Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRKİYE’DE TARIM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRKİYE’DE TARIM."— Sunum transkripti:

1 TÜRKİYE’DE TARIM

2 TÜRKİYE’DE TARIM

3 TÜRKİYE’DE TARIM

4 TÜRKİYE’DE TARIM

5 TÜRKİYE’DE TARIM

6 TÜRKİYE’DE TARIM

7 TÜRKİYE’DE TARIM

8 TÜRKİYE’DE TARIM

9 TÜRKİYE’DE TARIM

10 TÜRKİYE’DE TARIM

11 TÜRKİYE’DE TARIM

12 TÜRKİYE’DE TARIM

13 TÜRKİYE’DE TARIM

14 TÜRKİYE’DE TARIM

15 TÜRKİYE’DE TARIM

16 TÜRKİYE’DE TARIM

17 TÜRKİYE’DE TARIM

18 TÜRKİYE’DE TARIM

19 TÜRKİYE’DE TARIM

20 TÜRKİYE’DE TARIM

21 TÜRKİYE’DE TARIM TÜRKİYE’DE TARIMIN ÖZELLİKLERİ:
Ülkemizde iklim çeşitliliği fazla olduğu için tarım ürünü çeşitliliği de fazladır. Yer şekillerinin fazla olduğu alanlarda tarım alanları dardır. Engebenin fazla ve bitki örtüsünün cılız olduğu alanlarda, erozyon fazladır Yükseltinin az ve yer şekillerinin engebeli olduğu bölgelerde tarım alanları geniştir.

22 TÜRKİYEDEKİ TARIM ÜRÜNLERİ: Buğday:
İlk yetişme döneminde (ilkbaharda) yağış ister. Olgunlaşma ve hasat döneminde kuraklık gerekir.Bu özelliğinden dolayı karadeniz kıyılarında tarımı yapılamaz. Ayrıca düşük sıcaklılardan dolayı doğu anadolu bölgesinin yüksek yerlerinde tarımı yapılamaz. Bunların dışında bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir. Buğday üretimi iklimdeki karasızlıktan dolayı bazı yıllar artarken, bazı yıllar düşer. Üretimin en fazla olduğu bölgemiz iç anadolu bölgesidir. İl olarak en fazla konya,ankara ve adana’dır.

23 TÜRKİYEDEKİ TARIM ÜRÜNLERİ: Üzüm:
Kışın –40ºC ye kadar dayanabilir. Bundan dolayı meyveler içinde yetişme alanı en geniş olanıdır. Üzüm üretiminde başta Ege Bölgesi (Manisa, İzmir, Denizli ) gelir. 2. G.Doğu Anadolu Bölgesidir.  Dünya kuru üzüm üretimde 1. yiz ve ihracat yapmaktayız.

24 TÜRKİYEDEKİ TARIM ÜRÜNLERİ:
Zeytin: Akdeniz iklim bitkisidir. Ancak Akdeniz Bölgesinde tarımı fazla gelişmemiştir. Daha fazla gelir getiren ürünlere öncelik tanınmasından dolayı. Bugün üretimde 1. Ege Bölgesi (Kıyı Ege Bölümündeki ova ve kenarlarında- Manisa, Aydın, İzmir, Muğla , Denizli çevresi). 2.Akdeniz Bölgesi (Antalya çevresi en fazla).  3. Marmara Bölgesi-Güney Marmara kıyıları (en kaliteli sofralık zeytin bu bölgeden Gemlik çevresinden elde edilir). Ayrıca Doğu Karadeniz’de Çoruh vadi oluğunda (Artvin) ve G:Doğu Anadolu Bölgesi’nde G.Antep çevresinde tarımı yapılır. Zeytinin devirli üretim özelliğinden dolayı; üretim bir yıl fazla , bir yıl azdır. Dünya zeytin üretiminde İtalya , İspanya ve Yunanistan'dan sonra 4. sıradayız.

25 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİ TANSU DURGUN 3.SINIF B ŞUBESİ NO: KONU : TÜRKİYE’DE TARIM KAYNAKÇA :

26 TÜRKİYEDEKİ TARIM ÜRÜNLERİ: Ayçiçeği:
İlk yetişme döneminde su , hasat döneminde kuraklık ister. Bundan dolayı Doğu Karadeniz kıyıları hariç bütün bölgelerimizde sulama ile tarımı yapılır. Üretimde birinci olan bölgemiz Marmara Bölgesi (Ergene Bölümü)dir.


"TÜRKİYE’DE TARIM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları