Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Tuzlu Su İ le Çalı ş an Arabalar Kadir Mert Ünlü 3003100055.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Tuzlu Su İ le Çalı ş an Arabalar Kadir Mert Ünlü 3003100055."— Sunum transkripti:

1 Tuzlu Su İ le Çalı ş an Arabalar Kadir Mert Ünlü

2 Su ile çalı ş an araba nedir ?

3 William Nicholson (1799) Su ile üretilen ilk elektrik. Isaac de Rivas (1805) İ lk su ile çali ş an araba. Genepax (Japon, 2008) 80km/h 1 litre kapasite NanoFlowcell AG (Lihten ş tayn,2014) Quant e-Sportlimousine Bu araba gücünü 200 litrelik tuzlu su deposunun besledi ğ i dört elektrik motorundan alıyor.

4 Ama Nasıl ? Su enerjisi ile çalı ş an batarya pozitif ve negatif iki elektroda sahiptir. Batarya tatlı su ile doldurulur ve elektrik akımı verilir. Sonrasında ise temiz su süzülerek yernei deniz suyu ile de ğ i ş tirilir. Ve iki elektrot arasındaki elektrik voltajı yükseltir.

5 Ama Nasıl ?

6 Quant e-Sportlimousine Çalı ş ma Düzene ğ i Gücünü elektrolitler arasında akan tuzlu sudan alması. Tanklardan geçen tuzlu su 4 elektrik motoruna güç sa ğ lıyor. Bu araba hidrojen yakıt hücreleri sistemiyle çalı ş maktadır.

7 Quant e-Sportlimousine Çalı ş ma Düzene ğ i

8

9 Neden sınırsız enerji üretemiyoruz ? Teknolojiyi sınırlıyan faktörler var en önemlisi tatlı suların sınırsız olmayı ş ıdır. Bütün akarsu ve denizleri kullanabilseydik dünya ihtiyacının %13 ü yani 2 terawattlık bir enerji üretilebilirdi. Yapılan deneylerde pasifikten alınan tuzlu su ile nevada dan alınan tatlı su ile yapılan deneylerde %74 gibi bir verimlilik elde edilmi ş tir. Bu verim basit i ş lemlerle %85 lere çekilebilir.

10 Beni dinledi ğ iniz için çok te ş ekkür ederim

11 Bibliography calisan_araba/Blog/?BlogNo= oldu-su-ile-calisan-araba uretmek-artk-hayal-degil.html https://www.youtube.com/watch?v=RqLpqR0SPnQ


"Tuzlu Su İ le Çalı ş an Arabalar Kadir Mert Ünlü 3003100055." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları