Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

IŞIK ÜNİVERSİTESİ Enformatik Araştırma ve Uygulama Merkezi ÇOK ULUSLU, İŞBİRLİKÇİ, SOSYAL e-ÖĞRENME: iCamp ÖRNEĞİ Soylu Ahmet,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "IŞIK ÜNİVERSİTESİ Enformatik Araştırma ve Uygulama Merkezi ÇOK ULUSLU, İŞBİRLİKÇİ, SOSYAL e-ÖĞRENME: iCamp ÖRNEĞİ Soylu Ahmet,"— Sunum transkripti:

1 IŞIK ÜNİVERSİTESİ Enformatik Araştırma ve Uygulama Merkezi http://irdc.isikun.edu.tr ÇOK ULUSLU, İŞBİRLİKÇİ, SOSYAL e-ÖĞRENME: iCamp ÖRNEĞİ Soylu Ahmet, Karahasan Orhan, Kuru Selahattin

2 Sosyal Amaçları ve Yaklaşımı IŞIK ÜNİVERSİTESİ ENFORMATİK ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Avrupa Birliği 6. Çerçeve programı kapsamında farklı ülkelerden 10 ortak (üniversite,Araş. Merkezleri, SME) tarafından yürütülmekte olan bir projedir. Ülkeler, sistemler ve disiplinler arasında ağ oluşturup iş birliğine imkan sağlamayı amaçlar. Eğitim bilimi açısından yapıcı ve öğrenci eksenli teorileri esas alır. Öğreticinin rolünü değiştirip, öğrenciler arası iletişime büyük önem verir.

3 Takip Ettiği Yöntem IŞIK ÜNİVERSİTESİ ENFORMATİK ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ İnsanları (öğeticiler, öğrencileri vb.) tek bir sanal ortamda toplamak. Bu sanal ortamı birden fazla açık yazılım, araç ve platformun birleştirilmesi ile oluşturmak. 1001. standardı yatarmaktansa var olan sistemleri kullanarak sentez bir sistem oluşturmak. ( Bir bakıma “yenilik” kavramını kendi içinde ele alır.) Eğitim kurumlarının halihazırda kullandıkları öğrenme sistemlerinde herhangi bir değişim yapya gerek duymaksızın bu sanal ortama entegrasyonunu sağlamak. Takip edilen eğitimsel yöntemlerin ve oluşturulan platformun sınanması için çok uluslu denemeler yapmak.

4 İlk Deneme IŞIK ÜNİVERSİTESİ ENFORMATİK ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Dört farklı ortak üniversiteden farklı derslere kayıtlı farklı dallardan ve seviylerden 32 (4x8) öğrenci ve bu derslerin eğitmenleri katılmıştır. Çeşitli sosyal yazılımlar kullanarak, yönelendiricilerin doğrudan etkisi olmadan verilen bir projeyi tamamlamaları istenmiştir. Kullanılan sosyal yazılımlar teknik anlamda sınırlı bir ortak çalışabilirlik sağlamasına rağmen, iş akışı içerisinde tamamlayıcı bir bütün oluşturmaktadırlar.

5 Deneme Sürecinde Kullanılan Sosyal Yazılımlar IŞIK ÜNİVERSİTESİ ENFORMATİK ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Blog(Wordpress) : Kullanıcıların online günlüklerini tutmalarını ve paylaşım yapmalarını sağlayan web uygulaması. www.wodpressmu.org www.wodpressmu.org Resim Paylaşım Aracı(Flickr): Kullanıcıların internet üzerinden resim paylaşmalarını sağlayan web uygulaması. www.flickr.com www.flickr.com Bookmark Aracı(del.icio.us): Kullanıcıların uygun gördükleri internet adreslerini mimlemek için kullandıkları web uygulaması. Video Konferans Aracı (Flash Meeting): Grup halinde sesli görüntülü ve yazılı iletişime kontollü bir şekilde izin veren gelimiş bir video konferans uygulaması. http://flashmeeting.open.ac.uk/ http://flashmeeting.open.ac.uk/ Dosya Paylaşım ve Düzenleme Aracı (google.docs): Web üzerinden Word ve Excel benzeri ortak kullanılabilen dökümanlar yaratmaya imkan veren ve bu dökümanların versiyon ver erişim kotrolünü sağlayan web uygulaması. http//docs.google.com http//docs.google.com

6 Deneme süreci Organizasyon Yapısı ve Dağılım IŞIK ÜNİVERSİTESİ ENFORMATİK ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ ÜlkeÜniversiteÖğrenci #Seviye TürkiyeIşık12Master LitvanyaKaunas8Lisans EstonyaTalinn8Doktora PolonyaAGH8Lisans Organizasyon ŞemasıÖğrenci Dağılımı

7 Deneme Süreci IŞIK ÜNİVERSİTESİ ENFORMATİK ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Video konferans aracı kullanılarak tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapıldı. Her öğrenci bir blog hesabı açıp kendini tanıtan kayıtlar ve sayfalar oluşturdu. Öğreciler del.icio.us’tan birer hesap açıp bloglarına ait adresleri ortak bir adres havuzuna kaydettiler. Bu adres havuzu yardımıyla öğrenciler birbirini incelemeye başlayıp uygun buldukları kişilerle grup kurma çalışmasına girdiler. Her gurupta her üniversiteden sadece bir öğrenci olması koşulu ile. Grup kurma süreci sonunda gruplardan kendi gurupları için bir grup blogu oluşturmaları ve E-öğrenme konusunun herhangibi bir boyutunu ele alan bir anket hazırlamaları istendi. Öğrenciler iş süreci boyunca dökümanlarını ve anketlerini google.docs üzerinden yönettiler.

8 Deneme Süreci(2) IŞIK ÜNİVERSİTESİ ENFORMATİK ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Öğrenciler grup bloglarını bir tartışma ortamı olarak kullandılar, görsel paylaşımlar için flickr kullandılar. Öğrenciler belirli aralıklarla bir Flash meeting aracılığı ile bir araya gelip gerçek zamanlı tartışmalar yaptılar. Google.docs sahip olduğu versiyon takip sistemi ile, flash meeting ise sahip olduğu kayıt sistemi ile deneme süreçinin sonradan değerlendirilmesi açısından değerli bir kaynak oluşturdular. E-mail yerine blogların ve Skype yada MSN yerine de Flashmeeting kullanılması özendirildi.

9 Değerlendirme Süreci IŞIK ÜNİVERSİTESİ ENFORMATİK ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Yapılan anketlerin ve çalışmaların değerlendirilmesi; –Öğrenclerin kendi gurup arkadaşlarını değerlendirmesi,(erişilebilirlik, katılım, sosyal araçların kullanım performansı) –Öğrencilerin diğer gurupları değerlendirmesi, Tema: İlğiçekiciliği, uyum, önem, özğünlük, anlaşılabilirlik. Dizayn: Temaya uygunluk, soruların kapsamı. Gerçekleme: Yazım, dil kullanımı, organizasyon, sayfa düzeni, uygulama kolaylığı. –Yönlendiricilerin (öğretmenlerin) sorumlu oldukları grup elemanlarını değerlendirmesi, –Yönlendiricilerin grupları değerlendirmesi.

10 Uzaktan Eğitim Sistemleri İşbirliği IŞIK ÜNİVERSİTESİ ENFORMATİK ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Ortak üniversitelerde kullanılmakta olan beş farklı uzaktan öğrenme sistemi bulunmaktadır; –.LRN: OpenACS içerik yönetim sistemi üzerinde geliştirilmiş geniş bir eğitim kitlesine sahip öğrenme sistemidir. –IVA: Zope içerik yönetim sistemi üzerinde geliştirilmiş bir öğrenme sistemidir. –Course Online:.NET teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş campus otomasyon sistemi ie entegre çalışan bir eğitim sistemidir. –Moodle: PHP ile geliştirilmiş yaygın kullanıma sahip bir eğitim sistemidir.

11 Uzaktan Eğitim Sistemleri Üzerinde Yapılan Geliştirmeler IŞIK ÜNİVERSİTESİ ENFORMATİK ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Weblog Entegrasyonu iCamp Sandboxes Dağıtık Dosya Paylaşımı Weblog Birleştiricisi Takvim İşbirliği Ajax Arama Motoru Öğrenme Araçlarının ve Veri Yapılarının Kavramsal Modellenmesi

12 Sonuç IŞIK ÜNİVERSİTESİ ENFORMATİK ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Deneme kısa süre önce sonuçlanmıştır. Şu an bloglar, toplantı kayıtları, seçilen guruplarla birebir görüşme gibi yöntemler kullanılarak eğitimsel ve teknik anlamda projeye ışık tutacak veriler toplanmaya çalışılaktadır. Geliştirmeler sürmektedir ve proje süreci boyunca devam edecektir. İkinci deneme Mart ayı itibari ile başlayacaktır. Katılımcılardan bir kaç söz.

13 Referanslar IŞIK ÜNİVERSİTESİ ENFORMATİK ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ [1] B. Kieslinger, F. Wild, O. Arsun, iCamp - The Educational Web for Higher Education, First European Conference on Technology Enhanced Learning Conference, EC-TEL 2006, Creete, Greece, October 1-4, 2006. [2]http://shirky.com/writings/group_politics.html, Shrinky [3] http://www.alevin.com, Adina Levin [4] Ormrod, J.E. (1999). Human Learning (3rd ed.). Upper Saddle River, Prentice-Hall [5] http://www.icamp.eu [6] http://www.wodpressmu.org [7] http://www.flickr.com [8] http://www.del.icio.us [9] http://flashmeeting.open.ac.uk/ [10] http://docs.google.com [11] http://dotlrn.org/ [12] http://www.moodle.org [13] http://iva.tlu.ee/IVA/IVA/start_page [14] http://course.isikun.edu.tr [15]http://www.icamp.eu/watchwork/interoperability/sandboxes/index.html [16] F. van Assche, E. Duval, D. Massart, D. Olmedilla, B. Simon, S. Sobernig, S. Ternier, F. Wild, Spinning Interoperable Applications for Teaching & Learning using the Simple Query Interface, Journal of Educational Technology & Society, 9(2) 2006.


"IŞIK ÜNİVERSİTESİ Enformatik Araştırma ve Uygulama Merkezi ÇOK ULUSLU, İŞBİRLİKÇİ, SOSYAL e-ÖĞRENME: iCamp ÖRNEĞİ Soylu Ahmet," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları