Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Suyun Serüveni  Sıvı hâlde bulunan yeryüzü suları güneş enerjisinin etkisiyle hâl değiştirerek su buharı olarak atmosfere yükselir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Suyun Serüveni  Sıvı hâlde bulunan yeryüzü suları güneş enerjisinin etkisiyle hâl değiştirerek su buharı olarak atmosfere yükselir."— Sunum transkripti:

1

2 Suyun Serüveni  Sıvı hâlde bulunan yeryüzü suları güneş enerjisinin etkisiyle hâl değiştirerek su buharı olarak atmosfere yükselir.

3 Suyun Serüveni  Atmosfere yükselen su buharı soğuk hava tabakasıyla karşılaşırsa küçük su damlacıklarına dönüşür. Su buharı ve damlacıklar bulutları oluşturur.

4 Suyun Serüveni  Damlacık oluşumundan sonra soğuma devam ederse damlacıklardan binlercesi birleşerek su damlalarını oluşturur.

5 Suyun Serüveni  Su damlaları ağırlaşır ve havada asılı duramaz hâle gelir. Yağmur şeklinde yeryüzüne düşer.  Bulutların bulunduğu bölgede havanın sıcaklığı, oluşacak yağışın şeklini belirler.

6 Suyun Serüveni  Tanecikler diğer kristallerle birleşerek büyür. Böylece bulutlar tarafından tutulamayacak kadar ağırlaşarak kar şeklinde yeryüzüne düşer.  Bol su buharı taşıyan nemli hava yeryüzüne yakın yerlerde küçük su damlacıkları oluşturur.

7 Suyun Serüveni  Çok küçük olan su damlacıkları havada asılı kalır. Bu hava olayına sis adı verilir.  Sis trafikte önemli bir tehdittir. Araçların görüş mesafesini kısaltır.

8 Suyun Serüveni  Su, bir hâlden başka bir hâle geçerek yeryüzü ile hava küre (atmosfer) arasında dolanır. Suyun yeryüzü ile hava küre arasında devam eden bu dolanımına su döngüsü denir.

9 Suyun Serüveni  Mevsimlere bağlı olan sıcaklık değişimleri yeryüzü sularının buharlaşmasını ve yağışlarla geri dönüşünü etkiler.  Su döngüsünün devam etmesi için sürekli buharlaşma olması gereklidir.


"Suyun Serüveni  Sıvı hâlde bulunan yeryüzü suları güneş enerjisinin etkisiyle hâl değiştirerek su buharı olarak atmosfere yükselir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları