Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALTINDERE VADİSİ MİLLİ PARKI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALTINDERE VADİSİ MİLLİ PARKI"— Sunum transkripti:

1 ALTINDERE VADİSİ MİLLİ PARKI

2 Altındere milli parkı , Doğu Karadeniz Bölgesi’nde , Trabzon ili Maçka ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Milli parkın ana özelliği Sümela Manastırı ile Altındere Vadisi bitki zenginliği ve jeomorfolojik yapısı teşkil etmektedir.

3 SÜMELA MANASTIRI Meryemana adına kurulan Sümela Manastırı , Altındere’nin batı yamacında 300m yükseltide kurulmuştur.

4 Hristiyanlığın çevrede yayılmasının başlangıç yeri olan manastır ; şapel , kilise ve diğer kompleksleriyle sanat tarihinde önemli bir yer tutar.

5 Dar ve uzun merdivenle girilen manastır ; su kemeri , kütüphane , mutfak , misafir odaları , sonradan kiliseye çevrilen tabi oyuk , kutsal suyun toplandığı havuz ve birçok küçük şapellerden oluşur.

6 FLORA AĞAÇ TÜRLERİ OTSU BİTKİ TÜRLERİ Narin Tavusotu Çayır Salkımotu
Çayır Timsahotu Koyun Yumağı Çayır Yulafı Adıgüzel Boynuzu Alpin Kelp Kuyruğu Yumru Salkımotu Kaba Salkımotu Altın Yulaf Melez Üçgül Çayır Üçgülü Ak Üçgülü Doğu Karadeniz Göknarı Kayın Gövdeli Akçaağaç Çınar Yapraklı Akçaağaç Ova Akçaağaç Sakallı Kızılağaç Tüylü Huş Adı Gürgen Anadolu Kestanesi Adi Fındık Adi Ceviz Doğu Kayını Doğu Ladini Titrek Kavak Siyah Mürver Kafkas Ihlamuru Frenk Üzümü Doğu Karaağacı Kuş Üv ezi Çoruh Meşesi

7 DOĞU KARADENİZ GÖKNARI
Yassı iğne yapraklar koyu yeşil renktedir ve alt yüzeylerinde belirgin iki stoma çizgisi bulunur. Uçları küt veya çentikli , kozalaklı dallardaki sivri uçludur.

8 KAYIN GÖVDELİ AKÇAAĞAÇ
Yaprakları 5 derin loplu olup ,sivri uçludur. Üst yüzü koyu yeşil ve tüysüz, alt yüzü mavi-yeşil ve tüylüdür. Sonbaharda altın sarısına döner. Yaprak sapı kırmızı renklidir.

9 DOĞU KARADENİZ AKÇAAĞAÇ
Diğer adı beşparmak akçaağaçdır. Eni boyundan uzun olan yapraklar 5 – 7 lopludur. Sonbaharda parlak sarıya döner.

10 ANADOLU KESTANESİ İnce uzun yaprakların üst yüzü parlak yeşil , alt yüzü ise açık gri-yeşil ve keçe gibi tüylüdür. Belirgin damarlı , sivri uçludur.

11 ADİ CEVİZ Bileşik tüysü yaprakları 5-9 yaprakçıktan oluşur.

12 DOĞU LADİNİ Gövde ve dalları ince, pulsu ve çatlaklı grimsi esmer bir kabukla örtülüdür.

13 TİTREK KAVAK Yapraklar ovalimsi , yuvarlak biçim , kenarları dalgalı , üst yüzü parlak koyu yeşil , alt yüzü mavimsi-yeşildir.

14 DOĞU KARAAĞACI Mart- haziran ayında olgunlaşan meyveleri geniş , çevrel kanatlı , tüysüz yumurta biçiminde olup kanatın ortasında bulunur.

15 KOYUN YUMAĞI Yaprak yeşilden gümüşi maviye kadar değişen farklı renklerdir. İnce uzun yapraklar çok sert , keskin uçlu , tüysüz , kırağı vurmuş gibidir.

16 ÇAYIR ÜÇGÜLÜ Sulanabilen ve yıllık yüksek ve düzenli bölgelerde , otlatmak ve kuru ot amacıyla yetiştirilir. Mer’a bitkisi olarak da çok büyük bir değere sahiptir.

17 FAUNA ÖNEMLİ KUŞ TÜRLERİ ÖNEMLİ MEMELİ TÜRLERİ Tilki Karaca Vaşak
Atmaca Ağaçkakan Puhu Şahin Karga Kunduz Bıldırcın Doğan Cüce baykuş Çil Saksağan Çulluk Ürkeklik Karatavuk Tilki Karaca Vaşak Bozayı Yaban domuzu Tavşan Sincap Kirpi Gelincik Kurt Çakal Porsuk

18 ATMACA Kanatları geniş ve oldukça kısa , bacakları ve kuyrukları görece uzundur. Bu özellikleri sık ağaçlar arasında ustalıkla manevra yapabilmelerini sağlar.

19 AĞAÇKAKAN Gagasıyla ağaç gövdesine belli aralıklarla vurur.Yansıyan sesleri değerlendirerek kabuğun hangi noktasında tırtıl bulunduğunu keşfeder.Böylece boşuna delme zahmetinde bulunmaz.

20 ŞAHİN Şahinler öbür yırtıcı kuşlardan geniş kanatları ve yanlara doğru açılan yuvarlak kuyruklarıyla ayırt edilebilir.

21 KARGA İri yapılı , düz gagalı ,pençeli , tüyleri çoğunlukla siyah , yüksek ve rahatsız edici sesli kuş türlerinin ortak adıdır.

22 KUNDUZ Su kıyılarında yaşayan kemiricilerin ortak adıdır.
Sesleri biraz bebek sesine benzer.

23 DOĞAN Bazı türler , yerdeki avın üstüne atlamak için uygun zamanı kollarken , kanatları hızla çarparak havada daireler çizebilir.

24 CÜCE BAYKUŞ 30 cm uzunluğundaki cüce baykuşların peçeleri ve kulak tüyleri kahverengi ve boz tonlarında , ağaç kabuklarını andıran nakışları vardır.

25 SAKSAĞAN Ötüşleri “şak-şak” şeklindedir.

26 ÇULLUK Gagasıyla yumuşak toprağı karıştırarak veya çamurlu toprağa sokarak uzun dilleriyle kurtcukları bulup yerler.

27 KARATAVUK Erkek karatavukların gagası parlak sarı , tüyleri siyah ; dişilerin ise gagası soluk , tüyleri siyahtır.

28 KARACA Otsu bitki ve yapraklarla beslenir. Bir geyik türüdür.

29 VASAK Kış bastırdığında sadece kulaklarının üzerindeki tüyler değil tüm vücudu kalın bir tüy tabakası kaplar. Adeta kışın montlarını giyerler.

30 ULAŞIM Milli park alanına ulaşım ; Trabzon ili merkezinden , Maçka ilçesine bağlantı sağlayan 48 km’lik karayolu ile sağlanır.


"ALTINDERE VADİSİ MİLLİ PARKI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları