Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇOKGENLERİ SINIFLANDIRALIM Resimleri inceleyelim.Daha önceki sınıflarda öğrendiğimiz geometrik şekillerden hangilerine benziyor söyleyip yazalım. *Askı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇOKGENLERİ SINIFLANDIRALIM Resimleri inceleyelim.Daha önceki sınıflarda öğrendiğimiz geometrik şekillerden hangilerine benziyor söyleyip yazalım. *Askı."— Sunum transkripti:

1 ÇOKGENLERİ SINIFLANDIRALIM Resimleri inceleyelim.Daha önceki sınıflarda öğrendiğimiz geometrik şekillerden hangilerine benziyor söyleyip yazalım. *Askı : üçgen *Çerçeve : dikdörtgen *Evin çatısı : dikdörtgen *Çanta : dikdörtgen Aşağıdaki noktaları, harflerin alfabetik sırasına göre birleştirip modeller oluşturalım. A B C D A BC

2 A B C D A B CD E K M F H L G E D A C F B G G A B C D Kendini kesmeden başladığı noktaya dönen noktalar kümesinin oluşturduğu çok kenarlı kapalı şekillere,…………….. denir. Yaptığımız modellere bakarak; *Üç kenarı ve üç köşesi olan şeklin adı …………………..dir. *Dört kenarı ve dört köşesi olan şeklin adı: ……………………dir. *Altı kenarı ve altı köşesi olan şeklin adı ………………..dir, diyebilir miyiz? ………. *Bir çokgen için en az …….. kenar ve ………………..köşe olması gerekir.

3 DÜZGÜN ÇOKGENLER Verilen şekilde her kenar ………cm dir. Verilen şekilde her açı ……… dir. Bu üçgen …………………….üçgen olarak adlandırılır. Eşkenar üçgende IABI = IACI = IBCI = ……………… s(A) = s(B) = s(C)= …….. Verilen şekilde her kenar ………cm dir. Verilen şekilde her açı ……… dir. Dört kenarı birbirine eşit ve her açısı...... olan dörtgene……………denir. Karede IABI = IACI = IBCI = IDCI = ……………… s(A) = s(B) = s(C)= s(D) = ……..

4 Bütün kenarları ……………….cm dir. Her iç açısı ………….dir. Düzgün beşgenin özelliklerini söyleyip yazalım. *…………………………………………………………………. Şimdi de çivili tahtalarımızı kullanarak lastiklerle çokgenler oluşturalım. Kenar uzunlukları ve açılarının ölçümleri birbirine eşit olan çokgenlere düzgün çokgen denir. Düzgün çokgenler kenar sayılarına göre adlandırılır……………………………………………………………………………birer düzgün çokgendir. Kare,eşkenar üçgen,eşkenar beşgen ve eşkenar altıgen Dikdörtgen düzgün çokgen midir ? Hayır,dikdörtgen düzgün çokgen değildir. Çünkü dikdörtgenin tüm kenarları birbirine eşit değildir.

5 PARALELKENAR,EŞKENAR DÖRTGEN VE YAMUK A B C D PARALEKENAR IADI = IBCI AD kenarı BC kenarına eşittir. IABI IDCI AB kenarı DC kenarına eşittir. IADI IBCI AD kenarı BC kenarına paraleldir. IABI IDCI AD kenarı BC kenarına paraleldir. A B C D EŞKENAR DÖRTGEN AB kenarı = 3 cm BC kenarı = 3 cm CD kenarı = 3 cm DA kenarı = 3 cm AB kenarı = 3 cm BC kenarı = 3 cm CD kenarı = 3 cm DA kenarı = 3 cm Kenar uzunlukları birbirine eşittir. Kenarları birbirine paraleldir. Karşılıklı açıların ölçüleri birbirine eşittir. Köşegenler birbirini dik olarak ortalıyor.

6 Yamuk A B C D AB kenarı = 5cm BC kenarı = 4 cm CD kenarı = 3 cm DA kenarı = 4 cm Karşılıklı kenarları birbirine eşit değildir. Karşılıklı kenarları birbirine paralel değildir. Geometri tahtalarının üzerine paket lastikleri ile yamuklar oluşturalım ve özelliklerini tartışalım.

7 ABCD karesinde B ve D köşelerini birleştirelim.Elde ettiğimiz şekillerin adını söyleyelim. DÖRTGENLER Kare,dikdörtgen,paralelkenar,eşkenar dörtgen ve yamuğun açılarını ve açı ölçülerinin toplamını belirler.Köşegenlerini belirler. Elde ettiğimiz şekiller ABD ve BDC üçgenleridir. Oluşan üçgenlerde istenen açıları ölçelim. BCD de s(D)= 45, s(C)=90, s(B)= 45 İç açıları toplamı= 180 ABD de s(D)= 45, s(C)=90, s(B)= 45 İç açıları toplamı= 180 Buna göre BCD ve ABD nin iç açıları toplamını bulalım. 180 + 180 = 360 ABCD karesinin s(A) = 90 s(B)= 90 s(C)= 90 s(D)= 90 Toplam 360 dir.

8 ABCD paralelkenarında A ve C köşelerini birleştirelim.Elde ettiğimiz şekillerin adını yazalım. ADC ve ABC üçgenlerini elde ettik. ABC de s(A) = 60 _______s(D)= 60_______s(C) = 60 dir. Buna göre, BCD ve ABD nin iç açılarının toplamını bulalım. ……….+………..=……….. dir. ABCD paralelkenarının s(A) =…… s(C)=…… s(B) =…... S(D)=…… Toplam …………’dir. ABCD paralelkenarının s(A) =…… s(C)=…… s(B) =…... S(D)=…… Toplam …………’dir. Dörtgenler içinde oluşturulan iki üçgenin açılarının ölçüleri toplamı, dörtgenlerin açılarının toplamına eşittir. Dörtgenlerin iç açıları toplamı ………..’dir. Dörtgenler içinde oluşturulan iki üçgenin açılarının ölçüleri toplamı, dörtgenlerin açılarının toplamına eşittir. Dörtgenlerin iç açıları toplamı ………..’dir.

9 * Karenin 4 kenarı da birbirine eşittir. * Karenin açıları 90 ‘dir. * AC ve BD karenin köşegenleridir. * Karenin köşegenleri birbirine eşittir. * Karenin iç açıları toplamı 360 ‘dir. * Dikdörtgenin karşılıklı kenarları birbirine eşittir. * Dikdörtgenin açıları 90 ‘dir. * KM ve LN dikdörtgenin köşegenleridir. * Dikdörtgenin köşegenleri birbirine eşittir. * Dikdörtgenin iç açıları toplamı 360 ‘dir.

10 47 ALIŞTIRMALAR YAPARAK ÖĞRENDİKLERİMİZİ PEKİŞTİRELİM 55 ABCD paralelkenar ve B dış açısı = 47 olduğuna göre; s(A) = ……..’dir s(D) = ………’dir s(C) = ……..’dir s(B) = ……...’dir s(A) = ……..’dir s(D) = ………’dir s(C) = ……..’dir s(B) = ……...’dir C D A B 70 ABCD ikizkenar ve s(A) = 70 olduğuna göre; s(A) = ……..’dir s(D) = ………’dir s(C) = ……..’dir s(B) = ……...’dir s(A) = ……..’dir s(D) = ………’dir s(C) = ……..’dir s(B) = ……...’dir s(D) = ……. s(B) = ……. s(C) = …….. s(D) = ……. s(B) = ……. s(C) = …….. ABCD paralelkenar ve B dış açısı = 47 olduğuna göre; ABCD paralelkenar ve B dış açısı = 47 olduğuna göre;

11 Aşağıdaki birim karelerden oluşan dikdörtgenlerin köşegenlerinin,üzerinden geçtiği birim kare sayısı ile dikdörtgenlerin kenar uzunlukları arasındaki ilişkiyi bulalım. Kısa kenarı …… birim Uzun kenarı …….. birim Kısa ve uzun kenar uzunluklarının toplamı= ………. birim Köşegenlerinin geçtiği kare sayısı = ……. karedir. 5 7 12 10 Kısa kenarı …… birim Uzun kenarı …….. birim Kısa ve uzun kenar uzunluklarının toplamı= ………. birim Köşegenlerinin geçtiği kare sayısı = ……. karedir. 6 7 13 12 * Yukarıda verilen ölçülerdeki dikdörtgenin kısa kenar uzunlukları toplamı ile köşegenlerin geçtiği kare sayısı arsındaki ilişki için:”dikdörtgenlerin köşegenlerinin uzunluğu, kısa kenar uzunluğunun iki katıdır” diyebiliriz.

12 VERİ TABLOSU ŞEKİLŞeklin kenar sayısı (n) İçindeki üçgen sayısı (S) İç açılar toplamı (T) Kenar sayısı(n) ile iç açılar toplamı (T)arasındaki bağıntı ÜÇGEN 3 1 1801 x 180 = 180 DÖRTGEN 4 4 7204 x 180 = 720 BEŞGEN 5 5 9005 x 180 = 900 ALTIGEN 6 6 10806 x 180 = 1080 YEDİGEN 7 7 12607 x 180 = 1260 SEKİZGEN 8 8 14408 x 180 = 1440 Üçgen dörtgen beşgen altıgen yedigen sekizgen


"ÇOKGENLERİ SINIFLANDIRALIM Resimleri inceleyelim.Daha önceki sınıflarda öğrendiğimiz geometrik şekillerden hangilerine benziyor söyleyip yazalım. *Askı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları