Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Şehrin 100 Günü. Lefkoşa bir gün değil her gündür. Hepimiz için bir tutkudur, aşktır. LTB çalışıyor, Lefkoşa ve Lefkoşalılar barışıyor.  Yenilikler 

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Şehrin 100 Günü. Lefkoşa bir gün değil her gündür. Hepimiz için bir tutkudur, aşktır. LTB çalışıyor, Lefkoşa ve Lefkoşalılar barışıyor.  Yenilikler "— Sunum transkripti:

1 Şehrin 100 Günü

2 Lefkoşa bir gün değil her gündür. Hepimiz için bir tutkudur, aşktır. LTB çalışıyor, Lefkoşa ve Lefkoşalılar barışıyor.  Yenilikler  Organizasyonlar & Etkinlikler  Finans ve Mali Yapılanma  Rakamlarla 100 gün  Bütünlüklü Hedefler ve Soru Cevap

3 YENİLİKLER DİSİPLİN  İşe giriş ve çıkış saatlerinde etkin denetim  Geçmiş döneme oranla %30 iyileştirme sağlanması.  İş saatleri ve sair sebeplerle 29 personele disiplin soruşturması Disiplin soruşturması sonucu 3 personelin görevden uzaklaştırılması  1 personel görevden el çektirilmiştir  2 personel istifa etmiştir.(1 tanesi hakkında disiplin soruşturması vardı) * Disiplin soruşturmaları halen devam etmektedir  Göreve geldiğimiz zaman personel sayısı: 900 10 Ekim 2014 Personel sayısı: 895  Personel Anket Uygulaması

4 YENİLİKLER FAZLA ARAÇLAR  Belediye Meclis kararı uyarınca satışa çıkarılan 30 binek araçtan 27’sinin satışı  Satıştan, belediyenin satış, sigorta, servis ve bakım masraflarından bir kalemde tam 650 Bin TL tutarında bir tasarruf sağlanmıştır.  Satıştan kaynaklanan ortalama tasarruf miktarı araç başına yıllık: 15,185 TL, ortalama toplam tasarruf miktarı yıllık 410,000 TL  27 aracın satışı sonrası uygulamaya konulan havuz sistemi sayesinde araçların görev dışı kullanılmalarına son verilmiştir.

5 YENİLİKLER ŞEHİR İLE YENİDEN BULUŞMA ‘Lefkoşalılarla 5 Dakika’ Toplantıları 8 toplantıda, 500’den fazla Lefkoşalı ile görüşüldü ‘Bölge Bölge Lefkoşa’ Toplantıları Haspolat, Hamitköy, Göçmenköy ve Taşkınköy olmak üzere 4 bölgede toplantılar gerçekleştirilmiştir. Toplantılar devam edecektir. ‘Esnafla Buluşma’ Toplantıları Dereboyu ve Asmaaltı ile Lokmacı bölgesindeki esnaf ile bir araya gelinmiştir. Toplantılara diğer bölge esnafları ile devam edilecektir.

6 YENİLİKLER ‘Lefkoşa Kent Gazetesi’ Demokratik, şeffaf kent gazetesi yayın hayatına başlamıştır. ‘Muhtarlarla Buluşma ’ Toplantısı’ LTB sınırları içerisinde bulunan muhtarlar periyodik olarak ziyaret edilmiş ve tüm muhtarların katılımı ile ortak toplantı düzenlenmiştir. ‘Yöneticiler Lefkoşalıyla Buluşuyor’ Tüm buluşma toplantılarında ilgili amirler Lefkoşalılarla buluşup sorunların çözümüne ilişkin daha etkin bir noktaya taşınmıştır.

7 YENİLİKLER DAHA MOBİL, DAHA ÇEVRECİ BİR LEFKOŞA ‘Bisikletli Zabıta’ Dönemi Zabıtalarımızın daha çevreci, daha ekonomik ve daha yenilikçi bir anlayışla hizmet verebilmeleri için bisikletli devriye dönemi başlatılmıştır. ‘Ağaç Ekim Projesi’ Lefkoşa’da bulunan 30 okulu kapsayacak şekilde ağaç dikim kampanyası planlanmış ve Kasım ayı içerisinde uygulamaya başlanma kararı alınmıştır. Ayrıca, LTB park yerinin de ağaçlandırılması Belediye Meclis üyelerinin aktif çalışması ile gerçekleştirilecektir.

8 YENİLİKLER TÜM CANLILARIN DEĞER BULDUĞU LEFKOŞA  LTB ile Telsim işbirliğinde Kumsal parkının girişine su ve mama otomatı yerleştirilmiştir.  LTB, YDÜ ve Hayvanseverler Platformu işbirliğinde ‘Gıda Protokolü’ ve ‘Kısırlaştırma’ protokolü  LTB ve Kuzey Kıbrıs Turkcell işbirliğinde 50 noktaya hayvanlar için su kabı konulması  Lefkoşa Barınak Projesi tamamlanmış olup ‘Lefkoşa Koşuyor’ Maratonu’nda tanıtımı yapılacktır.

9 YENİLİKLER SAĞLIK ZORUNLULUKTUR, DAHA SAĞLIKLI LEFKOŞA  Tabipler Birliği ile imzalanan protokol ile birlikte baz istasyonlarından kaynaklanan elektromanyetik alan ölçümü konusunda sorumluluk üstlenen belediye.  Ana arterlerde sokakta gıda satışının engellenmesi noktasında pilot bölgelerde ciddi tedbirler uygulanmaya başlanmıştır.  Abdi Çavuş Mahallesi’nde marketlerin sokakta sebze meyve satışı engellenmiştir. Uygulama genişletilerek ve kararlılıkla devam ettirilecektir.  Bölgesel çevre sorunlarını belediyenin giderip faturalandırılması ilk kez gerçekleştirilmiştir. 74 ek hizmet.  Çöp bidonu olmayan bölgelere çöp bidonu gönderilerek bunun faturaya yansıtılması yine LTB tarihinde ilk kez sağlanmıştır.

10 YENİLİKLER ATIL BIRAKILAN KONULAR ELE ALINIYOR ‘Tiyatro Binası’ Uzun zamandır neredeyse atıl durumda bulunan Tiyatro Projesi, yeni dönemde başlatılan girişimler sonucunda Şehir Planlama onayını almış olup, gerek geçmiş döneme ilişkin bilirkişi raporu hazırlanabilmesinin altyapısı oluşturulmuş gerekse de yeni finans kanalları yaratılması için girişimlere başlanmıştır. ‘Bandabulya’ Uzun zamandır albenisini yitiren Bandabulya’nın canlandırlabilmesi için boş dükkanların kiralama işlemi başlatılmış, kapalı dükkanların hukuk süreci için harekete geçilmiştir.

11 YENİLİKLER ATIL BIRAKILAN KONULAR ELE ALINIYOR ‘Mezbaha’ Mezbaha’nın hukuki sorunlarının giderilebilmesi için LTB’nin üzerine düşen faaliyetlerinin tamamlanması çalışmalarına başlanmıştır. İşletme modeline ilişkin önümüzdeki dönemde LTB’nin finansal yükümlülük altına girmeden çağdaş bir işletme modeli konusunda karar açıklanacaktır.

12 YENİLİKLER YENİ KOMİSYONLAR FAALİYETTE ‘Engellemeyen Lefkoşa Komisyonu’  Özel gereksinimli bireylerin ihtiyaçlarına belediyenin cevap verebilecek bir niteliğe kavuşabilmesi için belediye bünyesinde kurulmuştur. Komisyon LTB bünyesinde oluşturulacak olan engellilere yönelik birimin oluşturulmasında da aktif bir biçimde görev alacaktır. Ayrıca bir minibüsümüz için özel lift tedarik edilmiş ve yapımına başlama aşamasına gelmiştir.

13 YENİLİKLER ‘Çocuk Hakları Komisyonu’ Evrensel çocuk hakları bildirgesine dayanarak LTB bünyesinde Çocuk Hakları Komisyonu oluşturulmuş ve faaliyetlerine başlayarak yol haritasını oluşturmaya başlamıştır. ‘Dış İlişkiler Komisyonu’  Lefkoşa Türk Belediye’sinin uluslararası tanınmışlığını daha etkin kullanarak dış ilişkilerde kurumsal ilişkiler geliştirebilmek için kurulmuştur ve faaliyetlerine başlamıştır.  Uluslararası fonlardan daha etkin yaralanabilmesi için mevcut Dış İlişkiler Birimi’mize aktif destek çalışmalarını da gündemine almıştır.

14 YENİLİKLER ‘Mülteci Hakları Komisyonu’  Yaşadığımız coğrafyada yaşanan birçok insanlık dışı olay karşısında mülteci konumuna gelen kişilerin gereksinimleri için ilgili STÖ’ler ile ihtiyaç analizleri yapmak ve LTB’nin bu konuda ki etkinlik alanını geliştirmek için kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. ‘Her Yaş İçin Spor Komisyonu’  LTB Bünyesinde spor faaliyetlerini düzenleyebilmek ve kurumsallaştırabilmek için oluşturulmuş olup ilk saha faaliyetini ‘Lefkoşa Koşuyor’ Maratonu organizasyonunda aktif planlama yaparak gerçekleştirmiştir.

15 YENİLİKLER ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’ Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’nun nihai hedefi Lefkoşa’da toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığı ve eşitsizliği ortadan kaldırmak ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden zarar gören, engellenen ve/veya dezavantaj yaşayan tüm bireylerin ihtiyaçlarını gidermektir. Komisyonun Amaçları  LTB çalışanlarına komisyonunun amaçlarını anlatmak ve toplumsal cinsiyet eşitliği temalı çalışmalar yürütmek,  Belediye içinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Değerlendirmesi ve veri tabanı oluşturmak  LTB bünyesinde ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi’ için altyapı oluşturmak.

16 YENİLİKLER ÇAĞDAŞ UYGULAMALAR ‘Sıramatik’ Devrede Uzun yıllardır belediye veznesinde yaşanan kaos ‘Sıramatik’ sistemi sayesinde son bulmuş ve LTB, geç de olsa çağdaş bir uygulamaya kavuşmuştur. ‘Mezarlık Bilgi Sistemi’ Mezarlık’ta özellikle yurtdışından gelip yakınlarının mezarını ziyaret etmek isteyen kişilerin yaşadığı kaosa son verebilmek için yerli yazılımcıların ücretsiz ve özverili çalışmaları ile program hazırlanmış ve DEMO olarak kullanıma girmiştir.

17 YENİLİKLER ‘ Turistik Bölgemize dokuya uygun çöp bidonu’ Asmaaltı ve Arasta bölgesinin yanı sıra İplik Pazarı ile turistlerin yoğun olarak kullandığı Lokmacı Sınır kapısına çöp bidonları yerleştirilmiştir. ‘Tehlikeli Binalar Sistemde’ Tehlikeli bina raporlarını sistemden takip edebilmek için 420 adet bina sisteme kaydedilmiştir. ‘Zabıta Okul Önlerinde’ Lefkoşa Polis Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde okul başlangıç ve bitiş saatlerinde bazı okul önlerinde zabıta personeli görev yapmaya başlamıştır. ‘Trafik Ekipleri saat 22:00’ye Kadar Görev Yapıyor’ Lefkoşa’da gerek yaya gerekse de araç trafiğini rahatlatabilmek adına bazı ana arterlerde LTB Trafik zabıtaları 22:00’ye kadar görev yapmaya başlamıştır.

18 YENİLİKLER LEFKOŞALILARA KOLAYLIK ‘LTB Veznesi Haspolat’ta’ Haspolat bölgesinde yaşayanlara yönelik haftada bir Çarşamba günleri Muhtarlık binasında vezne hizmeti verilmeye başlanmıştır. ‘LTB Veznesi Fidanlık’ta’ Taşkınköy’de bulunan LTB 50. Yıl Fidanlığına hafta içi her gün hizmet verecek şekilde vezne açılmıştır. ‘LTB Ana Binasında Vezneler Cumartesi de Açık’ Göreve gelir gelmez başlatılan bir uygulama da Cumartesi günleri veznelerin yarım gün açık tutulması uygulaması oldu.

19 YENİLİKLER Ağaçların Etrafındaki Sarı Taşlar Kalkıyor: ‘Yayalara Özgürlük’ Kaldırımda ağaç etrafında bulunan sarı taşların yayalar ve özel gereksinimli bireylerin daha rahat hareket edebilmesi için etap etap ve bölge bölge kaldırılması çalışmalarına başlanmıştır. LTB Ana Binası’nda Artık Her Veznede POS cihazı Var LTB ana binasında tek vezneden gerçekleşen POS (kredi kartı) işlemleri sistem üzerinden tanımlanarak tüm veznelere yerleştirilmiş ve yurttaşın sıra kendisine geldiğinde “üzgünüz ama kredi kartı işlemleri yan tarafta” cümlesi duyması tarihe karışmıştır.

20 YENİLİKLER YENİ İHALELER ‘Taşkınköy Sanayi Yenileme II. Etap Kanalizasyon Projesi’ 180 takvim gününde toplam 1.591 metre mesafede 500 mm’lik kanalizasyon borusu döşenecek. T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti Başkanlığı finansmanı ile başlayan proje çalışmaları, imza tarihi olan 9 Eylül tarihinden itibaren hayata geçti. ‘Kızılay I. Etap Kanalizasyon Projesi’ 180 takvim gününde tamamlanacak proje kapsamında 200 mm. ve 300 mm’lik borulardan oluşan 1.790 metre kanalizasyon borusu döşenecek. T.C.Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti Başkanlığı finansmanı ile Başlayan proje çalışmaları 9 Eylül tarihinden itibaren hayata geçti.

21 YENİLİKLER YENİ İHALELER “ Yağmur Suyu Direnaj İhalesi” LTB tarafından kararı bir önceki dönemde alınan fakat yeni döneme sarkan 2 yağmur suyu direnaj ihalesi. Şht. Mustafa Ruso Caddesi ve Şht. Salih Sokak’a yağmur suyu borusu döşenmiş olup, yağmur suyu rogarları yapılıp, ızgara ve kapaklar monte edilmiştir.

22 ORGANİZASYON/ETKİNLİKLER ve DIŞ TEMASLAR ‘Kıbrıs Rallisi’  1974’ten sonra gerçekleşen en büyük ve tek iki toplumu birleştiren ralli organizasyonu.  Birçok bölümümüzün üstün koordinasyonu sayesinde etkinlik hem en az rahatsızlık verece şekilde hem de en güvenlikli şekilde başarıyla tamamlanmıştır. ’Kıbrıs Tiyatro Festivali’ LBT’nun 12.’sini gerçekleştirdiği ‘Kıbrıs Tiyatro Festivali’ gerek Tiyatro kurumumuzun gerekse de LTB’nin tümünün üstün gayretleri ile bu yıl da kusursuz biçimde gerçekleştirilmiştir.

23 ORGANİZASYON/ETKİNLİKLER ve DIŞ TEMASLAR ‘Konserler’  Lefkoşa Belediye Orkestrası yılın ilk konserini Büyükhan’da gerçekleştirmiş  Orkestra’nın konserleri her ay gerçekleşecek şekilde planlanmıştır.  Belediye orkestrası ayrıca, Bandabulya ve Büyükhan’da performans gösterecek şekilde planlamasını yapmıştır. ‘Rengarenk Bayram’ Özellikle bayram eğlencelerine erişimi kısıtlı bölgelerde her iki bayram süresince de alternatif etkinlikler düzenlenmiş ve bu etkinliklerde gerek Sivil Toplum örgütlerinin gerekse de gönüllülerin görev alması teşvik edilmiştir.

24 ORGANİZASYON/ETKİNLİKLER ve DIŞ TEMASLAR ‘Lefkoşa Koşuyor, Geliri Barınağa Gidiyor’ Uzun süredir gerçekleştirilmeyen Lefkoşa Maratonu’na sahip çıkan Lefkoşa Türk Belediye’si 19 Ekim günü tüm geliri barınağın tadilatına gidecek şekilde maraton’nun organizasyon ve tanıtıma başlamıştır. Lefkoşa’da bulunan mevcut barınağın tadilat projesi de bu kampanya süresince basına tanıtılacaktır.

25 ORGANİZASYON/ETKİNLİKLER ve DIŞ TEMASLAR ETKİN DIŞ TEMASLAR Meclis Heyeti ‘Şehrin 100 Günü’nde 2 kez yurtdışı ziyareti gerçekleştirdi 1.‘LTB’den heyet İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde İBB’ye bağlı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanlığı, Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü, İSPARK, BELBİM A.Ş., İSTON A.Ş. ve Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler aldı. 2. ‘LTB’den bir heyet Gaziantep Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti’

26 FİNANS VE MALİ YAPILANMA Daha Uygun Şartlarda Banka Kredisi LTB’nin mevcut banka ve finans kuruluşlarına ait borçları daha iyi Faiz olanağı ile görev süremizi aşmayacak şekilde tek bir Banka altında toplandı. 6 milyon 300 bin TL olan overdraft hakkı 300 bin TL, düşürülerek 6 Milyon seviyesinde yeni ama daha sağlıklı overdraft hesabına sahip olması sağlanmıştır

27 FİNANS VE MALİ YAPILANMA Daha Uygun Şartlarda Banka Kredisi Sağlayacağı Avantajlar 1- Yapılandırma öncesi 5 banka ortalaması %12.04 olan faiz oranı yapılandırma sonrası %11,44 (overdraft dahil) seviyesine çekilmiştir. 2- Finans kuruluşuna olan Sterlin borcu döviz dalgalanmaları ile kur riski taşırken artık tüm borç tamamen Türk Lirası cinsine çevrilmiştir. 3- Mali yapısı güçlü banka kullanarak overdraft oranında ileride sürpriz oynamaların önüne geçilmiştir. 4- İlk 6 ayında sadece faizi ödenecek şekilde yapılandırılan borç LTB’nin önümüzdeki 6 ay içerinde idari düzenlemeler yapmasına da olanak taşımaktadır.

28 BÜTÜNLÜKLÜ HEDEFLER 1)Sürdürülebilir ekonomik yapıya kavuşulması 2)Etkin hizmet verebilen donanıma sahip olunması 3)İnsan kaynaklarını daha etkin değerlendirilmesi 4)Emekliliği gelmiş personeli emekliye ayırarak hantal yapıyı daha etkin hale getirilmesi 5)Hizmet içi eğitimleri başlatarak insan kaynaklarının güçlendirilmesi 6)Etkin idari kadro yapısını oluşturulması 7)Lefkoşa’daki sosyal hayatın zenginleştirilmesi 8)Kent üzerinde belediyenin varlığını hissettirilmesi 9)Çağdaş imar uygulamalarını hayata geçirilmesi 10) Altyapı zaafiyetlerini en alt seviyeye geçirilmesi 11) Tahsilat oranlarını 2015 yılında %25 artırmak, 2016 yılında da %10 artırarak genel toplamda %90 seviyesinin yakalanması

29 RAKAMLARLA ‘ŞEHRİN 100 GÜNÜ’ 29 Disiplin Soruşturması 6 Belediye Meclisi Toplantısı 114 Karar 6 Belediye Meclisi Toplantısı 114 Karar 154 Komisyon Toplantısı 121 Karar 74 İnşaat Denetimi 11 Yurtiçi ziyaret 2 Yurtdışı ziyaret 6 Konser ve Dinleti Alo 185 1.411 Şikayet 1.202 Çözülen Şikayet 209 Devam eden işlem Alo 185 1.411 Şikayet 1.202 Çözülen Şikayet 209 Devam eden işlem

30 RAKAMLARLA ‘ŞEHRİN 100 GÜNÜ’ 103 İşyeri Denetimi 821 Hastaneye servis sağlanması 7 Diyaliz hastasına haftada 6 gün hastaneye ulaşım servisi 103 Yerinden yardım 368 Psikolojik Danışmanlık servisi 133 Gıda Müsaderesi 13 Fırında Müsadere İşlemi 33 Diyetisyenlik Hizmeti 4.758 Şeker ve Tansiyon Ölçümü 294 Pansuman ve Kan alma işlemi 455 Berber ve Kuaförlük hizmeti

31 RAKAMLARLA ‘ŞEHRİN 100 GÜNÜ’ 33 Okul Temizliği 16 Detaylı Park Temizliği 155 + Ağaç Budaması 100+ Elektrik Kurumu ile Budama 15 + Orman Dairesi Ile budama 25 Özel Mülk Budaması 33 Yurtiçi ziyaret 2 Yurtdışı ziyaret 6 Konser ve Dinleti 150 Levha Düzenlemesi 5 Yeni Trafik Levhası 27 Beton Mantar Montesi

32 RAKAMLARLA ‘ŞEHRİN 100 GÜNÜ’ Emlak Denetim 195 adres denetimi 28,552 m2 ölçüm 428,090 TL faturalandırma Emlak Kabul 404 yeni beyan 28,552 m2 ölçüm Emlak 951,017 TL Tahakkuk 1,367,160 TL Tahsilat 227 Vidanjör Araç Hizmeti 180 Jet Araç Hizmeti 74 Vidanjör ve Jet Araç Hizmet Faturalandırması

33 Basın soruyor, Belediye hesap veriyor SORU & CEVAP

34


"Şehrin 100 Günü. Lefkoşa bir gün değil her gündür. Hepimiz için bir tutkudur, aşktır. LTB çalışıyor, Lefkoşa ve Lefkoşalılar barışıyor.  Yenilikler " indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları