Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDE ANALİZİ (Item Analysis) Tolga Ayav Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDE ANALİZİ (Item Analysis) Tolga Ayav Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü."— Sunum transkripti:

1 MADDE ANALİZİ (Item Analysis) Tolga Ayav Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

2 •Madde Analizinin yararları •Madde Analizinin 8 basit adımı •Örneklerle analizin yorumlanması Sunuşun İçeriği

3 Madde Analizinin yararları zTestteki açık ve eksik noktalar ortaya çıkar, notlar öğrencilere verilmeden tekrar ayarlanabilir. zBirden çok doğru şıklı veya çok zor sorular ortaya çıkar, bunlar sınavdan çıkartılabilir. zNotlar verildikten sonra öğrencilerle olabilecek olası tartışmaları önler zÖğrencilerin hangi soruyu zor bulduğunu, dolayısıyla iyi anlaşılmayan konuları belli eder. zİyi anlaşılan, üzerinde daha fazla durulmasına gerek olmayan konuları belli eder. zKişi bazında öğrencilerin durumu hakkında daha detaylı bilgi edinilebilir.

4 (DEVAM) Madde Analizinin yararları (DEVAM) zGelecek testlerin oluşturulmasına yararları olur. zDersi ikinci kez verirken dikkat edilmesi gereken noktalar ortaya çıktığından dersin verimliliği artar. zProblemli olan yeni sorular ortaya çıkar, bankaya alınmaz. zTest uygulanmadan sınıfın alacağı not ortalaması yaklaşık olarak belli olabilir. zÖğretim üyesi kendinden ne kadar emin olursa olsun madde analizi uygulanmadan testlerin istenilen başarıya ulaşması zordur. zKısa dönemde külfetlidir, uzun dönemde getirisi götürüsünden çok daha fazladır.

5 Madde analizin 8 basit adımı z1. Tüm cevap kağıtları değerlendirilir, notlar verilir. z2. Kağıtlar en yüksek nottan en düşük nota sıralanır. z3. Kağıtlar yüksek ve düşük grup olmak iki eşit gruba ayrılır. Ör: 30 kişilik sınıfta 15’erlik iki gruba ayrılır. Kağıt sayısı tek ise ortadaki kağıt analizin dışında tutulur. Sınıf sayısı yüksek ise işi kolaylaştırmak için üstten ve alttan %27’lik bir grup oluşturulabilir. 100 kişilik sınıfta aşağıdan 27, yukarıdan 27 kağıt alınabilir. z4. Üst grup alınır, her bir şık için cevap veren öğrenci sayısı hesaplanır. Aynısı alt grup için de tekrarlanır. (En zaman alıcı ve sıkıcı kısımdır)

6 (DEVAM) Madde analizin 8 basit adımı (DEVAM) z5. Doğru şık için üst ve alt grupta doğru cevaplayan öğrenci sayıları arasındaki fark alınır. (difference) z6. Bu değer gruptaki öğrenci sayısına bölünür. (Discrimination index) CLASS SIZE = 30 ITEM UPPER LOWER DIFFERENCE D TOTAL DIFFICULTY ------- --------- ---------- ---------------- ---- -------- ---------------- 1. A 1 3 *B 1 4 -3 -0.2 C 10 5 D 3 3 O *=Doğru şık

7 (DEVAM) Madde analizin 8 basit adımı (DEVAM) z7. Doğru yanıt veren öğrenci sayısı bulunur. (Total) Öğrenci sayısı büyükse bile tüm öğrenciler için yapılmalıdır. z8. Bu değer toplam öğrenci sayısına bölünür. (Difficulty) CLASS SIZE = 30 ITEM UPPER LOWER DIFFERENCE D TOTAL DIFFICULTY ------- --------- ---------- ---------------- ---- -------- ---------------- 1. A 1 3 *B 1 4 -3 -0.2 5 0.17 C 10 5 D 3 3 O *=Doğru şık

8 Analizin yorumlanması (1) z Upper Low Difference D Total Difficulty z ------- ----- ----------- ---- ------ ----------- z1. *A 1 4 -3 -.2 5.17 z B 1 3 z C 10 5 z D 3 3 z O <----means omit or no answer Büyük olasılıkla doğru şık A değil. Öğretim üyesinin derste bir dil sürçmesi öğrencileri yanlışa sevk etmiş olabilir. İyi öğrencileri çeldiren bir soru. Amaç çeldirmek olmadığından doğru yapanlara puan verilebilir, toplam soru sayısı bir eksiltilebilir.

9 Analizin yorumlanması (2) Upper Low Difference D Total Difficulty ------ ------ ------------ ---- ------ --------- 2. A 6 5 B 1 2 *C 7 5 2.13 12.40 D 1 3 O Eşit sayıda öğrenci A ve C’yi seçmiş. Öğrenciler konuyu iyi bilmiyor veya soru hatalı. A şıkkı tekrar incelenerek çeldirici özelliğinin ne olduğuna bakılabilir. Öğrencilerin neyi eksik bildikleri ortaya çıkabilir.

10 Analizin yorumlanması (3) Upper Low Difference D Total Difficulty ------ ------ ------------ ---- ------ --------- 2. A 1 5 * B 14 7 7.47 21.77 C 0 2 D 0 0 O C vd D şıkları iyi bir alternatif değil. Her şıkka sınıfın en az %5 i cevap vermeli. (30 kişilik sınıf için 2 öğrenci) Bu soru DOĞRU/YANLIŞ tipinde bir soruya dönüştürülebilir.

11 Analizin yorumlanması (4) Upper Low Difference D Total Difficulty ------ ------ ------------ ---- ------ --------- 2. * A 7 7 0 0 14.47 B 3 2 C 2 1 D 3 5 O Amaç öğrencileri sıralamak olduğundan bu soru ayırıcı bir soru değil. İleride kullanılmamalı.

12 Analizin yorumlanması (5) Upper Low Difference D Total Difficulty ------ ------ ------------ ---- ------ --------- 2. A 0 1 * B 14 13 1.06 27.90 C 0 1 D 1 1 Çok basit veya çok zor sorular ayırıcı değildir. D=0.06 Difficulty=0.90 : Çok kolay soru. Çok zor sorularda hiçkimse doğru yanıt vermediyse soru iptal edilebilir. 1-2 kişi varsa, iptal edilip yapanlara bonus verilebilir.(Ya tesadüfen işaretleyip bonus aldılarsa?) Çok fazla sorunun iptali içerik bütünlüğünü bozar. Soruyu bu seferlik tutup bir daha kullanmamak daha iyi olabilir.


"MADDE ANALİZİ (Item Analysis) Tolga Ayav Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları