Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BESİNLERİ SATIN ALMA, HAZIRLAMA, SAKLAMA VE PİŞİRME İLKELERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BESİNLERİ SATIN ALMA, HAZIRLAMA, SAKLAMA VE PİŞİRME İLKELERİ."— Sunum transkripti:

1 BESİNLERİ SATIN ALMA, HAZIRLAMA, SAKLAMA VE PİŞİRME İLKELERİ

2 SÜT ÜRÜNLERİ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ KULLANILMALIDIR.
KAYNATILMIŞ, PASTÖRİZE/ STERİLİZE SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ KULLANILMALIDIR. SÜTLER KABARDIKTAN SONRA 5 DAK. KAYNATILIP HEMEN SOĞUTULMALIDIR. KAYNATILMIŞ VE PASTÖRİZE SÜTLER CAM KAVANOZDA BUZDOLABINDA 1-2 GÜN, KUTUSUAÇILMIŞ STERİLİZE SÜTLER EN FAZLA 3 GÜN SAKLANABİLİR.

3 SÜT ÜRÜNLERİ SÜTLÜ TATLI YAPARKEN ŞEKER OCAKTAN İNDİRİLMESİNE
YAKIN EKLENMELİDİR. ÇİĞ SÜTTEN YAPILMIŞ TAZE PEYNİRLER YENMEMELİDİR. YOĞURT TORBAYA KONUP SÜZÜLÜRSE VİTAMİNİ KAYBOLUR.

4 ETLER DONDURULMUŞ BESİNLER BUZU ÇÖZDÜRÜLDÜKTEN SONRA YENİDEN
KIYMA VE ORGAN ETLERİ BUZDOLABINDA SAKLAMAK KOŞULUYLA 1-2 GÜN İÇİNDE TÜKETİLMELİDİR. ETLER HEMEN TÜKETİLMEYECEKSE NORMAL BUZDOLABI BUZLUKLARINDA 1 HAFTA, DERİN DONDURUCULARDA 3-4 AY SÜRE İLE DONDURULARAK SAKLANABİLİR. Taze peynir süresi DONDURULMUŞ BESİNLER BUZU ÇÖZDÜRÜLDÜKTEN SONRA YENİDEN DONDURULMAMALIDIR.

5 ETLER ÇÖZÜLME İŞİ, ODA SICAKLIĞINDA, SOBA/RADYATÖR VB. YERLERDE
YAPILMAMALIDIR. ÇÖZÜLME İŞLEMİ BUZDOLABININ ALT RAFLARINDA BEKLETİLEREK YAPILMALIDIR. ÇÖZÜLMÜŞ BESİNLER BEKLETİLMEDEN PİŞİRİLMELİDİR.

6 YUMURTALAR KIRIK, ÇATLAK VE KİRLİ YUMURTALAR SATIN ALINMAMALIDIR.
YUMURTA BUZDOLABINDA SAKLANMALI, KULLANMADAN HEMEN ÖNCE MUTLAKA YIKANMALIDIR. ÇİĞ YUMURTA TÜKETİMİ HASTALIK ETKENİ OLABİLDİĞİ GİBİ BAZI VİTAMİNLERİN KULLANIMINI DA ENGELLER. Yıkanmasını vurgula

7 YUMURTALAR YUMURTA EN FAZLA 8-10 DK. SÜREYLE HAŞLANMALIDIR.
UZUN SÜRE HAŞLANMIŞ YUMURTANIN SARISI ETRAFINDA OLUŞAN YEŞİL RENK, BESİN DEĞERİNİN AZALDIĞINI GÖSTERİR. 7

8 KURUBAKLAGİLLER TEMİZLENMELİDİR.  KURUBAKLAGİLLER, PİŞİRİLMEDEN ÖNCE
İLAÇ KALINTILARINDAN TEMİZLENMELİDİR.  KURUBAKLAGİLLERİN İYİ PİŞMELERİNİ SAĞLAMAK İÇİN 8-10 SAAT ISLATMA İŞLEMİ UYGULANIP, ISLATMA SUYU DÖKÜLEBİLİR. İlaçları vurgula  KURUBAKLAGİLLERİN HAŞLAMA SULARININ DÖKÜLMESİ BESİN DEĞERİNİ AZALTIR.

9 TAZE SEBZE VE MEYVELER VİTAMİNLERİ AZALIR. SEBZELER DOĞRANDIKTAN SONRA
TAZE SEBZELER ÖNCE AYIKLANMALI, YIKANMALI, SONRA DOĞRANMALI VE YETERİ KADAR SU İLE PİŞİRİLMELİDİR. SEBZELER DOĞRANDIKTAN SONRA BEKLETİLMEMELİ, HAŞLAMA, PİŞİRME SULARI ATILIRSA VİTAMİN VE MİNERALLERİ AZALIR. SALATALAR ÖNCEDEN HAZIRLANIP BEKLETİLİRSE VİTAMİNLERİ AZALIR. 9

10 TAZE SEBZE VE MEYVELER MEYVELER KESİLDİKTEN YADA SUYU
SIKILDIKTAN SONRA BEKLETİLİRSE C VİTAMİNİ DEĞERİ AZALIR. KONSERVELERİN SUYU DÖKÜLÜRSE VİTAMİN DEĞERİ AZALIR. KAPAKLARI DIŞA DÖNÜK BOMBELEŞMİŞ KONSERVELER SAĞLIK İÇİN SON DERECE TEHLİKELİDİR. ZEHİRLENMELERE YOL AÇAR.

11 TAHIL VE TAHIL ÜRÜNLERİ
 EKMEK YAPMAK İÇİN HAMURUN MAYALANDIRILMASI BESİN DEĞERİNİ ARTTIRIR.  KEPEĞİ AYRILMIŞ FAKAT ÖZÜ VE İÇ KEPEĞİ AYRILMAMIŞ UNDAN MAYALANARAK YAPILAN EKMEĞİN BESLEYİCİ DEĞERİ, BEYAZ UNDAN YAPILAN EKMEKTEN DAHA FAZLADIR. Mayaların özellikleri 11

12 TAHIL VE TAHIL ÜRÜNLERİ
 EKMEK İNCE DİLİMLENİP KIZARTILIRSA BESİN DEĞERİ AZALIR.  TARHANA GÜNEŞTE KURUTULURSA VİTAMİN DEĞERİ AZALIR.  MAKARNA, ERİŞTE VB. BESİNLERİN HAŞLAMA SULARININ DÖKÜLMESİ BESİN DEĞERİNİ AZALTIR.

13 SATIN ALIRKEN DİKKAT EDECEĞİMİZ NOKTALAR
 PEKMEZ BALDAN DAHA BESLEYİCİDİR.  ELMA MUZ DEĞERİNDE FİATI DAHA UCUZDUR.  YAPRAKLI MARUL GÖBEKLİSİNDEN DAHA BESLEYİCİ VE UCUZDUR.  BULGUR PİRİNÇTEN DAHA BESLEYİCİDİR.  İSTAVRİT LÜFER DEĞERİNDE FİATI UCUZDUR.  YUMURTA ET DEĞERİNDE FİATI UCUZDUR. 13

14 SATIN ALIRKEN DİKKAT EDECEĞİMİZ NOKTALAR
 MERCİMEK KIYMA KADAR BESLEYİCİ FİATI DAHA UCUZDUR.  MEVSİMLİK SEBZE TURFANDA SEBZEDEN DAHA BESLEYİCİDİR.  SÜT GAZOZDAN ÇOK DAHA DEĞERLİDİR.  EKMEK ETİMEK BENZERLERİ İLE AYNI DEĞERDE FİATI UCUZDUR.

15 ÇÜNKÜ ÜRÜN  BOZULMUŞ OLABİLİR,  MİKROORGANİZMA ÜREYEBİLİR,
ÜRÜN SATIN ALIRKEN İMAL VE SON KULLANMA TARİHLERİ’NİN KONTROL EDİLMESİ GEREKİR. SON KULLANMA TARİHİ GEÇMİŞ ÜRÜNLER KESİNLİKLE KULLANILMAMALIDIR. ÇÜNKÜ ÜRÜN  BOZULMUŞ OLABİLİR,  MİKROORGANİZMA ÜREYEBİLİR,  LEZZETİ VE FİZİKSEL GÖRÜNÜMÜ DEĞİŞEBİLİR,  BESİN DEĞERİ KAYBOLMUŞ OLABİLİR.

16 ÜRÜN SATIN ALIRKEN ETİKET ÜZERİNDE;
 GIDA ADINA,  FİRMA ADI VE ADRESİNE,  ÜRETİLDİĞİ YERE,  MİKTARINA (NET GRAMAJ),  HAZIRLAMA VE KULLANMA TALİMATINA,  DEPOLAMA VE SAKLAMA KOŞULLARINA, DİKKAT EDİLMELİDİR.

17 SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN;
 DOĞAL VE TAZE BESİNLERİ TERCİH EDİNİZ.  ÖĞÜNLERDE 4 BESİN GRUBUNDAN YEMEYE ÇALIŞINIZ.  UYGUN VÜCUT AĞIRLIĞINI KORUYUNUZ.  ŞEKERLİ VE YAĞLI BESİN TÜKETİMİNİZİ AZALTINIZ.  DAHA AZ TUZ İÇEREN BESİNLER TERCİH EDİNİZ. 17

18 KESİNLİKLE SİGARA İÇMEYİNİZ.
SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN;  YEMEKLERİ KIZARTMADAN, KAVURMADAN PİŞİRİNİZ.  HER GÜN LT. SU İÇİNİZ.  FİZİKSEL AKTİVİTENİZİ ARTTIRINIZ.  HER GÜN DÜZENLİ OLARAK AÇIK HAVADA YÜRÜYÜŞ YAPINIZ.  FAZLA MİKTARLARDA KATKI MADDESİ İÇEREN BESİNLERDEN KAÇININIZ. KESİNLİKLE SİGARA İÇMEYİNİZ.


"BESİNLERİ SATIN ALMA, HAZIRLAMA, SAKLAMA VE PİŞİRME İLKELERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları