Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HALUK TORUN SPORCU BESLENMESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HALUK TORUN SPORCU BESLENMESİ."— Sunum transkripti:

1 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN SPORCU BESLENMESİ

2 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Sporda Beslenmenin Rolü Motivasyon, antrenman, doğal yetenek, organizmaya uygun yakıt seçimi olmadıkça başarı sağlanamaz. Bu nedenle sporcu ve onu yönlendiren kişilerin (antrenör, aile vb.) bu konularda yeterli bilgiye sahip olmaları gerekir.

3 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Uygun bir diyet her ne kadar gücü, kuvveti ve dayanıklılığı doğrudan doğruya arttırmasa da insan vücudunun düzgün çalışmasını sağlayacak şekilde iyi bir eğitim programı için gerekli ham maddeyi sağlar.

4 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Çeşitli diyet uygulamaları biyomekanik, psikolojik ve fizyolojik fonksiyonları etkilemektedir. Örneğin; Fazla vücut yağının kaybedilmesi, biyomekanik etkiyi arttırmakta Egzersiz sırasında karbonhidrat tüketimi normal kan şeker düzeyinin sürdürülmesi, psikolojik yorgunluğun önlenmesinde

5 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Yeterli demir tüketimi kaslara oksijen sağlayarak fizyolojik işlevlerin uyum içinde sürdürülmesini sağlamaktadır.

6 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Kas Gelişimi

7 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Hızlı kas gelişimi, hız ve dayanıklılığın artmasını sağlayan yiyecek, ilaç veya besin öğesi yoktur. Kas gelişimi için daha çok protein ve protein ekleri tüketilmemelidir. Fazla tüketilen protein vücutta yağ olarak depolanmaktadır.

8 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Kas gelişimini arttırmak için fazla Steroid kullanmak doğru değil ve tehlikelidir. Steroid kullanımı büyümeyi engellemekte, akneye, sesin kalınlaşmasına ve cinsiyet organlarında değişikliğe neden olmaktadır.

9 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN ENERJİ GEREKSİNİMİ

10 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Kalori bir enerji ölçüsüdür. Bir kalori bir gram suyun sıcaklığını bir santigrat derece arttırmak için gereken ısı miktarı olarak tanımlanabilir. bir gram karbonhidrat 4 kalori bir gram protein 4 kalori bir gram yağ ise 9 kalori verir

11 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Sporcularda kalori harcamaları yaş yaşcinsiyet vücut ağırlığı vücut yapısı metabolik oranları fiziksel aktivite düzeylerine göre değişiklik gösterir

12 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Kilogram vücut ağırlığı başına kalori ihtiyacı çocuklarda en yüksektir. Çünkü, dokuların gelişimi ve büyüme kalori gerektiren işlevlerdir.

13 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Daha ağar bir vücut ile çalışmak daha çok kalori gerektirir. Vücuttaki yağ oranı da kalori ihtiyacı için önemlidir. Çünkü kasların kalori ihtiyacı yağlara göre daha fazladır.

14 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Metabolik oranlarda ki çeşitli değişmeler kalori ihtiyacını etkiler. Bu oranlar %10-20 arasında değişir. Fiziksel aktivite fazladan 1000-1500 kalori arasında ek bir gereksinim doğurur. Egzersizle harcanan kalori miktarı aktivitenin süresine, yoğunluğuna ve sporcunun ağırlığına göre değişiklik gösterir.

15 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN DAYANIKLILIK GEREKTİREN SPOR TÜRLERİNDE BESLENME

16 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN TEMEL BESLENME Karbonhidratlar:%60 Proteinler :%15 Yağlar :%25

17 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN KUVVET SPOR TÜRLERİNDE BESLENME

18 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN TEMEL BESLENME Karbonhidratlar:%50 Proteinler :%20 Yağlar :%30

19 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN ÇABUK KUVVET SPORLARI TÜRÜ

20 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN TEMEL BESLENME Karbonhidratlar:%60 Proteinler :%15 Yağlar :%25

21 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN MÜCADELE SPOR TÜRLERİNE BESLENME

22 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN TEMEL BESLENME Karbonhidratlar:%50 Proteinler :%20 Yağlar :%30

23 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN MÜSABAKA DÖNEMİ BESLENME Sporcu ve antrenörler için, yapılan antrenmanların sonucunu görebilmenin vitrini niteliği taşıyan, müsabakalar oldukça önemlidir. Sporda beslenme konusunda, bilimsel temellere dayanmayan, kulaktan dolma bilgilerin çokça konuşulup, uygulandığı sporcular için kritik bir dönemdir.

24 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Heyecan ve sinirliliğin arttığı bu dönemde iştahta geçici bir azalma veya artma olabilir. Üst düzey performans gösterebilmek için, başarılı bir sporcunun müsabaka öncesi öğün uygulamalarını, vitamin tabletlerini, protein tozlarını sporcu aynı günde içersinde deneyebilmektedir. Önemli olan kısa zamanda mucize beklemek yerine uzun süre de olsa düzenli bir beslenme programına uymak gerekir.

25 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Müsabaka dönemi beslenme 3 grupta incelenebilir. Müsabaka öncesi beslenme Müsabaka esnasında beslenme Müsabaka sonrası beslenme

26 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN MÜSABAKA ÖNCESİ BESLENME Müsabaka öncesi son dönemde antrenmanlarda elde edilen formu korumak ve en üst düzeyde enerji seviyesine ulaşmak amaçtır. Bu döneme kadar, antrenmanlarla yapılmayan hazırlığın, bundan sonra yapılabilmesi zordur.

27 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Müsabaka öncesi beslenme, karbonhidrat bakımından zengin olmalıdır. Yarışmadan 4-5 gün önce son kez yapılan ağır bir antrenman sonucu karbonhidrat rezervleri tamamen tükendiğinde karbonhidrat oranı kısa bir süre için toplam besin miktarının %60’ını aşabilir (süper kompensasyon)

28 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN MÜSABAKA GÜNÜ BESLENME MÜSABAKA GÜNÜ BESLENME Müsabaka gününde, önemli olan rakibe en iyi şeklide hazırlanıldığını göstermektir. İyi hazırlanmış bir sporcu iyi bir sonuç alabilmesi için, elinden gelenin en iyisini yaptığına dair emin olması gerekir.

29 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Ama yine de sinirsel gerginlik o kadar yüksektir ki, dış etkenler bazı sporcuları düşüncesiz hareketlere itebilir. Örneğin, ani beslenme değişikliği yaparak büyük hatalara sebep olurlar.

30 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Tez canlı ve sinirli bir şekilde besinlerini yutmak, aşırı soğuk içecekleri içerek mide ve bağırsak bozukluklarına zemin hazırlar. Bu durumda iyi bir müsabaka umudunu hızlı bir şekilde yıkabilir.

31 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Sporcu eğer müsabaka gününe kadar her şeyi doğru yapmış ise, kas glikojen depoları da doludur. Bu andan itibaren zaten “normal” olarak beslenebilir. Daha önemli olan ise müsabaka öncesinden alınacak olan son öğündür. Bu öğün yaklaşık 2-3 saat önce alınmalıdır ki mide ne çok dolu, ne de çok boş olsun. Çünkü iki durumda sporcu için dezavantaj olur. Dolu bir mide diyafram solunumunu etkiler.

32 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Sindirim işlevini fazla enerji harcayıp, gereksiz oksijen tüketimini kandan sindirim sistemine aktarır. Diğer yandan boş bir mide ile müsabakaya başlamak dezavantajdır. Midedeki boşluk hissisinin yanı sıra sporcu bir tür zayıflık hissedebilir ve kan şekerinin düşmesi riski ile karşı karşıya olabilir.

33 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Müsabaka öncesi son yemek, sporcunun alışık olduğu, müsabaka dönemine uygun beslenilen ve uygun besinler arasından seçilmelidir. Yeni bir besin denenecek ise, bu hazırlık döneminde denenmiş, etkirli sporcu üzerinde kontrol edilmiş olmalıdır.

34 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Sporcunun müsabakalarda verimini en üst düzeyde tutabilmek için aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır. Aç olarak müsabakaya girmemek, Son öğünü müsabakadan 2-3 saat önce almak, Sindirimi kolay besinler almak, Aşırı sıvı almamak.

35 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN MÜSABAKA ESNASI BESLENME Müsabaka esnasındaki beslenme ile enerji kazanımı düşüncesi fazla abartılmamalıdır. Sporcunun müsabakadaki verimine daha çok, müsabaka öncesi yapılan antrenmanlar ve bu antrenmanlara uygun beslenme etki eder.

36 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Kısa süreli yarışma sırasında herhangi bir besin öğesi almak gerekli değildir. Uzun süren yarışmalarda ise verilen içeceklerin etkili olduğu bilinmektedir.

37 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Uzun süren, ara verilen ve duraklamalı spor branşlarında müsabaka esnasında beslenmede ağırlık karbonhidrat ve mineral alımına verilir. Sevilen besinler ise kuru meyve, muz, yulaf ezmesi gibi ürünlerdir. Yapılan araştırmalar müsabaka esnasında fazla ter kaybedeceği göz önünde bulundurularak mineral bakımından zengin bir içeceğin alınması ihmal edilmemelidir.

38 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN Uzun süren yarışmalar esnasında şekerle hazırlanmış (şeker oranı%2,5 - 5) sıvıların alabileceği de belirtilmektedir. Terlemeyle meydana gelen sıvı kaybını, mineral içermeyen içeceklerle (su,çay,limonata gibi) gidermek çoğunlukla uygulamakla birlikte, hatalı olduğu belirtilmektedir.

39 haluktorun83@hotmail.com HALUK TORUN MÜSABAKA SONRASI BESLENME Müsabakadan sonra mümkün olduğunca hızlı bir şekilde su, elektrolit içecekler ve karbonhidrat almak önemlidir. Sporcu genelde fazla aç olmadığından burada, yoğun bir şekilde karbonhidratlarla zenginleştirilmiş meyve suları, puding,tatlılar ve tüm gereksinimleri karşılayacak enerji içecekleri tavsiye edilir.


"HALUK TORUN SPORCU BESLENMESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları