Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OSMAN GAZİ OSMAN BEY.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OSMAN GAZİ OSMAN BEY."— Sunum transkripti:

1 OSMAN GAZİ OSMAN BEY

2 Osman Bey, 1258 yılında Söğüt'te doğdu.
Batı Anadolu’da Söğüt Ovası ile Domaniç Yaylasında yaşayan Kayı Aşiretinin Beyi Ertuğrul'un oğlu olan Osman Gazi,1258 yılında Söğüt’te doğmuştur yılında 23 yaşında iken Kayı Boyu'ndan Ömer Bey'in kızı Mal Hatun ile evlendi. Bu evlilikten daha sonra Osmanlı Devleti'nin başına geçecek olan Orhan Gazi doğdu. Daha sonra Şeyh Edebali'nın kızı Bala Hatun ile evlendi. Bu evlilikten de Alaeddin Bey dünyaya geldi yılında babası Ertuğrul’u kaybeden Osman Gazi, babasının vefatından sonra Osman Kayı Aşiretine Bey olmuştur.

3 Osman Gazi'nin yükselişinden rahatsız olan ve tehlikeyi önceden sezen Bilecik tekfuru, Yarhisar tekfurunun kızı ile evlendireceği oğlunun düğününe Osman Gazi’yi de çağırarak ona pusu kurup öldürmeyi amaçlamıştır. Fakat Osman Gazi’nin dostu olan ve Bilecik tekfuru ile aralarından düşmanlık bulunan Harmankayası tekfuru bu tuzağı Osman Gazi’ye haber vererek tuzağa düşmesini engellemiştir. 1299 yılında Osman Gazi, Anadolu’nun diğer Türk hanedanları arasında istiklalini ilan ederek, Osmanlı Devleti’ni kurmuştur. Bu tarihten sonra 27 yıl daha yaşayan ve İzmit, Adranos, Kestel, İmralı, Akhisar, Lefke, Tekfurpınarı, Yenikale, Yanıkcahisar, Mudanya, Karamürsel, Bursa gibi bölgeleri de topraklarına katarak, Osmanlı Devleti’nin büyümesine zemin hazırlayan Osman Gazi, 1326 yılında vefat etmiştir.

4

5 Kulacahisar ve Karacahisar'ı alınca Selçuklu Sultanı II
Kulacahisar ve Karacahisar'ı alınca Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Mesud I. Osman'ı ödüllendirdi yılında İnegöl'ü alması Osmanlı Devleti'nin kuruluşu olarak kabul edilir yılında, ilk kez Bizans İmparatorluğu ordusuyla Koyunhisar Savaşı yapıldı. Bu savaşı Osmanlılar kazandı. Yapılan savaşlardan sonra 1315 yılında Bursa'yı kuşattı Savaş sırasında hastalandı yılında, devlet işlerini oğlu I. Orhan'a bıraktı. Ancak padişahlığı fiilen devam etti yılında Gut hastalığı yüzünden, hayatını kaybetti. Osman Gazi, babası Ertuğrul Gazi'den yaklaşık km² olarak devraldığı Osmanlı toprağını oğlu Orhan Gazi'ye km² olarak devretmiştir.

6 Eşleri Malhun Hatun - Kayı Boyu'ndan Ömer Bey'in kızı, Orhan Gazi'nin annesi. Bala Hatun - Şeyh Edebali'nin kızı, Şehzade Alaeddin'in annesi. Erkek çocukları Orhan Bey Pazarlı Bey Çoban Bey Hamid Bey Alaeddin Bey Melik Bey Savcı Bey Kız çocukları Fatma Hatun

7

8 1284'te Bizans'a karşı harekete geçti.
Osman Gazi 1298'de Bilecik'i ve İnegöl'ü aldı. Osman Gazi 130Tde Yenişehir'i alarak asıl hedefi olan İz­nik ve Bursa'ya giden yolda önemli bir köprü­başı elde etti. Osman Gazi 1307'de Koyunhisarı Kalesi savaşından sonra; Kestel ve Kete kalelerini ele geçirdi. Lefke (Osmaneli), Mekece, Pamukova, Geyve alındı. 1314'te, aralıklarla 1325'e kadar sürecek olan Bursa kuşatmasını başlat­tı. Oğlu Orhan 1321'de Mudanya'yı ele geçir­di. Böylece Marmara Denizi'ne ulaşılmış oldu. Osman Gazi, oğlu Orhan Gazi 1325'te Atranos'u (Orhaneli) aldıktan sonra vefat etti.

9

10

11 SON


"OSMAN GAZİ OSMAN BEY." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları