Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sigara Dumanında Bulunan Gazlar

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sigara Dumanında Bulunan Gazlar"— Sunum transkripti:

1 Sigara Dumanında Bulunan Gazlar

2

3

4 Sigaranın içinde hangi maddeler bulunur?
İlk bakışta sigara gözünüze doğal ve zararsız gibi görünebilir. Bunun sadece beyaz kağıda sarılmış tütün yaprakları olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bir sigara yakıldığında ortaya çıkan duman 4.000’den fazla tehlikeli kimyasal madde içerir.

5 Bu açığa çıkan kimyasal maddelerin en az 80’inin de kansere yol açtığı bilinmektedir. Kansere yol açan bu maddelerin yanı sıra sigara dumanında yüzlerce zehirli madde bulunur. Ayrıca tüm bu kimyasal ve zehirli maddelere ek olarak sigarada yüksek düzeyde bağımlılığa yol açan nikotin ve sigaranın tadını daha hoş hale getirmek, tüketicilerin sürekli sigara kullanımını sağlamak amacıyla eklenmiş olan birçok katkı maddesi yer almaktadır.

6 Nikotin  Nikotin, yüksek düzeyde bağımlılığa yol açan uyarıcı bir maddedir. Tütünün içinde doğal olarak bulunur. Sigara dumanıyla birlikte nikotin hızla akciğerlerinize ulaşır ve buradan kanınıza karışır. Bu yolla sadece 8 saniye içinde beyninize etki eder. Nikotin beyinde keyif verici kimyasalların salgılanmasına ve kısa bir süre için kendinizi iyi hissetmenize yol açar. Uzun süre sigara içenlerde beynin nikotinle uyarılma ihtiyacı, bir takım kimyasal değişikliklere bağlı olarak artar. Sigara bırakıldığında iradenizi zorlayacak olan bu ihtiyaç hissidir.

7

8 Sigaranın içerdiği kansere yol açabilen başlıca maddeler şöyle sıralanabilir:
Katran (zifir): Sigara dumanı içe çekildiğinde alınan katı parçacıkların toplamına katran ya da zifir denir. Katran çöktüğünde yapışkan, kahverengi bir kalıntı oluşturur. Kansere de yol açabilen birçok kimyasal maddenin bir karışımıdır. Dişlerde, ellerde ve akciğerlerde birikir. Arsenik: Sigaradaki en tehlikeli maddelerden birisidir. Kansere yol açabildiği gibi kalp ve kan damarlarında harabiyete neden olabilir. Küçük miktarlardaki arsenik aylar, yıllar içinde vücutta birikerek yüksek düzeylere ulaşabilir.

9 Benzen: Endüstriyel bir çözücü maddedir
Benzen: Endüstriyel bir çözücü maddedir. Kansere ve özellikle de lösemiye (kan kanseri) yol açtığı iyi bilinmektedir. Lösemiye bağlı ölümlerin %10-50’sinin sigaraya bağlı olduğu düşünülmektedir. Kadmiyum: Pil yapımında kullanılır. Kanserin yanı sıra böbrek ve damar çeperi harabiyetine yol açabildiği bilinmektedir. Ayrıca vücut hücrelerinin DNA’da oluşan hasarları tamir etmelerini de önleyebilmektedir. Formaldehit: Bakterileri öldürmek, ölü vücutları bozulmadan saklamak ve başka kimyasal maddeleri üretmek için kullanılır. Akciğer ve solunum yolları hastalıklarına yol açtığı düşünülen en önemli zararlı maddedir. Kansere yol açtığı da bilinmektedir.

10 Polonyum-210: Radyoaktif bir elementtir
Polonyum-210: Radyoaktif bir elementtir. Solunum yollarında birikerek doğrudan çevredeki hücrelere radyasyon verebilir. Krom: Sigara dumanında bulunan hegzavalan krom çok toksiktir ve akciğer kanserine neden olabilir. Ayrıca, kansere yol açan diğer maddelerin DNA’ya daha sıkı tutunmalarına ve hasar vermelerine yol açabilir. Boya ve benzeri ürünlerin üretiminde kullanılır. Polisiklik aromatik hidrokarbonlar: Kansere yol açabilen güçlü kimyasal maddelerin oluşturduğu bir gruptur. DNA hasarına yol açarlar ve hücrelerin kanserleşme sürecinde rol oynarlar.Ayrıca sigara dumanında bazıları kansere yol açan nitrozaminler, akrolein, asetaldehit, hidrazin ve nikel, kurşun, kobalt ve berilyum gibi metaller de bulunmaktadır.

11

12 Sigarada bulunan diğer zehirli maddeler arasında şunlar sayılabilir:
Karbon monoksit: Renksiz ve kokusuz bir gazdır. Kanda oksijeni taşıyan kırmızı kan hücrelerinde oksijenin yerine yapışır. Bunun sonucunda kanın oksijen taşıma kapasitesi düşer ve dokulara ve organlara giden oksijen miktarı azalır. Ayrıca, solunum yollarında temizleme fonksiyonu gören tüycükleri öldürerek akciğerlerin toksinleri temizleme yeteneğini bozar. Hidrojen siyanür: Zehirli bir gazdır. En büyük zararı kalp ve kan damarları üzerinde gösterir. Ayrıca, karbon monoksit gibi akciğerlerin zehirli maddeleri temizleme yeteneğini bozar.

13 Nitrojen (azot) oksit: Egzoz ve sigara dumanında bulunan bir gazdır.
Amonyak: Amonyak güçlü ve rahatsız edici kokuya sahip bir gazdır, bazı tuvalet temizleme ürünlerinde kullanılır. Bazı çalışmalara göre amonyak nikotinin bağımlılık yapma etkisini güçlendirmektedir. Bu şekilde nikotin akciğere daha kolay girer ve kana daha hızlı ve kolay bir şekilde karışır.Bunlar dışında sigara dumanı kükürt dioksit, hidrojen sülfit, piridin ve tolüen gibi daha birçok zehirli madde içerir. Doğrudan akciğerlere zarar verir.

14

15

16 Sigara Dumanı Videosu


"Sigara Dumanında Bulunan Gazlar" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları