Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TGSD Başvuru Formu Dikkat Edilecek Hususlar Salih Gökhan Çağrı ÇELİK Birim Başkanı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TGSD Başvuru Formu Dikkat Edilecek Hususlar Salih Gökhan Çağrı ÇELİK Birim Başkanı."— Sunum transkripti:

1 TGSD Başvuru Formu Dikkat Edilecek Hususlar Salih Gökhan Çağrı ÇELİK Birim Başkanı

2 Nelere Dikkat Edilmeli? Amaç : Ar-Ge niteliği teknolojik, yenilikçi ve özgün yönü olan çevresel etkileri azaltan üretimde verimliliği arttıran düşük maliyetli çözümler sunan kullanıcı kolaylığı sağlayan enerji tasarrufu sağlayan iş fikirlerinin desteklenmesi ve bunların A) Katma değer yaratması B) Nitelikli istihdam yaratması

3 Panellerde Nelere Dikkat Edilir ? İşplanı Değerlendirme Formu

4 I. İŞ FİKRİNİN TEKNOLOJİ DÜZEYİ VE YENİLİKÇİ YÖNÜ II. İŞ PLANININ DEĞERLENDİRİLMESİ III. İŞ FİKRİ ÇIKTILARININ REKABET GÜCÜNE ETKİSİ VE İŞLETMENİN GELİŞİMİNE KATKISI IV. İŞLETMENİN PAZAR ANALİZİ VE PAZARLAMA YÖNTEMİ Puan (Referans) Puan (Panel Öncesi) Puan (Panel Sonrası) İş Fikrinin Teknoloji Düzeyi ve Yenilikçi Yönü 30 İş Planının Değerlendirilmesi 20 İş Fikri Çıktılarının Rekabet Gücüne Etkisi ve İşletmenin Gelişimine Katkısı 25 İşletmenin Pazar Analizi ve Pazarlama Yöntemi 25 GENEL TOPLAM Nelere Dikkat Edilmeli?

5 Proje Sizin Mi? Projenin AR-Ge ve Yenilik Yönü Projenin Ticarileşme Ayağı Bunu Siz Yapabilir Misiniz ? 12 ayda ve TL ile yapılabilir mi ? Bu Proje Yapılabi lir Mi? Nelere Dikkat Edilmeli?

6 Dünyadan Örnekler (İthal İkamesi) Benzer Sektörlerden Örnekler Akademik Araştırma ve Tez sonuçları 1) Bu Proje Yapılabilir Mi ?

7 Nelere Dikkat Edilmeli? Maliyet düşürücü faktörlerden bahsedin Üniversite, İşletme Desteği (Laboratuar, cihaz v.b. kullanımı) Bitmek üzere olan çalışmalarGönüllü Çalışan Arkadaşlar Ekstra Finansman Kaynakları Oluşturun Diğer Destek Mekanizmaları (KOSGEB AR-GE, SANTEZ, Kalkınma Ajansları v.b.) Sponsor İşletmeler Ön Anlaşma yapılmış işletmeler Projeyi Aşamalandırın Abartmayın 2) 12 ayda ve TL ile yapılabilir mi ?

8 Nelere Dikkat Edilmeli? 3) Bunu Siz Yapabilir Misiniz? Gözünüzdeki Pırıltı Ekip Önceki Çalışmalar Üniversite ve Hoca Desteği Ticari Destek Kararlılık ve Adanmışlık

9 Nelere Dikkat Edilmeli? İnsan Kaynakları Yatırım Maliyeti Stok Maliyeti Üretim Maliyetleri İşletme Sermayesi Hammadde Tedariği - Lojistik Zincir Pazarlama Stratejisi (Düşük Fiyat / Kalite / az-çok satış ?) Üretim Planlaması Mevcut Pazarla ilgili bilgi Yeni ürün = Yeni Pazar Gerçekçi ve yıllara göre pazar payı hedefleri Müşteri Grubu Seçim Kriterleri Ar-Ge = Spesifik Ürün = Özel Müşteri = Yüksek Fiyat Öngörü, yan ürün, ileri modeller Hedef Kitle – Müşteri Seçimi – Pazar Bilgisi Kendi Satış Ağının Oluşturulması Bayi Ağı ile satış Satış Haklarının Devri Patent Satışı Kombinasyon Pazarlama Yöntemi 4) Projenin Ticarileşme Ayağı? KOSGEB Endüstriyel Uygulama Desteği

10 Nelere Dikkat Edilmeli? Çok Net bir cevabınız olmalı. Özellikle Yazılımlar Problem… Tamamen muğlak olmamalı, yarı işlenmiş en iyisi Ekip arkadaşım ilgileniyor 5) Projenin Ar-Ge ve Yenilik Yönü ?

11 Nelere Dikkat Edilmeli? Güzel bir Hikaye Tez çalışması, Makale, Prototip, ÇizimDetaylara hakimiyetHeyecan ve Kararlılık 6) Proje Sizin Mi ?

12 Teşekkürler Salih Gökhan Çağrı ÇELİK Şimdi- Soru – Cevap ?


"TGSD Başvuru Formu Dikkat Edilecek Hususlar Salih Gökhan Çağrı ÇELİK Birim Başkanı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları