Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DERS:HASTANE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMLERİ KONU:EPİKRİZ YAZMA İŞLEMLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DERS:HASTANE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMLERİ KONU:EPİKRİZ YAZMA İŞLEMLERİ"— Sunum transkripti:

1 DERS:HASTANE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMLERİ KONU:EPİKRİZ YAZMA İŞLEMLERİ

2 BİLGİ İŞLEM SEKRETERLİĞİ İLE EPİKRİZ SEKRETERLİĞİ AVİCENNA PROGRAM MENÜLERİ FARKLI DÜZENLENMİŞTİR. TIBBİ SEKRETER MENÜLERİNDE EPİKRİZ YAZIMINDA KULLANILACAK OLAN MENÜLER YER ALMAKTADIR. EPİKRİZ YAZMAK İÇİN AVİCENNA HBYS PROGRAMINDA RAPOR İŞLEMLERİ MENÜSÜ:

3 İLK ÖNCE EPİKRİZ SEÇENEĞİ SEÇİLİR.
RAPOR PENCERESİNDE HASTA NO ALANINA EPİKRİZİ YAZILACAK OLAN HASTANIN PROTOKOL NUMARASI GİRİLİR ENTER TUŞUNA BASILDIKTAN SONRA HASTANIN ADI SOYADI KENDİLİĞİNDEN ÇIKAR RAPOR BÖLÜMÜNDE ÇIKAN(..BÖLÜM ADI… EPİKRİZİ) YAZISI TIKLANARAK HASTAYA AİT RAPOR NUMARASI YATIŞ NUMARASI HEMŞİRE İSTASYONU ODA YATAK NUMARASI DR KODU DR ADI SOYADI YATIŞ VE ÇIKIŞ TARÜHLERİ BURADAN KONTROL EDİLİR.

4 EĞER ÖNCEDEN YAZILMŞ VE DÜZELTİLECEK BİR EPİKRİZ İSE HASTANIN PROTOKOL NUMARISI GİRİLDİKTEN SONRA TARİH KONTROLÜ YAPILARAK DÜZELTİLECEK EPİKRİZ SATIRI ÜZERİNDE İKEN F10 TUŞUNA BASILIR KAYITLI EPİKRİZ AÇILIR VE GEREKLİ DÜZELTÖELER YAPILIR VE TEKRAR F10 DÜĞMESİ İLE KAYDEDİLİR. YENİ EPİKRİZ YAZMAK İÇİN İSE YA YENİ RAPOR TIKLANIR YA DA F6 KOMUT TUŞU TIKLANIR.

5 AÇILAN YENİ RAPURUN YAZIM PENCERESİNDE HASTANIN BİLGİSİ VE GİRİŞ ÇIKIŞ TARİHLERİ KONTROL EDİLDİKTEN SONRA (TARİH KONTROLU ÇOK ÖNEMLİDİR. ÇÜNKÜ TABURCU TARİHİ LE OTOMASYONDAKİ TARİH UYUMLU OLMALIDIR). DOKTOR KODU ALANINA F9 TUŞU İLE HASTANIN DOKTORU SEÇİLİR. RAPOR YAZIM EKRANI 3 SAYFA OLARAK DÜZENLENMİŞ OLUP 1.SAYFA 2.SAYFA 3. SAYFA İSİMLERİYLE ÜÇ SAYFADA DÜZENLENMİŞTİR.

6 EKRANA GELEN SAYFA 1 DE YATIŞ ÖN TANISI YAKINMASI ÖYKÜSÜ ÖZ GEÇMİŞİ SOY GEÇMİŞİ ALIŞKANLIKLARI FİZİK MUAYENE LABORATUVAR TETKİK SONUÇLARI GÖRÜNTÜLEME SONUÇLARI PATOLOJİK TANI KLİNİK TANILARI ŞEKLİNDE BİLGİ GİRİŞ ALANLARI VARDIR SAYFA 2 DE İSE UYGULANAN TEDAVİLER KAN VE KAN ÜRÜNLERİ KULLANILAN TIBBİ MALZEME PROTEZ-ORTEZ VE KLIİNİK SEYİR ALANLARI VARDIR.

7 SAYFA 3 TE İSE HASTANIN TABURCU DURUMU ÇIKIŞ ÖNERİLERİ HEKİMİN AKTARMAK İSTEDİĞİ NOTLAR KULLANILACAK OLAN İLAÇLAR BESLENME ÖNERİLERİ REHABİLİTASYON HİZMETLERİ ENFEKSİYON HASTALIKLARI AÇISINDAN İZOLASYON ÖNERİLERİ KONTROL TARİHİ VE YERİ İZLEM KARTI DURUMU EPİKRİZ HAZIRLAYAN HEKİM BİLGİSİ TABURCU TANILARI BULUNMAKTADIR. İMZA SAYFASINDA HASTA İLE İLGİLENE DOKTUR İLE UZMAN HEKİMİN İSMİ VE BİLİM DALI İLE BAŞHEKİMLİK ONAYI YER ALIR.

8 DİĞER SILAYT SAYFALARINDA AÇIKLANAN ALANLAR DOKTORUN HAZIRLADIĞI EPİKRİZDEN VEYA DOSYASINDAKİ EVRAKLARDA BİREBİR AYNI ŞEKİLDE AKTARILARAK YAZILIR. NOT:HEMATOLOJİ KLİNİĞİNDE YATAN HASTALAR GENELLİKLE KÜR TEDAVİSİ ALIRLAR. BU HASTALARIN GENELLİKLE MEMAGLOBİN DEĞERLERİ DÜŞÜK ÇIKAR. BU DURUMDA HASTAYA KAN TRANSFÜZYONU GEREKİR.KANIN ŞEKİLLİ ELAMANLARINDAN ERİTROSİT SÜSPANSİYON TAZE DONMUŞ PLAZMA VEYA TROMPOZİT VERİLMİŞ OLABİLİR.

9 HASTANIN BAĞŞI OLDUĞU KURUMUN ÖDEME YAPMASI İÇİN BU BİLGİLERİN NUMARALARIYLA GİRİLMİŞ OLMASI GEREKİR.BU NUMARALAR GENELİKLE HASTA DOSYASINDA BULUNAN ORDERLERDE BULUNUR. KAN MERKEZİ KIRMIZI BANDROLLE YAPIŞTIRMIŞTIR. BURADAN ALINAN BİLGİ İLGİLİ KAN VE KAN ÜRÜNLERİ HANESİNE YAZILIR. EĞER HASTAYA VERİLEN KAN DEĞERLERİNİN SAYISI GİBİ ÇOK MİKTARDA İSE HEPSİ HASTA DOSYASINDA BULUNMAYABİLİR. BÖYLE BİR DURUMDA KAN MERKEZİNE GİDİLEREKHASTA PROTOKOL NUMARASINDAN KAN BİLGİLERİNE ULAŞIRIZ.

10 KLİNİK TANILARI BÖLÜMÜNDE SAĞ BÖLÜMDE YER ALAN ICD İKONU TIKLANIR EKRANA GELEN ICD TANI KODLARI SEÇİLEREK TIKLANIR. HASTANIN KONSULTASYONU VARSA BU DA BÖLÜM VE TARİHİ İLE BİRLİKTE EPİKRİZDE BULUNMALIDIR.HASTA DOSYASINDAKİ KONSOLTASYON FORMUNDA BU BİLGİLERE ULAŞABİLİRİZ. DİĞER DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUS İSE GÖRÜNTÜLEMEDİR.BU KISIMDA HASTADAN ÇEKİLEN EKG RÖTGEN VE ULTRASON GİBİ BİLGİLERE ULAŞABİLİRİZ.

11 İMZA SAYFASINI HAZIRLAMAK İÇİN RAPOR PENCERESİNİN SAĞ ÜST KÖŞESİNDE BULUNAN “ONAYLAYACAK DOKTORLAR”KOMU DÜĞMESİ TIKLANIR. EKRANA GELEN PENCEREDEN İLK SÜTUN TIKLANARAK F9 TUŞUNA BASILIR. İLK SATIRA ÇIKAN LİSTEDE EPİKRİZİ HAZIRLAYAN DOKTOR SEÇİLİR VE ENTER TIKLANIR. BİLGİLERİ KAYDET KOMUTUNA YA DA F10 TUŞUNA BASILARAK BİLGİLER KAYDEDİLİR. YAZIM İŞLEMİ BİTTİKTEN SONRA RAPORLA KOMUTU VERİLEREL YAZDIRMA İŞLEMİNE GEÇİLİR.

12 BİLGİLER KONTROL EDİLİR VE PRİNT İKONU KOMUT DÜĞMESİNE BASILIR VE İKŞ KOPYA ŞEKLİNDE YAZDIRILIR.
ÇIKTISI ALINAN EPİKRİZ DOKTOR TARAFINDAN İNCELENİR VE İMZALANIR. DOKTOR TARAFINDAN İMZALANAN EPİKRİZLER ONAY İÇİN İMZA SÜRMENİNE YERLEŞTİRİLEREK BAŞHEKİMLİĞE GÖTÜRÜLÜR. İMZALANAN EPİKRİZLER BAŞHEKİMLİKTEN ALINIR VE VEZNEDE MÜHÜRLRNİR.

13 İŞLEMŞERİ BİTEN EPİKRİZLER HASTA DOSYASINA YERLEŞTİRİLİR.
YAPILAN EPİKRİZLER DEFTER KAYDI. HASTANIN ADI VE SOYADI TAM, İLGİLENEN HEKİMİN ADI VE SOYADININ BAŞ HARFLERİ YAZILARAK KAYDEDİLİR.

14 EPİKRİZ YAZARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
ADI SOYADI YAŞI CİNSEYİTİ PRT NO ÖN TANISI YATIŞ TARİHİ MUAYENE BİLGİLERİ İLK TETKİK SONUÇLARI YAPILAN AMELİYATLAR VE TARİHLERİ KOSÜLTASYOB BÖLÜM VE SONUÇLARI KESİN TANI

15 AMELİYAT NOTU ÇIKIŞ TARİHİ TEKAR YAPILAN TETKİK NEDENLERİ ANESTEZİ ŞEKLİ KU KULANILAN TIBBŞ MALZEME

16 HAZIRLAYAN:CEMAL KAYAN SABIRLA DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM GÜNÜN SÖZÜ: ANLATABİLDİĞİN, KARŞI TARAFIN ANLAYABİLDİĞİ KADARDIR


"DERS:HASTANE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMLERİ KONU:EPİKRİZ YAZMA İŞLEMLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları