Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yüksek Riskli Gebeliklerde Doğum Öncesi Bakım Prof.Dr.S.Cansun DEMİR TJOD Başkanı Adana Acıbadem Hastanesi Adana- 13.01.2013.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yüksek Riskli Gebeliklerde Doğum Öncesi Bakım Prof.Dr.S.Cansun DEMİR TJOD Başkanı Adana Acıbadem Hastanesi Adana- 13.01.2013."— Sunum transkripti:

1 Yüksek Riskli Gebeliklerde Doğum Öncesi Bakım Prof.Dr.S.Cansun DEMİR TJOD Başkanı Adana Acıbadem Hastanesi Adana- 13.01.2013

2 Riskli gebelik nedir?  Gebelik normal ve doğal bir süreçtir. Bazı durumlarda gebe kalmadan önce anne adayının mevcut hastalıkları veya hamilelikten dolayı sonradan gebelik döneminde ortaya çıkan sorunlar çeşitli risklerin ortaya çıkmasına yol açar.  Böyle gebeliklere riskli gebelik veya yüksek riskli gebelik denir. Riskli ve yüksek riskli gebelikler bazı durumlarda hem hamile annenin hem de anne karnındaki bebeğin sağlığını ve hatta hayatını tehdit edebilir.  Riskli ve yüksek riskli gebelikler, mutlaka bir riskli gebelik uzmanı (perinatolog) tarafından ve çok daha yakından takip edilmelidir. Riskli gebelik doktorları ile yapılması gereken riskli gebelik takibi, normal gebelik takibine göre çok farklı yönler içermektedir.

3 Riskli gebelik nedenleri nelerdir? Eğer anne 18 yaşın altında ya da 35 yaş üstünde ise, Annede hipertansiyon, tiroid hastalığı, Diabetes Mellitus, kalp, karaciğer, kollajen doku hastalıkları (lupus, sjogren vb), damar ve diğer yapıları tutan hastalıklar gibi gebelik dönemine ait olmayan, gebe kalmadan önce zaten varolan sistemik hastalıklar var ise, Anne çok zayıf ya da çok şişman ise, Anne baba arasında akrabalık varsa, Anne herhangi bir nedenle ilaç kullanıyor ise, (epilepsi, psikiyatrik hastalıklar vb) Anne sigara ya da alkol kullanıyor ise, Annenin tekrarlayan düşükleri var ise, Annenin gebelik dönemi öncesinde hiçbir sağlık problemi olmamasına rağmen, hamile kaldıktan sonra tamamen gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan gebelik dönemi sorunları varsa:

4 Anneye bağlı gebelik dönemi sorunları Gestasyonel diyabet Gebelik hipertansiyonu, preeklampsi, eklampsi, Gebelikte vaginal kanama Servikal yetmezlik Erken membran rüptürü Gebelikte erken doğum tehdidi  Genital organlarda myom,kist varlığı

5 Fetusa bağlı gebelik dönemi sorunları Çoğul ve ikiz gebelikler Bebekte gelişme geriliği (IUGR) Oligohidramnios Polihidramnios Rh İzoimmünizasyonu Fetal anomaliler

6 Riskli gebelik takibi neden gereklidir?  Çoğu hamile anne gebelik dönemini herhangi bir sorun olmadan geçirmesine rağmen, gebelik dönemi süresince ne zaman sorunla karşılaşılabileceğini öngörmek hamile anne için mümkün değildir.  Baştan çok normal görünen bir hamilelik döneminde bile sonradan ciddi sorunlar yaşanabileceği için, riskli gebelik olsun olmasın bütün hamileliklerin kadın doğum uzmanı takibi altında olması büyük önem taşır.

7  Hamile kalmadan önce hiçbir hastalığı olmayan sağlıklı bir kadın hamile kalıyor. Gebelik döneminin 24. haftasında (gestasyonel diyabet) ortaya çıkıyor.  Hamile kalmadan önce hiçbir hastalığı olmayan sağlıklı bir kadın hamile kalıyor. Gebelik döneminin 28 ile 30. haftası itibariyle (preeklampsi – gebeliğe bağlı gelişen hipertansiyon ) ortaya çıkıyor.  Hamile kalmadan önce hiçbir hastalığı olmayan sağlıklı bir kadın hamile kalıyor. Gebelik döneminin 28 ile 30. haftası civarında bebek gelişimi ile ilgili sorunlar (bebekte gelişme geriliği-İUGR) ortaya çıkıyor.

8  Hamile kalmadan önce hiçbir hastalığı olmayan sağlıklı bir kadın hamile kalıyor. Gebelik döneminin 11 ile 14. haftası arasında ultrasonda bebek ense kalınlığı ölçümünün yüksek olduğu söyleniyor.  Hamile kalmadan önce hiçbir hastalığı olmayan sağlıklı bir kadın hamile kalıyor. Gebelik döneminin 11 ile 14. haftası arasında yapılan ikili test sonucu anormal çıkıyor.  Hamile kalmadan önce hiçbir hastalığı olmayan sağlıklı bir kadın hamile kalıyor. Gebelik döneminin 16 ile 20. haftası arasında yapılan üçlü test sonucu anormal çıkıyor.  Hamile kalmadan önce hiçbir hastalığı olmayan sağlıklı bir kadın hamile kalıyor. Gebelik döneminin 16 ile 20. haftası arasında yapılan ultrason muayenesinde bebekte bir sorun (bebeğin kalp ve büyük damarlarında sorunlar; down sendromunu düşündüren kemiklerin kısa olması barsak parlaklığı artışı ense kalınlığı artışı gibi bulgular; v.b.) tespit ediliyor.

9  Sorunsuz giden bir hamilelik döneminde gebelik takibi sırasında bebek, anne ve ya gebelik kaynaklı bir sorun tespit edildiğinde bir perinatoloğa konsültasyon gereklidir.  Bazı gebelikler ise başlangıçtan itibaren çeşitli riskler taşır ve bu riskler de anne ve bebek sağlığını kötü etkileyebilir.  Hamile kalmadan önce şeker hastalığı olan bir kadın hamile kalıyor.  Hamile kalmadan önce tansiyon hastalığı olan bir kadın hamile kalıyor.  Hamile kalmadan önce guatr hastalığı olan bir kadın hamile kalıyor.  Daha önceki gebelikleri tekrarlayan düşük ile sonuçlanmış bir kadın hamile kalıyor.

10  Hamilelik döneminin başından riskli gebelik sınıfına giren kadınlarda, gebelik dönemi risklerinin önceden belirlenip çeşitli tedbirlerle olumsuzlukların en aza indirilmesi çok önemlidir.  Bu ancak hamilelik dönemi boyunca perinatoloji uzmanları tarafından gereken sıklıkta muayene (riskli gebelik takibi) ve ayrıntılı incelemelerin yapılması ile sağlanabilir.

11 Riskli gebelik takibinde neler yapılır?  Annenin gebelik öncesi mevcut olan bazı hastalıkları hamilelik sürecini ve bebeği ciddi şekilde etkileyebildiği gibi, hamilelik de annenin mevcut hastalığının seyrini ve tedavisini etkilemektedir.  Öncelikle bebek için plan yapıldığında yani gebe kalmadan önce, genel sağlık sorunlarının varlığı veya derecesi ilgili branş hekimince (dahiliye, kardiyoloji, nefroloji, endokrinoloji v.b.) mutlaka belirlenmelidir.

12  Anne adayının daha önce tekrarlayan düşükler yapmış olması, sebebi bilinsin ve ya bilinmesin mevcut gebeliği de riskli gebelikler sınıfına sokar. Önceki düşüklerin haftası, nasıl olduğu gibi detaylar ve kan testleri ile mevcut gebelik takibi yönlendirilir.  Çok erken düşüklerde kromozom anormallikleri, gebeliğin 3 - 6 ayı arasındaki düşüklerde servikal yetmezlik, daha ileri gebelik aylarında görülen doğum öncesi (fetüs) ölümü durumlarında ise annenin veya bebeğin hastalıkları araştırılır.

13  Fetus gelişiminde anormallikler ve fetal hastalıkların, prenatal tanısı günümüzde oldukça ileri boyutlara ulaşmıştır. Bunun sonucu olarak da artık intrauterin tedavi söz konusudur.

14 Riskli gebelik takibini kimler yapar?  “Yüksek riskli gebelik takibi” sırasında hastayı tek bir hekimin (PERİNATOLOG) izlemesi yeterli değildir. Bu, farklı branşlardan hekimlerin ortak bilgi ve deneyimleriyle yürütülebilen bir izlem şeklidir.  Ekipte kadın doğum uzmanı başta olmak üzere, dahiliye uzmanı, endokrinoloji uzmanı, diyetisyen, genetik uzmanı, çocuk cerrahı, neonatolog,fizik tedavi uzmanı da bulunur.

15 Hamile kalmadan önce hastalığı olan kadınlar bebek sahibi olabilir mi?  Anne adayının hamile kalmadan önce zaten mevcut olan hipertansiyon, diyabet, tiroşid hastalığı, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı gibi bazı hastalıkları, hamilelik dönemi boyunca ağırlaşma eğilimine girer.  Bu nedenle bebek için plan yapıldığında yani gebe kalmadan önce, genel sağlık sorunlarının varlığı veya derecesi ilgili branş hekimince (dahiliye, kardiyoloji, nefroloji, v.b.) mutlaka belirlenmelidir. Bu hiçbir zaman genel sağlık problemleri olan bir kadının anne olamayacağı anlamına gelmez.  Ama hamilelik dönemini hem annenin hem de bebeğin sağlıklı ve sorunsuz biçimde geçirebilmesi için gebelik takibi, bu konuda uzmanlaşmış perinatologlar tarafından yapılmalıdır. Hamilelik öncesinde bu hastalıklardan biri bulunan her kadın gebe kalmadan önce perinatoloğa başvurmalıdır.

16 Antepartum Kanama Plasenta previa: Plasentanın servikse yakın yerleşimi Plasentanın servikse yakın yerleşimi Sıklığı %1-2 Sıklığı %1-2 Ağrısız vaginal kanama,uterin hassasiyet yok Ağrısız vaginal kanama,uterin hassasiyet yok Total, Parsiyel,Marginal,Low-lying Total, Parsiyel,Marginal,Low-lying Çoğul gebelik, multiparite,uterin cerrahi Çoğul gebelik, multiparite,uterin cerrahi ÇKS takibi,Kanama takibi, Kan hazırlanması, Tam kan sayımı, ÇKS takibi,Kanama takibi, Kan hazırlanması, Tam kan sayımı, Ultrasound ile takip Ultrasound ile takip Vaginal muayeneden sakınmak Vaginal muayeneden sakınmak

17 Abruptio plasenta: Plasentanın gebelik sırasında ayrılması Plasentanın gebelik sırasında ayrılması Fetal prognoz ağırlık derecesine ve gebelik haftasına bağlı. Fetal prognoz ağırlık derecesine ve gebelik haftasına bağlı. Grade 0-3. Grade 0-3. Risk faktörleri: Sigara,PIH,Travma,kısa umbilikal kordon Risk faktörleri: Sigara,PIH,Travma,kısa umbilikal kordon Ağrılı hassas uterus Ağrılı hassas uterus Ani başlar, kanama az olabilir Ani başlar, kanama az olabilir Vital bulgular,kan sayımı, kan hazırlanması, acil sezaryen Vital bulgular,kan sayımı, kan hazırlanması, acil sezaryen Fetus hipoksik olabilir dikkat Fetus hipoksik olabilir dikkat

18 Belirgin gebelik problemlerine bağlı risk faktörleri  Polihidramnios  diabetes mellitus  Çoğul gebelik  Fetal konjenital anomaliler  Isoimmunizasyon (Rh /ABO)  Nonimmün hidrops  Anormal fetal prezentasyon  Oligohidramnios  renal agenezi  Uzun süreli EMR  İntrauterin gelişme geriliği  Intrauterin fetal ölüm Genel değerlendirme

19 Amniotik sıvı, fetal idrardan oluşur ve plasenta yoluyla maternal sirkülasyona karışır. Amniotik sıvı, fetal idrardan oluşur ve plasenta yoluyla maternal sirkülasyona karışır. Fetus sıvıyı yutar ve idrarla atar. Fetus sıvıyı yutar ve idrarla atar. Polihidramnios : > 2,000 ml amniotik sıvı. Polihidramnios : > 2,000 ml amniotik sıvı. Ultrasonografik tanı konulur. Ultrasonografik tanı konulur. AFI >24= polihidramnios. AFI >24= polihidramnios. AFI 8-23 cm. normal. AFI 8-23 cm. normal.

20 Risk Faktörleri Fetal anomaliler:Makrozomi, hidrops fetalis,asit,levral-perikardial efüzyon.Fetal anomaliler:Makrozomi, hidrops fetalis,asit,levral-perikardial efüzyon. İskelet malformasyonlarıİskelet malformasyonları Anormal fetal hareket nörolojik anomali düşündürenAnormal fetal hareket nörolojik anomali düşündüren Gastrointestinal obstrüksiyon.Gastrointestinal obstrüksiyon. Rh iso immunizasyonuRh iso immunizasyonu Maternal DM.Maternal DM. Açık nöral tüp defekti.( spina bifida; anensefali, hidrosefali)Açık nöral tüp defekti.( spina bifida; anensefali, hidrosefali)YÖNETİM Kilo artışı ile takip Kilo artışı ile takip 1-2 haftada amniosentezle boşaltma 1-2 haftada amniosentezle boşaltma

21 Oligohidramnios: Amniotik sıvı < 1,000ml. Amniotik sıvı < 1,000ml. Normal fetal gelişim etkilenebilir.. Nedenleri: Nedenleri: Fetal renal anomaliler (agenezi) Fetal renal anomaliler (agenezi) Idrar çıkışının engellenmesi (PUV) Idrar çıkışının engellenmesi (PUV) IUGR, IUGR, Post-term gebelik Post-term gebelik Preterm EMR Preterm EMR Fetal anomaliler Fetal anomaliler Plasental fonksiyon bozukluğu. Plasental fonksiyon bozukluğu.SORUNLAR Uzun süre devam ederse ekstremitelerde kontraktür, fetal kayıp,pulmoner hipoplazi YÖNETİM Sık antepartum testler (USG,BFP,NST,Doppler) Optimal doğum zamanlaması EMR için antibiyotik

22 Rh sensitizasyonu Rh – anne: Rh + fetustan antijenleri alırsa antikor oluşur. Rh – anne: Rh + fetustan antijenleri alırsa antikor oluşur. Profilaksi: Anti-Rh (d) immun globulin @ 26-28 haftada (Rhogam) & @ doğumdan sonra Profilaksi: Anti-Rh (d) immun globulin @ 26-28 haftada (Rhogam) & @ doğumdan sonra Şüpheli durumlarda MCA doppler Şüpheli durumlarda MCA doppler İndirek Coombs testi pozitif ise/ anemi varsa (hidrops) takip kordosentezle İndirek Coombs testi pozitif ise/ anemi varsa (hidrops) takip kordosentezle Tedavide: İntrauterin kan transfüzyonu Tedavide: İntrauterin kan transfüzyonu

23 GEBELİĞİN HİPERTANSİF HASTALIKLARI:  Maternal morbidite/mortalite için önemli sorun. 4 KATEGORİ 1.“KRONİK HT”: Gebelikten önce HT var, proteinüri yok, doğumdan sonra da devam eder 2. “Preeklampsi”: HT gebeliğin > 20 haftasından sonra olur. End-organ hasarı olabilir. 3. “Kronik HT süperempoze preeklampsi 4. “Geçici HT”: TA >140 /90,proteinüri yok, end- organ hasarı yok. Geç gebelikte,doğumda ve sonrasındaki 24 saat içinde olabilir ve ğostpartum 10 günde kaybolur.

24 PREEKLAMPSİ PREEKLAMPSİ  TA ≥ 140/90 mm Hg  Sistolik ↑ 30mm Hg > gebelik öncesi düzey  Diastolik ↑ 15mm Hg > gebelik öncesi düzey  HT, proteinüri, ödem (el,ayak,yüz)  > 20. gebelik haftasından sonra olabilir.  Doğuma kadar geçmez HELLP sendromuna dikkat

25 Hafif: End-organ hasarı yok,hafif proteinüri. Şiddetli: Şiddetli HT (>160/110 mmHg); Şiddetli HT (>160/110 mmHg); Ciddi proteinüri (>5.0 g/d); Ciddi proteinüri (>5.0 g/d); End-organ hasarı sistemik vasokonstriksiyon End-organ hasarı sistemik vasokonstriksiyon Başağrısı; görme bozukluğu, konfüzyon, abdominal ağrı, karaciğer fonksiyon bozukluğu/hiperbilirübinemi, oligüri, pulmoner ödem, hemolitik anemi,IUGR Başağrısı; görme bozukluğu, konfüzyon, abdominal ağrı, karaciğer fonksiyon bozukluğu/hiperbilirübinemi, oligüri, pulmoner ödem, hemolitik anemi,IUGR Tabloyu eklampsi (konvülsiyonlar) izleyebilir. Tabloyu eklampsi (konvülsiyonlar) izleyebilir.

26 Eklampsi: Konvülsiyon veya komanın (hipertansif ensefalopatiye bağlı ) eklenmesi Konvülsiyon veya komanın (hipertansif ensefalopatiye bağlı ) eklenmesi Gebeliklerin ~ 0.2% görülür. Gebeliklerin ~ 0.2% görülür. Maternal ölüm nedenleri içinde önemli yer turar en önemli sebep intrakranial hemorajidir. Maternal ölüm nedenleri içinde önemli yer turar en önemli sebep intrakranial hemorajidir. ACİL SEZARYEN ile doğum. ACİL SEZARYEN ile doğum.

27 Risk faktörleri: 40 yaş 40 yaş Çoğul gebelik Çoğul gebelik Molar gebelik Molar gebelik Annede mevcut: HT, Diabetes mellitus Annede mevcut: HT, Diabetes mellitus Renal veya vasküler hastalık Renal veya vasküler hastalık Önceki gebelikte preeklampsi/ eklampsi öyküsü Önceki gebelikte preeklampsi/ eklampsi öyküsü Sıklık: 5%. Teoriler:Maternal immün reaksiyon >> sistemik periferik vasküler spasm >> endotelial hasar >> vasokonstrüksiyon> HT Teoriler:Maternal immün reaksiyon >> sistemik periferik vasküler spasm >> endotelial hasar >> vasokonstrüksiyon> HT  Pekçok organ etkilenir: Kan akımı azalması ile, böbrekler, karaciğer, beyin, plasenta.  Plasenta dekolmanına neden olabilir& anne ölümüne neden olabilir..

28 Yönetim: Tek tedavi doğumdur. Hafif preeklampsi: Yatak istirahati. Evde veya hastanede izlem, Terme yakın doğum, TA takibi, 24 saatlik idrar takibi, KC enzimleri, fetal hareket, NST, BFP ile takip Evde veya hastanede izlem, Terme yakın doğum, TA takibi, 24 saatlik idrar takibi, KC enzimleri, fetal hareket, NST, BFP ile takip Şiddetli preeklampsi: Amaç: konvülsiyonların önelenmesi ve TA kontrolüdür.. TA> 160/110, epigastrik ağrı, 2-4+ proteinüri, artmış karaciğer enzimleri, trombositopeni [ ↓ 100,000]. * Magnezyum sülfat tedavisi

29 Diabetes Mellitus %5-7 arasındadır. %5-7 arasındadır. Obesite ile ilişkilidir Obesite ile ilişkilidir Perinatal mortalite/morbidite tanı konmamışsa 6 kat fazladır. Perinatal mortalite/morbidite tanı konmamışsa 6 kat fazladır. Gebeliğin en sık komplikasyonudur Gebeliğin en sık komplikasyonudur

30 Gestasyonel Diabet “GDM”  Gebelikte başlayan glikoz intoleransıdır.  GDM > 20. haftada olur  ~ 2% gebelik başında tanı konmamış tip II DM vardır.  Tip 1 & 2 organogenezde fetal anomali riski vardır.  İnsülin gerekebilir.  Maternal Riskler: HT, Erken doğum, polihidramnios, makrozomi ( C/S oranında artış).  Yenidoğan riski: Doğum Travması, omuz distozisi, hipoglisemi, hiperbilirubinemi, RDS, trombositopeni, hipokalsemi, fetal ölüm

31 GDM Taraması/Tanısı TÜM kadınlar @ 24-28 haftada taranmalıdır. TÜM kadınlar @ 24-28 haftada taranmalıdır. YÜKSEK RİSKLİ HASTALAR 1. trimester/1. vizitte ve 24- 28. haftada taranmalıdır. YÜKSEK RİSKLİ HASTALAR 1. trimester/1. vizitte ve 24- 28. haftada taranmalıdır. Yüksek Riskli Hastalar: Yüksek Riskli Hastalar: Ailesinde DM varsa; önceki gebelikte GDM varsa Ailesinde DM varsa; önceki gebelikte GDM varsa Belirgin obesite; Glikozüri Belirgin obesite; Glikozüri Maternal yaş > 30 Maternal yaş > 30 Öyküsünde> 4000gr çocuk doğumu varsa Öyküsünde> 4000gr çocuk doğumu varsa TARAMA İÇİN TARAMA İÇİN 75 gr OGTT : 75 gr OGTT : Açlık : 92 mg/dl Açlık : 92 mg/dl 1. saat: 180 mg/dl 1. saat: 180 mg/dl 2. saat: 155 mg/dl 2. saat: 155 mg/dl

32 Antepartum Amaç: Glikoz kontrolü. Standard diabetik diet [2000-2500 kal/gün]. Standard diabetik diet [2000-2500 kal/gün]. Dietisyen-Endokrinologla işbirliği Dietisyen-Endokrinologla işbirliği Eksersiz: haftada 3-4 kez yürüyüş/yüzme Kan şekeri kontrolünün öğrenilmesi Açlık ve tokluk hedef düzeylerinin öğretilmesi İnsülin: Dietle KŞ kontrol edilemezse doz kiloya ve kş göre hesaplanır.

33 GDM Intrapartum: glikoz düzeylerini 2 saatte bir monitörize et [insulin @ 100mg/dL <]. Postpartum: Doğumdan sonra çoğu normale döner. Doğumdan sonra çoğu normale döner. % 50 hayatın ileriki dönemlerinde Tip II DM gelişir. % 50 hayatın ileriki dönemlerinde Tip II DM gelişir. Doğumdan sonra 6 hafta KŞ takibi Doğumdan sonra 6 hafta KŞ takibi Annesinde GDM olanlarda çocukluk ve adolesanda obesite/diabet riski vardır. Annesinde GDM olanlarda çocukluk ve adolesanda obesite/diabet riski vardır.

34 Tip I - IDDM (gebelik öncesinde mevcutsa) Otoimmün pankreas beta hücre destrüksiyonu ve sonuçta insülin yetersizliği.  < 30 yaş. ~ 1-3/1000 gebelik.  Ketoasidozu önlemek için eksojen insülin ihtiyacı vardır. Semptomlar : poliüri, polidipsi, anlamlı kilo kaybı. HgbA1c geçmiş dönem kan şekeri durumunu belirlemek için önemlidir. 1. trimesterde insülin ihtiyacı %10-20 düşer (hipoglisemi riski) 1. trimesterde insülin ihtiyacı %10-20 düşer (hipoglisemi riski) >20 hafta insülin ihtiyacı %50-60 artar >20 hafta insülin ihtiyacı %50-60 artar

35 Yönetim: Tip I – İnsulin kontrolü. İnsulin kontrolü. Günlük diet/eksersiz planlanması Günlük diet/eksersiz planlanması Günde 5-6 kez glikoz düzeyinin monitörizasyonu Günde 5-6 kez glikoz düzeyinin monitörizasyonu Gebelikte endokrinologla işbirliği. Gebelikte endokrinologla işbirliği. Sık öğünler. Sık öğünler. Hipo/hipergliseminin öğretilmesi Hipo/hipergliseminin öğretilmesi Amaç: Kan şekeri kontrolü ile hasta ve fetus için risklerin ve komplikasyonların azaltılması Amaç: Kan şekeri kontrolü ile hasta ve fetus için risklerin ve komplikasyonların azaltılması

36 Tip II:  Daha sık; > 30 yaş.  İnsulin rezistansı & yetersiz insülin üretimi  Semptomlar daha hafiftir  Obesite sıktır  Eksojen insülin gerekebilir ama genellikle diet ve eksersizle kontrol edilebilir.

37 Kalp Hastalıkları: Konjenital/romatizmal kalp hastalığına bağlı bozulmuş kalp fonksiyonu Klas tanımlaması: Klas I: Fiziksel aktivitede sınırlama yok. Klas II: Fiziksel aktivitede hafif sınırlama. Klas III: Fiziksel aktivitede orta düzeyde sınırlama Klas IV: Fiziksel aktivite yok

38 ÇEŞİTLİ KALP HASTALIKLARINA BAĞLI MATERNAL MORTALİTE RİSKLERİ Grup 1 - MortalitE ( % 0-1 ) ASD; VSD; PDA; Pulmoner veya triküspid hastalığı ASD; VSD; PDA; Pulmoner veya triküspid hastalığı Düzeltilmiş Fallot tetralojizsi), Bioprosthetik kapak; Mitral stenoz Düzeltilmiş Fallot tetralojizsi), Bioprosthetik kapak; Mitral stenoz Grup 2 – ( % 5-15)  Aort stenozu; Aort koarktasyonu,Düzeltilmemiş Fallot tetralojisi,MI öyküsü, artifisyel kapak Grup 3 – ( % 25-50)  Marfan Sendromu; MI; pulmonary HT; Kardiyomiyopati Grup 4 – (> % 50)  Konjestif kalp yetersizliği; ileri pulmoner ödem

39 Amaç: Optimal uteroplasental perfüzyon Gerekli ilaçları kullanmalı Gerekli ilaçları kullanmalı Fetal ekokardiografi gereksinimi. Fetal ekokardiografi gereksinimi. Semptomların değerlendirilmesi Semptomların değerlendirilmesi Lab testleri:EKG, echo, stress test, CBC, biokimya, ürik asid düzeyi, O2sat, Lab testleri:EKG, echo, stress test, CBC, biokimya, ürik asid düzeyi, O2sat, Doğum zamanının planlanması Doğum zamanının planlanması İdeal olan gebelikten önce değerlendirme kapak problemlerinin gebelik öncesinde düzeltilmesi İdeal olan gebelikten önce değerlendirme kapak problemlerinin gebelik öncesinde düzeltilmesi

40 Öykü Geçmiş Tıbbi Öykü  Kronik hipertansiyonon  Böbrek hastalığı  Diabetes mellitus  Kalp Hastalığı  Endokrin hast. (örn tiroidektomi)  Maternal kanser  Orak hücre anemisi/talasemi  Sigara-alkol-madde kullanımı  Tiroid hast.  Pulmoner hastalık (tüberküloz,astım)  Gastrointestinal ve karaciğer hastalığı  Epilepsi  Kan hastalığı (anemi,koagülopati,)  Diğer hast. İlk değerlendirme

41 Önceki Obstetrik Öykü  Habitüel abortus o Abortus ürününü karyotipi o Parental karyotip o Servikal ve uterin anomaliler o Konnektif doku hastalığı o Hormonal anormallikler o Edinilmiş ve kalıtsal trombofililer o Genital organların enfeksiyöz hastalığı  Ölü doğum veya yenidoğan ölümü öyküsü Öykü  Erken doğum öyküsü  Rh izoimmünizasyonu veya ABO uyuşmazlığı  Preeklampsi-eklampsi öyküsü  Genetik sorunlu veya konjenital anomalili çocuk öyküsü  Teratojen maruziyeti o ilaçlar o Enfeksiyöz ajanlar o Radyasyon İlk değerlendirme

42 Antepartum takip  Prenatal muayeneler oAteş (>37C) oÜriner,pulmoner,hematolojik kaynaklar; koryoamnionit oErken doğum eylemi ; o Amniosentez kültür için oAntipiretik;doğum Vitalbulgular A

43 Prenatal Muayene Nabız oTaşikardi (>100bpm, <120bpm) oEnfeksiyon,anemi, kalp hasta. oHafif: takip; Şiddetli: EKG, hemogram Kan Basıncı o >140/90mmHg ↑>30/15mmHg oPIH, kronik hipertansion Idrar tahlili oProtein,glukoz,lökosit,kan, keton oanbiyotik Antepartum takip B C D

44 Tarama Testleri USG o Ultrasonografi o 1. ve 2. trimester o Anöploidi,malformasyon Maternal serum test analizleri İkili test (NT,PAPP-A, fBHCG) oÜçlü test (msAFP,β-hCG, estriol) o15-19 hafta oTrizomi 21,açık NTD A B Antepartum değerlendirme

45 Diabet Taraması oRH(-) anne ve RH(+) baba; oİlk muayenede, 24-28 haftada ve gerekirse 4 haftada bir İndirek Coombs testi oFetal hemoliz düşünülüyorsa kordosentez ve intrauterin transfüzyon için değerlendirme İzoimmünizasyon o 24-28 haftada o USG o Fetal ekokardiografi D C Antepartum değerlendirme TaramaTestleri

46 Fetal Değerlendirme Prenatal tanı için değerlendirme 1.Ultrasound oBazal:fetus sayısı, prezentasyon, fetal canlılık, plasental lokasyon gebelik yaşı oSınırlı: Şüpheli sorun için oİleri:fetal anomali, gelişim, fizyolojik komplikasyonlar 2.Anöploidi taraması Sonografik markerlar:. Ekojenik intrakardiak fokus. Pyelektazi. Ekojenik barsak. Femur/humerus kısalığı Antepartum değerlendirme A

47 Biofizik Profil  NST  Fetal Solunum Hareketi  Fetal Hareket  Fetal Tonus  Amnios sıvısı

48 Doppler Ultrasonografi  Umbilikal arter  Uterin arter  MCA

49 Fetal Değerlendirme Antepartum değerlendirme Prenatal tanı için değerlendirme 3.Amniosentez o Sitogenetik inceleme:. Enfeksiyon için sitoloji. Alfa-fetoprotein ?. L/S fetal akciğer matüritesi için. o 15-20 hafta 4.Chorionic villus sampling(CVS) oSitogenetik inceleme o 10-12 hafta 5.Fetal kan örneklemesi (kordosentez) oKromozomal veya metabolik değerlendirme o2.-3. trimester A

50 Fetal Değerlendirme Fetal iyilik halinin değerlen dirilmesi 1. Fetal monitörizasyon teknikleri o Eksternal fetal monitörizasyon o Internal fetal monitörizasyon o Sonografik fetal monitörizasyon 2.Fetal kalp hızı değerlendirilmesi o NST. Baseline:120-160bpm. Akselerasyon 15bpm en az 15 o Gebelikte fetal kayıp riski Antepartum değerlendirme B

51 Fetal Matürite Testleri Antepartum değerlendirme Fetal akciğer matüritesini değerlendirme endikasyonları :  >37 hafta  ŞU KRİTERLER DEĞERLENDİRİLİR: o Lecithin:Sphingomyelin Oranı(L/S) o Phosphatidylglycerol(PG) o Foam Stability Index(FSI)  respiratuar distres sendromu riski

52 Intrapartum Fetal Değerlendirme  Yardımcı testler A: Fetal skalp kan örneklemesi oPH<7.2 oCiddi fetal distress; düşük Apgar skoru B:Fetal laktat düzeyleri oNörolojik sekel için önemli bir parametre

53  Fetal kalp hızı paternleri Güven verici kalp hızı paterni o Baseline:120-160bpm & periodik değişiklikler o Akselerasyon ve variabl deselerasyon o Erken deselerasyon ve bradikardi 100~119bpm o Belirgin aritmi. Persistan taşikardi. Persistan bradikardi Intrapartum değerlendirme Normal otonomik sinir sistemi Fetal baş kompresyonu İyi tolere edilir Fetal kalp hastalığı Nadiren asidoz veya hipoksi ile ilgilidir

54  Güven vermeyen fetal kalp hızı paternleri. fetal PH da düşme. Perinatal mortalite ve morbidite riski.Orta fetal hipoksemi.Olumsuz sonuç yok. Hafif kordon kompresyonu. benign Fetal Ph düşer Devam eder veya kötüleşirse, fetal distres ile sonlanabilir Fetal kalp hızı paternleri o Geç deselerasyon o sinusoidal kalp paterni o variable deselerasyon. Geç komponenti yok. Geç düzelme Intrapartum Fetal Değerlendirme

55  fetal distress paternleri. Taşikardi ve bradikardi değişimleri fetal veya neonatal ölüm veya hasar riski Fetal kalp hızı paternleri o ondülan baseline Intrapartum Fetal Değerlendirme. FHR <100bpm. >10 dak. o Ağır bradikardi o Vartiabilite azalması ile taşikardi oDiğer güven vermeyen periodik paternler ile taşikardi örn.. Geç deselerasyonlar. Variabl deselerasyon ve geç düzelme

56 Son söz  Amaç:. Riski mümkün olduğunca erken fark et.  İdeal olan:. Gebelik öncesi danışmanlık. Erken ve sık prenatal bakım  En iyi:. Anne ve bebek sonucunu elde etmek. Tedaviyi sağlamak


"Yüksek Riskli Gebeliklerde Doğum Öncesi Bakım Prof.Dr.S.Cansun DEMİR TJOD Başkanı Adana Acıbadem Hastanesi Adana- 13.01.2013." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları