Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KARS ÇOBAN KÖPEĞİ. TEMEL ÖZELLİKLERİ  Kars, Ardahan, Artvin, Erzurum, Ağrı, Iğdır bölgelerinde yetişen, saflığı tescil edilmiş, bölge şartlarına uyumlu,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KARS ÇOBAN KÖPEĞİ. TEMEL ÖZELLİKLERİ  Kars, Ardahan, Artvin, Erzurum, Ağrı, Iğdır bölgelerinde yetişen, saflığı tescil edilmiş, bölge şartlarına uyumlu,"— Sunum transkripti:

1 KARS ÇOBAN KÖPEĞİ

2 TEMEL ÖZELLİKLERİ  Kars, Ardahan, Artvin, Erzurum, Ağrı, Iğdır bölgelerinde yetişen, saflığı tescil edilmiş, bölge şartlarına uyumlu, çok iyi koruyucu özelliğe sahip, uyumlu, zeki, akıllı ideal bir çoban köpeğidir.  Baş oldukça büyük, geniş ve iri yapılı (ayı baş) ve siyah; burun içi, orta uzunlukta, küt ve siyah; ağız büyük, kuvvetli çene yapısında ve dudaklarının iç tarafı siyah renkte; gözler kahverenginin değişik tonlarında, alın düz, kulaklar sarkık, geniş ve derin, kuyruk uzun tüylü, iri ve sırta yukarıya doğru kıvrımlı; bacaklar kuvvetli, iri pençeli ve güçlü; tüyleri karışık ve kabarık görünümlü, baş kulak, göğüs altından arkaya doğru olan kısım siyah ağırlıklı, diğer yerler sarıdan kirli sarıya kadar değişen mat ve siyahla yer yer karışmış durumda; ayaklarda sarının tonları hakim ve yukarıya doğru siyahlık artıyor.

3 KARS ÇOBAN KÖPEKLERİ NELER YAPAR?  Çok iyi koruyucu özelliğe sahip ve uyumludur.  Düşmana karşı hırçındır.  Pençelerini rahatlıkla kullanabilir. Pençe vurma özelliği vardır.  Çene yapısı kuvvetlidir.  Akıllı, zeki, koruma içgüdüsü gelişmiştir.  Soğuk ve çevre şartlarına karşı adaptasyonu kuvvetlidir.

4 KARS ÇOBAN KÖPEKLERİ NELER YAPAR?  Eve (çiftliğe, vs.) ait her şey ve herkes, her ne pahasına olursa olsun koruma alanına dahildir. (çocuklar, kediler, kuşlar, diğer köpekler, evin kendisi).  Yine de tek başına ufak çocuklarla bırakılmamalıdır.  Aile dışındakilere (misafir dahi olsalar) karşı temkinlidir ve dostça yaklaşmaz.

5 HERKESİN KÖPEĞİ OLAMAZ • Kars çoban Köpeği de herkesin köpeği olamaz, olmamalıdır. • Kendisiyle vakit geçirecek eğitmeni, lideri olabilecek güçlü ve sağlam karakterde sahiplerle gerçek anlamda kişiliğini bulabilir.

6 KARS ÇOBAN KÖPEĞİNİN TARİHİ  Yüzyıllar önce hayvan sürülerini, Kafkasya bölgesindeki dağlarda ve Karadeniz ile Hazar denizi arasındaki bölgelerde diğer insanlardan ve hayvanlardan koruyan ve en aşağı 600 yıllık bir geçmişe sahip bir ırktır. • Türkiye‘nin Kuzeydoğu bölgesinde çok yüksek dağlarda veya aşağıda vadilerde sığır veya at çobanlığı yapan kıymetli bu köpek konsültasyon sonuçlarında resmi otoritelerce Türkiye'de Kars çoban Köpeği olarak adlandırılmıştır.

7 KARS ÇOBAN KÖPEĞİNİN FAMİLYASI  Kars Türk çoban Köpeğinin yurtdışına çıkarılmasında Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığının izni aranır.


"KARS ÇOBAN KÖPEĞİ. TEMEL ÖZELLİKLERİ  Kars, Ardahan, Artvin, Erzurum, Ağrı, Iğdır bölgelerinde yetişen, saflığı tescil edilmiş, bölge şartlarına uyumlu," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları