Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.fendosyasi.com ÇİÇEKSİZ BİTKİLER www.fendosyasi.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.fendosyasi.com ÇİÇEKSİZ BİTKİLER www.fendosyasi.com."— Sunum transkripti:

1 www.fendosyasi.com ÇİÇEKSİZ BİTKİLER www.fendosyasi.com

2 www.fendosyasi.com Tohumun meydana geldiği organ çiçektir. Dolayısıyla çiçeksiz bitkilerde tohum bulunmaz. Çoğalmaları sporlarla gerçekleşir. Çiçekli bitkilere göre daha basit yapılıdırlar. Suda ve nemli yerlerde yaşarlar.

3 www.fendosyasi.com 1- Su yosunları (Alg'ler) : Nemli ortamlarda, denizlerde ve tatlı sularda yaşarlar. Nemli ortamlarda, denizlerde ve tatlı sularda yaşarlar. Su yosunlarına algler de denir. Su yosunlarına algler de denir. Tek ve çok hücreli olanları vardır. Tek ve çok hücreli olanları vardır. Gerçek kökleri olmamasına rağmen basit köksü yapıları olan basit yapılı bitkilerdir. Gerçek kökleri olmamasına rağmen basit köksü yapıları olan basit yapılı bitkilerdir. Su yosunları hücrelerinde klorofil bulunur. Bu sayede kendi besinlerini kendileri yapar. Su yosunları hücrelerinde klorofil bulunur. Bu sayede kendi besinlerini kendileri yapar. Su yosunları genelde mavi, yeşil renkte olurlar. Su yosunları genelde mavi, yeşil renkte olurlar. Yeşil, kahverengi, esmer, kırmızı alg'ler olmak üzere gruplandırılır. Yeşil, kahverengi, esmer, kırmızı alg'ler olmak üzere gruplandırılır. Bazı türleri hem tek hücreli hem de gözle görülecek büyüklükte (mikroskobik) dır. (Acetebularia gibi). Bazı türleri hem tek hücreli hem de gözle görülecek büyüklükte (mikroskobik) dır. (Acetebularia gibi).

4 www.fendosyasi.com 2- Kara yosunları : Su yosunlarından farklı olarak karada yaşamalarına rağmen iletim demetleri (damarları) olmadığı için nemli ve suya yakın yerlerde yaşarlar. Gerçek kökleri yoktur, bunun yerine suyu ve suda erimiş mineralleri alan rizoid adı verilen yapıları vardır. Çoğalmalarında döl almaşı görülür. Nemli topraklarda, taş aralıklarında, ağaç kabuklarında ve havuz kenarlarında yetişir. Nemli topraklarda, taş aralıklarında, ağaç kabuklarında ve havuz kenarlarında yetişir. İletim demetleri yoktur. İletim demetleri yoktur. Döl almaşıyla eşeyli ürerler. Döl almaşıyla eşeyli ürerler. Kara yosunlarında gövde ve yapraklar bulunur. Kara yosunlarında gövde ve yapraklar bulunur. Bunlar gerçek yapraklar olmayıp, yaprağımsı yapıları vardır. Bunlar gerçek yapraklar olmayıp, yaprağımsı yapıları vardır. Gövdeleri incedir. Gövdeleri incedir. Gövde üzerinde yeşil yapraklar bulunur. Gövde üzerinde yeşil yapraklar bulunur. Kara yosunları bulundukları yüzeyi kadife gibi kaplar. Kara yosunları bulundukları yüzeyi kadife gibi kaplar.

5 www.fendosyasi.com 3- Eğrelti otları : Yapı olarak çiçekli bitkilere benzerler. Yapı olarak çiçekli bitkilere benzerler. Gerçek kök, gövde, yaprak ve damarları ( iletim demeti) vardır. Gerçek kök, gövde, yaprak ve damarları ( iletim demeti) vardır. Fotosentez yaparlar. Fotosentez yaparlar. Çoğunlukla karada yaşarlar. Çoğunlukla karada yaşarlar. Çoğalmalarında döl almaşı görülür. Çoğalmalarında döl almaşı görülür. Eğrelti otları ormanlarda, ağaç diplerinde, nemli yerlerde ve dere kenarlarında yetişir. Eğrelti otları ormanlarda, ağaç diplerinde, nemli yerlerde ve dere kenarlarında yetişir. Çiçeksiz bitkilerin en gelişmişidir. Çiçeksiz bitkilerin en gelişmişidir. Boyları genelde 40 – 100 cm arasında değişir. Boyları genelde 40 – 100 cm arasında değişir. Toprak üzerinde geniş ve yeşil renkli yaprakları vardır. Toprak üzerinde geniş ve yeşil renkli yaprakları vardır. Eğrelti otlarında kök, gövde ve yapraklar bulunur. Eğrelti otlarında kök, gövde ve yapraklar bulunur. Ancak bunlar da gerçek kök ve yapraklar değildir. Ancak bunlar da gerçek kök ve yapraklar değildir. İletim demetleri vardır. İletim demetleri vardır. Üremeleri kara yosunları gibidir. Üremeleri kara yosunları gibidir. Yaprağımsılar yer altı gövdesine yapışmıştır. Yaprağımsılar yer altı gövdesine yapışmıştır. Çiçeksiz bitki olarak bu üç ana gruptan başka ; Ciğer otları, Likenler, Kibrit otları ve Atkuyrukları olarak bilinen gruplarda vardır.


"Www.fendosyasi.com ÇİÇEKSİZ BİTKİLER www.fendosyasi.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları