Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜRETTİKLERİMİZ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜRETTİKLERİMİZ."— Sunum transkripti:

1 ÜRETTİKLERİMİZ

2 Üretim Ne Demektir? Çeşitli kaynaklardan ürün elde etmeye ÜRETİM denir. Örneğin;bitki üretimi,hayvan üretimi,demir üretimi gibi.

3 Ekonomi Nedir? Günlük yaşantımızı sürdürmek için birçok ürüne ihtiyaç duyarız.Her insan her ürünü üretemez.Üretilen ürünler karşılıklı satılırlar. Üretilen ürünlerin karşılıklı satılmasına EKONOMİ denir.Ekonomi ile ilgili faaliyetlere de Ekonomik Faaliyetler denir.

4 Ekonomik Kaynaklar Nelerdir?
Doğal kaynaklar İnsani kaynaklar Parasal kaynaklar

5 Doğal kaynaklar Bir bölgenin sahip olduğu yer altı ve yer üstü zenginliklerine o bölgenin doğal kaynakları denir.(Madenler,ormanlar,sular) Örneğin,Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi ormanlık olduğu içi bu bölgede kereste ve doğrama işleri çok fazla görülür.

6 Şehirde Ekonomik Faaliyetler
Şehirde ekonomik faaliyetler daha farklıdır.Daha çok parasal kaynaklar etkindir. Fabrika ve işyerleri çoktur. Eğitim düzeyi yüksek olduğu için her meslekte insan vardır.Bu meslekler sayesinde geçimini sağlarlar.

7 Diğer bölgelerde de değişik ürünler yetişir.
Coğrafi Özellikler Ekonomik Faaliyetleri Etkiler mi? Evet,etkiler.Örneğin çay Rize’de yetişir.Çünkü çay bol yağışı sever.Rize’de bol yağış aldığı için bu bölgede yetişir. Diğer bölgelerde de değişik ürünler yetişir.

8 Doğu Anadolu Bölgesi Hayvancılık gelişmiştir.
İklim şartları sert olduğu için verimli alanlar azdır.Bu nedenle hayvancılık gelişmiştir.

9 Güney Doğu Anadolu Pamuk çok yetişir.Çünkü yazlar çok sıcak geçer.
Geniş ovaları vardır.Pamuk sıcağı sevdiği için bu bölgede çok yetişir.

10 Akdeniz Bölgesi İklim sıcak olduğu için turfandacılık gelişmiştir.
Orman ürünleri de üretilir.

11 Ege Bölgesi Hemen hemen her türlü bitki yetişir.
Çünkü iklimi har türlü bitkinin yetişmesine uygundur. Üzüm,incir,zeytin üretimi fazladır.

12 İç Anadolu Bölgesi Karasal iklim hüküm sürer.
Yer yer geniş düzlükler ve ovalar vardır. Tarım ürünleri bol yetişir.

13 Karadeniz Bölgesi İklim çok yağışlı olduğu için geniş ormanlarla kaplıdır. Çay ve fındık bol üretilir. Orman ürünlerinden çeşitli ağaç ürünleri yapılır.

14 Marmara Bölgesi Trakya bölümünde ayçiçeği yetiştirilir.
Marmara’nın güneyinde özellikle Balıkesir Gemlik bölgesinde zeytin üretimi oldukça fazladır.

15 Meslek Nedir? İnsanların yaşamını sürdürmek için yapmak zorunda oldukları işe MESLEK denir. Doktor,avukat,mühendis,öğretmen gibi meslekler toplumsal ihtiyaçtan doğmuştur. Bazı meslekler ise bölgeseldir.Örneğin,Akdeniz Bölgesinde seracılık geçerli meslek iken,Doğu Anadolu Bölgesinde geçerli değildir.

16 Bölgelere Göre Meslekler
Akdeniz:Seracılık ve turizm. Doğu Anadolu:Hayvancılık. Karadeniz:Çay,fındık ve balıkçılık ile tekne yapımı.

17 Hayvansal Ürünler Et ve et ürünleri Süt ve süt ürünleri Deri

18 Ekonomik Faaliyetler Üretim Dağıtım Tüketim üçlüsünden oluşur.

19 Girişimci Ne Demektir? Sanayide,tarımda ve ticarette yeni iş alanları açan kişilere GİRİŞİMCİ denir. Girişimcinin;para kaynağı yeterli olmalı, Ne iş yapacağını,niçin yapacağını,nasıl yapacağını ,nasıl ve kime satacağını iyi bilmelidir.

20 İşbirliği Nedir? Bir ürünü üretebilmek için birden çok kişinin malını,parasını ve fikrini ortaya koymasına iş birliği denir. Bunlardan biri olmadığında üretim gerçekleşmez.

21 Kendimizi Deneyelim Çay tarımı yaparak geçimini sağlayan kişilere en fazla hangi bölgede rastlanır? Cevap:Karadeniz Seracılık en çok hangi bölgede yapılır? Cevap:Akdeniz İplik fabrikası kurmak isteyen biri sizce fabrikasını hangi bölgeye kurmalıdır? Cevap:Güney Doğu Anadolu

22 Kendimizi Deneyelim Türkiye’nin tahıl ambarı denilen bölge hangisidir?
Cevap:İç Anadolu Tiftik keçisiyle ünlü ilimiz hangisidir? Cevap:Ankara Turizm yönünden en gelişmiş bölgemiz hangisidir? Cevap:Akdeniz

23 Kendimizi Deneyelim Bir ülkenin dış ülkelere ürün satmasına ne denir?
Cevap:İhracat İnsanların çeşitli kaynakları işleyerek ürün elde etmesine ne denir? Cevap:Üretim Kazanç amacıyla her türlü mal ve hizmetin alınıp satılmasına ne denir? Cevap:Ticaret


"ÜRETTİKLERİMİZ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları