Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 1 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ TEMEL ELEKTRİK- ELEKTRONİK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 1 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ TEMEL ELEKTRİK- ELEKTRONİK."— Sunum transkripti:

1 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 1 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ TEMEL ELEKTRİK- ELEKTRONİK

2 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 2 KONDANSATÖRLERİN FİZİKSEL KARAKTERİSTİKLERİ Bir kondansatörün kapasitesini ve dayanabileceği gerilimi belirleyen en önemli parametreler şunlardır. Plaka alanı, plakalar arasındaki mesafe ve dielektrik sabitidir.

3 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 3 KONDANSATÖRLERİN FİZİKSEL KARAKTERİSTİKLERİ

4 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 4 KONDANSATÖRLERİN FİZİKSEL KARAKTERİSTİKLERİ Kondansatörün karşılıklı birbirlerine bakan plaka alanları ne kadar büyükse kapasite o kadar büyür. Plakalar arasındaki mesafe azalırsa da kapasite artar. Bu durum aşağıdaki şekilde net bir şekilde görülmektedir.

5 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 5 KONDANSATÖRLERİN DİELEKTRİK SABİTİ

6 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 6 KONDANSATÖRLERİN DİELEKTRİK KUVVET Dielektrik kuvvet bir kondansatörün bozulma gerilimini tanımlar ve mil başına volt olarak ifade edilir. Aşağıdaki tabloda bazı maddelerin dielektrik sabiti gösterilmiştir. (1 mil = 0,001 inc)

7 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 7 ÖRNEK

8 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 8 DC DEVREDE KONDANSATÖR Kondansatörün Şarj Olması: kondansatörü DC kaynağa bağladığımızda kondansatör tamamen şarj oluncaya kadar akım akar. Kondansatör şarj olduğunda uçları arasındaki gerilim maksimum değere ulaşır. Bu gerilim, kendisini besleyen kaynağın gerilimine eşittir. Kondansatör tamamen şarj olduğunda, kondansatör uçları ve kondansatörü besleyen kaynağın uçları arasındaki potansiyel farkı sıfır olacağı için devreden akım akmaz. Dolayısıyla dolma zamanı dışında bir kondansatör DC gerilim altında açık devre davranışı gösterir. Diğer slayttaki şekiller bir kondansatörün nasıl şarj olduğunu görsel olarak ifade etmektedir.

9 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 9 Şarj edilmemiş kondansatör İlk durumda kondansatörün her iki iletken plakası da eşit sayıda serbest elektrona sahiptir. Kondansatör Kaynağa Bağlandığında Kondansatör bir dirençle birlikte DC bir kaynağa bağlandığında A plakasındaki elektronlar (negatif yükler) DC kaynağın pozitif kutbu tarafından çekilir ve B plakasına elektron depo edilir. Yani Aplakası elektron kaybederken B plakası elektron kazanır. Böylece A plakası, B plakasına göre daha fazla pozitif yüke sahip olur. Şarj esnasında dielektrik maddeden elektron geçmez. DC DEVREDE KONDANSATÖR

10 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 10 DC DEVREDE KONDANSATÖR Kondansatör kaynaktan ayrılsa bile şarj gerilimi üzerinde durur. Eğer kondansatör ile kaynak arasındaki bağlantı kesilirse, kondansatör üzerindeki şarj gerilimi uzun süre kalır. (Bu süre kondasatörün tipine bağlıdır.) bu özelliği ile kondansatör aslında geçici bir bataryadır.

11 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 11 DC DEVREDE KONDANSATÖR

12 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 12 DC DEVREDE KONDANSATÖR

13 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 13 DC DEVREDE KONDANSATÖR Örnek: Aşağıdaki seri devrede zaman sabitini bulunuz?

14 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 14 DC DEVREDE KONDANSATÖR

15 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 15 DC DEVREDE KONDANSATÖR

16 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 16 DC DEVREDE KONDANSATÖR

17 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 17 DC DEVREDE KONDANSATÖR

18 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 18 DC DEVREDE KONDANSATÖR Örnek: Aşağıdaki şekilde gösterilen kondansatörde S anahtarı kapatıldıktan 6 mSn sonra kondansatörün deşarj gerilimini bulup eğrisini çiziniz?

19 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 19 DC DEVREDE KONDANSATÖR

20 TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 20 İlgiyle dinlediğiniz için teşekkür ederiz. Ramazan ŞENOL Bekir AKSOY


"TEMEL ELEKTRİK – ELEKTRONİK DERS NOTLARI 1 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ TEMEL ELEKTRİK- ELEKTRONİK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları