Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Adaptasyon.  Canlıların değişen ortam şartlarına uyum sağlayarak, belirli ortamlarda yaşama ve üreme şansını arttırmak amacıyla genetik yapısında meydana.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Adaptasyon.  Canlıların değişen ortam şartlarına uyum sağlayarak, belirli ortamlarda yaşama ve üreme şansını arttırmak amacıyla genetik yapısında meydana."— Sunum transkripti:

1 Adaptasyon

2  Canlıların değişen ortam şartlarına uyum sağlayarak, belirli ortamlarda yaşama ve üreme şansını arttırmak amacıyla genetik yapısında meydana gelen değişikliklere denir.  Canlılar neden adaptasyon gösterir?  Beslenme  Barınma  Avlanma  Üreme  Düşmanlardan korunma

3  Canlıların yaşadıkları ortamlardaki değişimlere karşı göstermiş oldukları adaptasyonlar, biyolojik çeşitliliğe katkıda bulunmaktadır.

4  Aynı ekosistemde yaşayan canlılar hayatta kalabilmek için benzer adaptasyonlar geliştirir.

5  Farklı ekosistemlerde yaşayan aynı tür canlılar ise farklı adaptasyonlar geliştirir.

6 Kutup Tilkisi Çöl Tilkisi

7  Deve kuşları çok hızlı koşabilmek için uzun ve güçlü bacaklara sahiptir.

8  Penguenler perdeli ayakları sayesinde hızla yüzer ve deri altına depoladıkları yağ sayesinde vücut sıcaklıklarını korurlar.

9  Sıcak iklimlerde yasayan türdeşlerinden farklı olarak kutup ayılarının karda yürürken dengelerini sağlayabilmek için bacak boyları kısadır ve ayakları geniş tabanlıdır.

10  Bukalemunun bulunduğu ortama ve duruma göre renk değiştirmesi

11  Kartal, şahin ve atmaca gibi yırtıcı kuşların gaga ve pençe yapılarının avlarını yakalayacak ve parçalayacak şekilde olması

12  Ördek ve kazların suda yüzebilmek için ayak parmaklarının arasında perde bulunması.

13  Çöl ikliminde yaşayan develerin;  Uzun kirpiklerinin olması (kirpikleri birbirine geçer ve kum, toz ve kirin girmesini önler),  Hörgüçlerinde yağ depolaması (susuzluğa karşı)  Kulaklarının kıllı olması

14  Yılanların yaşadıkları ortama uygun renkte olması

15  Sıcak bölgelerde yaşayan tilki, fare ve tavşanların ısı kaybını arttırarak vücut sıcaklığını koruması için kulak ve kuyrukların uzun, vücut yüzeylerinin geniş olması

16  Kurak ve sıcak bölgelerde yaşayan bitkilerin (kaktüsün) su kaybını azaltmak için yapraklarının diken şeklini alması, kıvrık ve tüylü olması ve gövdelerinin kalınlaşıp su depo eder hale gelmesi.

17  Bitki yapraklarının dallara birbirlerinin güneşlenmesini engellemeyecek şekilde dizilmesi

18  Kara ekosisteminde yaşayan çam ağaçlarının iğne yapraklı olması dört mevsim yeşil kalmasını ve çok sıcak veya soğuk iklimlere karşı dayanıklı olmasını sağlar.

19  Bazı bitkilerin sonbaharda yapraklarını dökmesi

20  Ayı, kurbağa, sincap, fare, yılan, tavşan gibi hayvanların havalar soğuduğunda kış uykusuna yatmalarının sebebi besinin az, sıcaklığın çok düşük olduğu bu dönemi atlatmaktır.

21  Leylekler kış aylarında soğuktan korunmak, daha kolay besin bulabilmek ve üremek için sıcak bölgelere göç etmeleri

22  Yaprakların üzerinde yaşayan böceklerin yapraklarla aynı renkte olması düşmanlarından korunmasını sağlar.

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38 Bilal Aksu Fen Bilgisi Öğretmeni Trabzon, 2014


"Adaptasyon.  Canlıların değişen ortam şartlarına uyum sağlayarak, belirli ortamlarda yaşama ve üreme şansını arttırmak amacıyla genetik yapısında meydana." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları