Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.ebsco.com METUnique Search ve Library Catalogue Search Tarayıcı Eklentisi Mozilla Firefox ve Google Chrome.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.ebsco.com METUnique Search ve Library Catalogue Search Tarayıcı Eklentisi Mozilla Firefox ve Google Chrome."— Sunum transkripti:

1 METUnique Search ve Library Catalogue Search Tarayıcı Eklentisi Mozilla Firefox ve Google Chrome

2 Mozilla Firefox Eklentisi ODTÜ için oluşturulmuş linki tarayıcınızda açınız Mozilla Firefox’ta açılması gereken link: Eklentinin indirildiğine dair bir ibare göreceksiniz.

3 Mozilla Firefox Eklentisi ‘‘Install Now’’ butonuna tıklayarak eklentiyi tarayıcınıza yükleyiniz.

4 Mozilla Firefox Eklentisi ‘‘Restart Now’’ ile tarayıcınızı yeniden başlatınız.

5 Mozilla Firefox Eklentisi Böylece eklentiniz yüklenmiş olacaktır ve sağ üst köşede ODTÜ logosu belirecektir. Logoya tıkladığınızda ise karşınıza bir arama kutusu gelecektir.

6 Mozilla Firefox Eklentisi Eklentinin açılması için tek yapmanız gereken sağ üst köşedeki ODTÜ logosuna tıklamaktır. Bu sayede tarayıcınızda hangi web sayfası açık olursa olsun, kütüphanenizdeki tüm kaynaklarda ya da kütüphane kataloğunuzda anında arama yapabilirsiniz.

7 Mozilla Firefox Eklentisi Seçili olarak gelen servis, kütüphane kaynaklarınızın tamamında aynı anda arama yapmanızı sağlayan METUnique Search akademik arama motorudur. Arama teriminizi girerek sonuç listesini görüntüleyebilirsiniz.

8 Mozilla Firefox Eklentisi METUnique Search akademik arama motoruna ek olarak, sadece kütüphane kataloğunuzda da arama yapabilirsiniz. Bunun için, ‘Search’ ibaresinin yanında yer alan ok işaretine tıkladıktan sonra ‘Library Catalogue Search’ seçeneğine tıklayınız. Arama kutusu, kütüphane kataloğunuzda arama yapmak üzere düzenlenmiş olacaktır.

9 Mozilla Firefox Eklentisi Aynı zamanda, alan seçimi yaparak kayıtların sadece ilgili alanlarında arama yapabilirsiniz.

10 Mozilla Firefox Eklentisi İstediğiniz alanı seçip aramanızı yaparak kütüphane kataloğunuzdan gelen sonuçları görebilirsiniz.

11 Mozilla Firefox Eklentisi ‘Links’ bölümünden önemli bağlantılara geçiş yapabilirsiniz.

12 Mozilla Firefox Eklentisi ‘Preferences’ linki üzerinden çeşitli ayarlamalar yaparak, eklentinizi tercihlerinize göre düzenleyebilirsiniz. ‘Context Menu’ sekmesi altında bulunan tüm kutuları işaretlemenizi tavsiye ederiz. Bu sayede yararlanabileceğiniz pratik özellik sayısını arttırma şansına sahip olabilirsiniz.

13 Mozilla Firefox Eklentisi Bu kutuları işaretlediğinizde, hangi web sayfasında olursanız olun, işaretlediğiniz terim ya da terimlerin anında aranmasını sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işaretlediğiniz kısma sağ tıklayarak arama yapmak ve istediğiniz servisi seçmek.

14 Google Chrome Eklentisi LibX uygulamasını ‘chrome web store’ üzerinden indirerek kütüphanenizdeki tüm kaynaklarda ya da kütüphane kataloğunuzda arama yapmak üzere bir eklenti oluşturabilirsiniz. Chrome Web Store erişim adresi: https://chrome.google.com/webstore/category/apps LibX için arama yapınız ve bu ücretsiz uygulamayı indiriniz.

15 Google Chrome Eklentisi Ekranın sağ üst kısmında eklentinin yüklendiğini belirten bir ibare belirecektir.

16 Google Chrome Eklentisi Ekranın sağ üst kısmındaki simgeye tıklayarak ‘Middle East Technical University’ için arama yapınız.

17 Google Chrome Eklentisi Üniversitenize özel eklentiyi yükleyiniz.

18 Google Chrome Extension Böylece eklentiniz yüklenmiş olacaktır ve sağ üst köşede ODTÜ logosu belirecektir. Logoya tıkladığınızda ise karşınıza bir arama kutusu gelecektir.

19 Google Chrome Eklentisi Eklentiniz yüklendikten sonra tek yapmanız gereken sağ üst köşedeki ODTÜ logosuna tıklamaktır. Bu sayede tarayıcınızda hangi web sayfası açık olursa olsun, kütüphanenizdeki tüm kaynaklarda ya da kütüphane kataloğunuzda anında arama yapabilirsiniz.

20 Google Chrome Eklentisi Seçili olarak gelen ekran, kütüphane kaynaklarınızın tamamında aynı anda arama yapmanızı sağlayan METUnique Search akademik arama motorudur. Arama teriminizi girerek sonuç listesini görüntüleyebilirsiniz.

21 Google Chrome Eklentisi METUnique Search akademik arama motoruna ek olarak, sadece kütüphane kataloğunuzda da arama yapabilirsiniz. Bunun için, ‘Search’ ibaresinin yanında yer alan ok işaretine tıkladıktan sonra ‘Library Catalogue Search’ seçeneğine tıklayınız. Arama kutusu, kütüphane kataloğunuzda arama yapmak üzere düzenlenmiş olacaktır.

22 Google Chrome Eklentisi Aynı zamanda, alan seçimi yaparak kayıtların sadece ilgili alanlarında arama yapabilirsiniz.

23 Google Chrome Eklentisi İstediğiniz alanı seçip aramanızı yaparak kütüphane kataloğunuzdan gelen sonuçları görebilirsiniz.

24 Google Chrome Eklentisi ‘Links’ bölümünden önemli bağlantılara geçiş yapabilirsiniz.

25 Google Chrome Eklentisi ‘Preferences’ linki üzerinden çeşitli ayarlamalar yaparak, eklentinizi tercihlerinize göre düzenleyebilirsiniz. ‘Context Menu’ sekmesi altında bulunan tüm kutuları işaretlemenizi tavsiye ederiz. Bu sayede yararlanabileceğiniz pratik özellik sayısını arttırma şansına sahip olabilirsiniz.

26 Google Chrome Eklentisi Bu kutuları işaretlediğinizde, hangi web sayfasında olursanız olun, işaretlediğiniz terim ya da terimlerin anında aranmasını sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işaretlediğiniz kısma sağ tıklayarak arama yapmak ve istediğiniz servisi seçmek.

27 TEŞEKKÜRLER!


"Www.ebsco.com METUnique Search ve Library Catalogue Search Tarayıcı Eklentisi Mozilla Firefox ve Google Chrome." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları