimi, erkek giyimi ve çocuk giyimi, kalite kontrol, iş bilimi ve kalıp hazırlama ile ilgili temel ve ileri yeterlikler kazandırılmaktadır.Bu bölüm mezunları özellikle bant sistemine göre iş akışı doğrultusunda seri üretim yapan hazır giyim endüstrisinde çalışabilirler.

8 KIZ MESLEK LİSESİ BÖLÜMLERİ
Besin Kontrol Analizleri Cam İşlemeciliği Cilt Bakımı ve Güzellik Çini Desinatörlüğü Çocuk Gelişimi Deri Hazır Giyim El Sanatları Elektronik Ev Yönetimi Ve Beslenme Giyim Grafik Hazır Giyim Kimya Klasik Ciltçilik Kuaförlük Moda (Giysi Tasarım) Nakış Örme Hazır Giyim Pastacılık Resim Seramik Süs Bitkileri Tekstil Boya-Baskı- Des Tekstil Dokuma Tekstil İpçilik Terzilik (Kadın-Erkek) Yapı Ressamlığı

9 ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ
Çocuk gelişimi ve eğitiminin önemini benimseyen, 0-12 yaş çocuklarının gelişim özelliklerini tanıyıp, alışkanlık ve gereksinimleri konusunda bilgi kazanmış olan, Onların sorunlarını giderici önlemler alabilen, özel eğitime gereksinim duyan çocukları tanıyıp, bu çocuklar için uygun eğitim ortamını düzenleyebilen, anne sağlığı konusunda bilinçli olan, 0-12 yaş çocuklarında görülebilen hastalıkların belirtilerini, korunma yollarını ve bakımını bilen, ilk yardım konusunda bilgi-beceri kazanan,

10 Kullandığı makine, araç-gerecin basit bakım ve onarımını yapabilen,
çalıştığı iş yerinde günlük mönü ve yiyecekleri ilkelerine uygun hazırlayabilen, kendi alanındaki mesleki ve teknik becerilerini kullanarak iş yerinde ve çevresindeki sorunları çözümleyebilen, teknolojik gelişmelere açık, girişimci, problem çözme becerisine sahip, çevresiyle uyumlu ilişkiler kurabilecek nitelikte teknik elemanlar yetiştiren bir alandır. Bu alandan teknisyen unvanı ile mezun olan öğrenciler; yabancı dil bilirler. Okulöncesi eğitimi kurumlarında teknik eleman olarak çalışabilirler.

11 Kuaförlük Tanım: Saçı günün modasına ve kişinin zevkine göre kesen, biçimlendiren, boyayan ve saç bakımı yapan kişidir. Mesleğin Gerektirdiği Özellikler: Ellerini ustalıkla kullanabilen Estetik görüşe sahip, değişik saç tiplerini oluşturabilen, Uzun süre ayakta durabilecek, Renkleri ayırt edebilen , Güler yüzlü, sabırlı kimseler olmaları gerekir. Kendi işleri açabildikleri gibi, büyük otellerin kuaför salonlarında, kuaför dükkanlarında çalışabilirler. Eğitimin süresi kız meslek liselerinde 3 yıl, olgunlaşma enstitüsünde 2 yıl ve çıraklık eğitim merkezinde verilmektedir. Staj döneminde asgari ücretin %30’undan fazla ücret alırlar.

12 Bayan Terzisi Tanım: Kadın giyimini oluşturan elbise, pantolon, etek bluz,gömlek, ceket, gelinlik,gece kıyafeti, manto gibi giysileri kişilerin isteğine göre diken veya onarımını yapan kişi. Mesleğin gerektirdikleri: Şekil uzay ilişkilerini, bir bütünün parçası arasındaki ilişkileri görebilen. El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen Renkleri ayırt edebilen, Dikkatli, titiz, sabırlı ve eleştiriye açık, Ayrıntıları algılayabilen, Değişik görüşlere ve yeniliklere açık kişiler olmalıdır. Kamu ve özel işletmelerde, terzihanelerde, konfeksiyon atölyelerinde, moda merkezlerinde çalışabilirler. Eğitim süresi 3 yıldır.( ÇPLise, kız meslek, çıraklık eğt.)

13 Ticaret Meslek Lisesi Bölümleri
Bankacılık Borsa Hizmetleri Büro Hizmetleri Dış Ticaret Emlak Komisyonculuğu Kooperatifçilik Muhasebe Sigortacılık

14 Ticaret Meslek Lisesi Giriş Şartları:
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak İlköğretim okulu mezunu olmak Sağlığı, girmek istediği mesleğin öğrenimine elverişli olmak Öğrenim yılının başlayacağı günde 19 yaşından gün almamış olmak Ticaret Meslek Liselerinin dokuzuncu sınıflarında okulun derslik, atölye ve laboratuarlarında liselerde okutulan genel kültür derslerine ek ve ağırlıklı olarak, muhasebe, bilgisayar, daktilografi dersleri verilir, ikinci sınıftan itibaren genel kültür derslerinde azalma olur ve mesleki dersler ağırlık kazanır, bunlar Muhasebe Teknikleri, Bilgisayar, Daktilografi, Ekonomi, Hukuk, Girişimcilik, Maliye, İnsan İlişkileri, ve Turizm derslerine ilave olarak seçmeli meslek dersleridir, öğrenciler ilgi ve yeteneklerine göre almış oldukları derslerle mesleğe geçiş ve mesleğe yönlendirme eğitimini tamamlamış olurlar.

15 MEZUNLAR Mezun öğrenciler aldıkları teorik ve pratik eğitimle bilgisayar ve daktilo kullanabilen, iş alanında karşılaşılan problemleri çözümleyip nitelikli ve insan ilişkileri kurabilen meslek elemanı olarak yetiştirildiğinden özel ve kamu kurumlarında geniş iş imkanlarına sahip oldukları gibi kendi iş yerlerini de kurup çalışabilirler Sayılı "Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu" ile muhasebecilik mesleğini icra edebilmek için asgari Ticaret Meslek Lisesi mezunu olma şartı getirilmiştir. Bu okullardan mezun olan gençlere yapacakları staj sonrasında kendi iş yerini açma hakkı verilmiştir. YÜKSEK ÖĞRENİME SINAVSIZ KAYDOLMA HAKKI Ticaret Meslek Liselerinden mezun olan öğrenciler istekleri halinde Yüksek Öğrenime SINAVSIZ devam etme hakları vardır.

16 ANADOLU OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSELERİ
Alınan öğrenciler okul tarafından mülakata alınır. Eğitimi bir yıl hazırlık+3 yıldır. Öğrenciler; X. Sınıfta; 1- Resepsiyon, 2- Servis, 3- Mutfak, 4- Kat Hizmetleri, 5- Seyahat Acenteciliği, 6- Aşçılık

17 Aşçı Tanım: Günlük olarak hazırlanması gereken yemekleri belli bir plan içinde bilgi ve becerisini kullanarak temizlik kurallarına uygun biçimde servise hazır hale getirir. Mesleğin Gerektirdikleri: Yiyecekle ilgili konulara ilgi duyan Bedence güçlü ve sağlıklı Tat ve koku alma duyumları gelişmiş. Temiz, titiz, sorumluluk sahibi, Bir işi planlama ve uygulama yeteneğine sahip, Eli çabuk hızlı hareket edebilen kişiler olmalıdır.

18 Çalışma Alanları: Aşçılar; konaklama tesisleri, restoran, hastane, otel, özel ve kamu işyerlerinin sosyal tesislerinde, kafeteryalarda, ve yemek fabrikalarında çalışırlar. Meslekte iyi yetişmiş, nitelikli aşçılar yüksek ücretle iş bulma olanakları fazladır. Eğitim süresi 5 ay ile 4 yıl arasında değişir. Değişik kurumlarda eğitimi verilmektedir.

19 Resepsiyon Tanım: Ön büro elemanı; otel ve benzeri konaklama tesislerinde kalmak için gelen müşterileri kabul ederek, kayıt, oda, bagaj, hesap, ücret tahsili, mesaj, haberleşme işlemlerini yapan kişidir.

20 Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:
Uzun süre ayakta çalışabilecek kadar bedence sağlam ve dayanıklı, fiziksel görünümü düzgün olması, Dışa dönük insanlarla iyi iletişim kurabilen, duygularını anlayabilen, sakin, Güler yüzlü, saygılı, Başkalarını ikna edebilen düzgün konuşabilen, Küçük ayrıntıları algılayabilen, Güçlü bir belleğe sahip, Dikkatli, temiz, düzenli kişiler olması gerekir.

21 Mesleğin çeşitli merkezlerde eğitimi verilmektedir; Çıraklık eğitim merkezi, iş ve işçi bulma kurumu kursları, turizm otelcilik meslek okullarında. Eğitim süresi turizm otelcilik meslek lisesinde 1 yıl yabancı dil+3= 4 yıldır. uygulamalı eğitimleri süresince asgari ücretin en az %60’ı oranında ücret alırlar. Turizmciler asgari ücretin 3-4 katı ücret alabilmektedirler.

22 Sağlık Bakanlığı Mesleki Eğitim Kurumları ve Meslek Lisesi Bölümleri
Anestezioloji Çevre Sağlığı Diş Protez Teknisyenliği İlk Yardım Acil Bakım Hizmetleri Laborant Ortopedi Cihaz Protez Teknisyenliği Radyoloji Tıbbi Sekreterlik

23 Diş Protezcisi Tanım: Diş hekimimin kontrolünde, kendisine verilen ölçülere göre hastanın eksik diş ve ağız dokularını tamamlayıp düzenleyen, protez ve diş köprülerini tekniğine uygun olarak yapan kişidir.

24 Meslek için Gereken Özellikler:
Normal bir genel yetenek düzeyine, El ve göz koordinasyonuna, Şekil ve uzay ilişkilerini görebilmeye, Renk algısına, estetik görüşe sahip kimseler olmaları gerekir. Diş protezcileri, diş laboratuarlarında, özel diş kliniklerinde ve hastanelerde çalışabilirler. Kendi işyerlerini açabilirler. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Asgari ücretin 3-4 katı ücret alabilirler.

25 Tıbbi Laboratuar Teknisyenliği
Tanım: Sağlık kurumları bünyesindeki çeşitli laboratuarlarda hastanın durumu ile ilgili olarak. Hekimin gerekli gördüğü tıbbi analizleri yapan teknik elemandır.

26 Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanda başarılı, Dikkatini uzun süre bir noktaya yoğunlaştırabilen, sabırlı, Rutin işler yapmaktan sıkılmayan, Sorumluluk sahibi, Başkaları ile iyi iletişim kurabilen kişiler olmalıdır. Özel sağlık kuruluşlarında çalışanlar asgari ücretin 2-4 katı civarında ücret alabilirler.

27 Tarım Bakanlığı mesleki Eğitim Kurumları
Ev Ekonomisi Veteriner Sağlık Ziraat

28 BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN;
TEŞEKKÜRLER...


"Meslek ve Teknik Liseler" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları