Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Alt Üst Gruplar Farkına Göre Madde Analizi (Basit Yöntem)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Alt Üst Gruplar Farkına Göre Madde Analizi (Basit Yöntem)"— Sunum transkripti:

1 Alt Üst Gruplar Farkına Göre Madde Analizi (Basit Yöntem)

2 Bu yöntemde öncelikle ölçme sonuçları en yüksekten en düşüğe doğru sıralanır. Ardından üst %27’lik ve alt %27’lik gruplar belirlenir.

3 Alt üst gruplar farkına göre yapılan madde analizinde madde güçlük indeksi şu şekilde hesaplanır: p j = (n(D ü ) + n(D a ) ) / N P j : Maddenin güçlük indeksi n(D ü ): Üst gruptaki doğru yanıt sayısı n(D a ): Alt gruptaki doğru yanıt sayısı N: Alt ve üst gruptaki bireylerin sayısı

4 Örneğin üst grupta 100 ve alt grupta 100 kişinin bulunduğu, üst grupta 80, alt grupta ise 20 kişi tarafından yanıtlanan bir test sorusunun güçlük indeksi; p j = (80+20)/200 = 0,5 olarak bulunur.

5 Basit yönteme göre madde ayırıcılık gücü indeksi şu formülle hesaplanır: r jx = ((n(D ü ) - n(D a ) ) / n r jx : Maddenin ayırıcılık gücü indeksi n(D ü ): Üst gruptaki doğru yanıt sayısı n(D a ): Alt gruptaki doğru yanıt sayısı n: Alt ya da üst gruptaki bireylerin sayısı

6 Örneğin üst grupta 100 ve alt grupta 100 kişinin bulunduğu, üst grupta 80, alt grupta ise 20 kişi tarafından yanıtlanan bir test sorusunun güçlük indeksi; r jx = (80-20)/100 = 0,6 olarak bulunur.

7 Madde standart sapması Madde standart sapması aşağıdaki gibi hesaplanır:

8 Örneğin güçlük düzeyi 0,4 olan bir maddenin standart sapması; olarak hesaplanır.

9 Madde güvenirlik katsayısı madde ayırıcılık gücü ve standart sapmasının çarpılması ile elde edilir. r j = r jx. s j

10 Örneğin ayırıcılık gücü 0,6 ve standart sapması 0,49 olan bir maddenin güvenirlik katsayısı; r j = 0,6. 0,49 r j = 0,29 olarak hesaplanır.

11 Uygulama Aşağıda sunulan verilere göre maddelerin  güçlük indekslerini  ayırt edicilik gücü indekslerini  standart sapmalarını  güvenirlik katsayılarını hesaplayınız.

12 S1S2S3S4S5 Ö Ö Ö Ö Ö Ö Ö Ö Ö Ö


"Alt Üst Gruplar Farkına Göre Madde Analizi (Basit Yöntem)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları