Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KATALOG TARAMA KILAVUZU. Üniversite ana sayfasında sağ üst köşede kütüphane sekmesine klikleyiniz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KATALOG TARAMA KILAVUZU. Üniversite ana sayfasında sağ üst köşede kütüphane sekmesine klikleyiniz."— Sunum transkripti:

1 KATALOG TARAMA KILAVUZU

2 Üniversite ana sayfasında sağ üst köşede kütüphane sekmesine klikleyiniz.

3 Genel Bilgi Kütüphane ana sayfamızda Hızlı tarama ve Detaylı tarama yapabilirsiniz. Hızlı tarama: Bu tarama şeklinde sadece aramak istediğiniz kitap adı, yazar, konu ne ise buna dair bir/ birkaç kelime yazarak çıkan sonuçları değerlendirir ve aradığınız kaynağın katalogda olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Örneğin: sağlık ile ilgili bir kitap arayacaksınız, Arama çubuğuna : tıp, hemşirelik, medical, iç hastalıkları, diş, protez, healthy, disease, clinical vs. gibi kelimeler yazarak çıkan sonuçları değerlendirirsiniz. Katalog programımız büyük-küçük harf duyarlı değildir. Ama ingilizcede International kelimesinin baş harfi büyük (I) ile yazıldığı gibi aynı kelime küçük harflerle yazıldığında international olarak girilir. Arama kriterinizi bu özelliğe dikkat ederek yazmanız sonuçlar açısından daha yararlı olacaktır. Arama alanına [ / & \ # $., ; \" ‘] gibi karekterler girmeyin

4 Hızlı Tarama :Ana sayfamızda katalog tarama çubuğuna aramanızı girip tuşuna basınız. search

5 Açılan sayfada arama ile ilgili sonuçları göreceksiniz. Tarmanızla ilgili ne kadar sonuç varsa burada sayı olarak göreceksiniz. Yanlardaki oklarla di ğ er sayfalardaki sonuçlara ula ş abilirsiniz Bu kutucukta yapaca ğ ınız seçimle arama sonuçlarınızın bir sayfada kaç adet görünece ğ ini belirleyebilirsiniz

6 Bu kısımda kitabın raftaki yer numarası, bulundu ğ u kütüphane, varsa ilintisi olan kaynakları belirten sayı bilgileri vardır. Kitabı kütüphanede bulmak istedi ğ inizde bu kısımdaki Yer Numarası bilgisini not alıp raftaki yerine ula ş abilirsiniz

7 Bu kısımda kitabın adı, yazarı, çeviri olup olmadı ğ ı, fiziki özellikleri (sayfa sayısı, boyutları, renkli, resimli, haritalı, ş ekilli, yayıncısı, yayın yılı bilgileri) ile konu ba ş lı ğ ı olan anahtar kelimeler vardır.

8 Burada kitabın içindekiler kısmında bulunan ba ş lıkları, dizin, kaynakça var mı? gibi bilgileri göreceksiniz.

9 Kartın bu alt kö ş esinde kitabın bulundu ğ u ortamı (Basılı-Elektronik), Yazıldı ğ ı Dili, raftaki mevcut durumunu, ödünç verilip verilemeyece ğ ini, ödünçte ise iade tarihini göreceksiniz.

10 Detaylı tarama: Kütüphane Ana sayfasında butonuna tıklayın. Kütüphane Hesabım

11 Açılan sayfada Katalog tarama sekmesini klikleyin.

12 Bu sayfada kaynak taraması için seçeneklerinizi işaretleyip arama yapabilirsiniz. Seçeneklerinizi bu alandaki açılan kutulardan seçebilirsiniz Doğru ve sağlıklı bir tarama yapmak için bu alandaki uyarıları okumayı unutmayınız.

13 İNCELEMEK VEYA ÖDÜNÇ AMAK İSTEDİĞİNİZ KAYNAĞI, TARAMANIZ SONUCUNDA ELDE ETTİĞİNİZ YER NUMARASIYLA RAFLARDA ARAYINIZ. KÜTÜPHANEMİZDE AÇIK RAF SİSTEMİ UYGULANMAKTADIR. RAFINDA BULAMADIĞINIZ KAYNAKLAR İÇİN KÜTÜPHANECİLERDEN YARDIM İSTEYEBİLİRSİNİZ. NOT: Merkez Kütüphanede bulunan bir kitap Sağlık Bilimleri Kütüphanesinden alınamayacağı gibi; aynı şekilde Sağlık Bilimleri Kütüphanesindeki bir kitap ta Merkez Kütüphaneden alınamaz. Kitabın olduğu kütüphaneye gidilmesi gerekmektedir.


"KATALOG TARAMA KILAVUZU. Üniversite ana sayfasında sağ üst köşede kütüphane sekmesine klikleyiniz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları