Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sütun (Column) Oluşturma ve Kullanma

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sütun (Column) Oluşturma ve Kullanma"— Sunum transkripti:

1 Sütun (Column) Oluşturma ve Kullanma & Word’ü Farklı Programlar ile Kullanma

2 Sütun (Column) Oluşturma ve Kullanma

3 Sütun (Column) Oluşturma ve Kullanma
Word’ün sütun (column) yaratma özelliği sayesinde dökümanlarınız daha okunaklı, daha düzenli, ve daha profesyonel görünür. Sayfanızı sütunlara ayırdığınız zaman metin sol sütundan başlar ve sayfanın aşağısına doğru devam eder. Sayfa dolduğunda ise metin yine aynı sayfadaki diğer sütunun başından başlayarak aşağıya doğru devam eder.

4 Sayfaya Metin Eklemeden Önce Sayfayı Sütunlara Ayırma
Word sayfayı sütunlara ayırırken her sütünü aynı kalınlıkta ve aynı boyutta bilgi içerecek şekilde ayırır. Boş Dökümanı Sütunlara Ayırma Araç çubuğu üzerindeki column butonunu seçin Sayfanızı bölmek istediğiniz kadar sütunu menüden seçin. Dört ya da daha az sayıda sütuna bölmek için tek yapmanız gereken karşınıza açılan pencereden sütunları seçmek. Sayfanızı daha fazla sütuna ayırmak istiyorsanız Column penceresindeki dördüncü sütunun üzerine gidin ve tıklayarak sağ tarafa çekin.

5 Sayfaya Metin Eklemeden Önce Sayfayı Sütunlara Ayırma
Boş Dökümanı Sütunlara Ayırma Sayfanızı ayırmak istediğiniz kadar sütunu seçtikten sonra, yatay cetvel bölgelere ayrılacaktır. Cetveldeki her bölge arasında column marker (sütun işareti)vardır. Marker sütunlar arasındaki boşluğu gösterir. Sütunların formatını değiştirmek için; cetveli kullanın ya da Format Column Columns diyalog kutusunu kullanarak, Sütunların sayısını seçebilir, sütunların kalınlığını ve sütünlar arasındaki boşluluğu ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda sütunlar arasına çizgi koyabilir ve sütun formatını uygulamak istediğinz bölgeyi seçebilirsiniz. Sayfaya metni yazarak ekleyebilir veya var olan bir metni Insert File menüsünden ekleyebilirsiniz.

6 İçerisinde Metin Olan Sayfaya Sütun Ekleme
Eğer kaç sütuna ihtiyacınız olduğunu yazmaya başlamadan önce biliyorsanız, ilk iş olarak sayfanızı sütunlara ayırın. Bazen kaç sütuna ihtiyacınız olduğunu sayfaya metni girmeden önce bilemeyebilirsiniz. İçerisinde Yazı Olan Dökümana Sütun Ekleme Dökümanı açın Araç çubuğundaki column butonuna tıklayın; ve sütun sayısını seçin. Word Print Layout görünümüne geçer ve sayfayı sizin seçiminize göre biçimlendirir. Fikrinizi değiştirip farklı sayıda sütunlarda seçebilirsiniz. Sütunların sayısını değiştirmek için; Ekleme noktasını sayfanın herhangibir yerine kaydırın; ve daha sonra column butonuna tıklayıp sütun sayısını seçin. Sütun sayısını değiştirmek tüm sayfayı etkiler yani ekleme noktasının nerede olduğu bişeyi değiştirmez.

7 Assigning Columns to Existing Text
İçerisinde Yazı Olan Dökümana Sütun Ekleme Sayfadan sütunları kaldırmak için; Araç çubuğundaki column butonuna tıklayın ve buradan 1sütun seçin. Word’de, bir sütun seçmek ile sütun kullanmamak aynı şeydir. Bir sütunu seçtiğiniz zaman sayfa full-page formatına geri döner ve yazılar bir sayfa kenarından öbür sayfa kenarına kadar sürer.

8 Sütun Genişliklerini ve Gutter Boşluğunu Ayarlama
Gutter Space sütunları ayıran boşluktur. Sütun genişliklerini ve gutter boşluğunu cetvel ile ayarlama Cetvel görünmüyorsa cetveli görüntüleyin. Eğer column marker’in tam ortasına tıklarsanız column markeri sağa ve sola hareket ettirerek sütunların genişliğini değiştirebilirsiniz. Eğer sağ yada sol taraftaki ince çizgilerin üzerine tıklayıp sağa veya sola hareket ettirirseniz ise sütunlar arasındaki boşluğu (gutter) daha dar veya daha geniş yapabilirsiniz. Word yaptığınız değişikliklere uyum sağlayacak şekilde içerisndeki metnin konumunu değiğştirir.

9 Sütun Genişliklerini ve Gutter Boşluğunu Ayarlama
Sütun genişliklerini ve gutter boşluğunu cetvel ile ayarlama Column Diyalog kutusu ile ayarlama Column diyalog kutusu sütun genişliklerini veya sütunlar arasındaki boşluğu kesin değerler vererk ayarlamak için kullanılabilir. Column diyalog kutusu ile herhangi bir değişiklik yapmadan önce Equal Column Width kutusunun seçili olmadığından emin olun; daha sonra her sütun için değerlerinizi yazın.

10 Sayfaya Sütun Boşluğu (Column Break )ve Bölge Boşluğu (Section Breaks )Eklemek
Sayfanıza farklı formatlarda sütunlar eklemek istiyorsanız, sayfanızı mutlaka bölgelere (section) ayırmanız gerekir. Yeni bir bölgeye başladığınızda, bu bölgeye öbür bölgelerin sütun formatlarını değiştirmeden farklı formatda sütun ekleyebilirsiniz. Örneğin; eğer sayfanın sadece bir kısmında sütun olmasını istiyorsanız veya Sayfayı ilk başta sütunlar bölmek, sayfanın orta kısmının tek sütun halinde olacak şekilde ayarlamak ve sayfanın son kısmını tekrardan sütunlara ayırmak için; Sayfanızı bölgeler ayırmanız gerekmekte.

11 Sayfaya Sütun Boşluğu (Column Break )ve Bölge Boşluğu (Section Breaks )Eklemek
Sayfa ve sütun boşluğu eklemek Bölge boşluğu (column break) eklemek için; Insert Break continuous seçeneğini seçin. Continuous section break bölge aralığı verildikten sonraki metnin yine aralık verilmeden önce olan metinle aynı sayfada olmasını istediğimiz zamanlarda kullanılır. Yeni yarattığınız bölgeye farklı formatta sütunlar ekleyebilirsiniz. Eğer sayfadaki bir kısımdan sütunları kaldırmak istiyorsanız; ilk olarak sayfanın sonundan önce sütun boşluğu (column break) vermeniz gerekir. Ekleme nokatsını istenilen bölgeye kaydırın; Insert Break Sadece sayfanın sütunlara ayrılamasını engellemek isyiyorsak column break’i seçmemiz gerekir. Sütun boşluğu vermenin bir diğer yolu ise CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarını kullanmaktır.

12 Sayfaya Sütun Boşluğu (Column Break )ve Bölge Boşluğu (Section Breaks )Eklemek
Sayfa ve sütun boşluğu eklemek Eğer dökümanın herhangi bir yerinden sütunları kaldırmak istiyorsanız; Inset Break ve continuous seçeneğini seçin. Bu işlemi yapmadan önce ekleme noktasının sütunları kaldırmak istediğiniz bölgede olmasına dikkat edin. Columns diyalog kutusunu kullanarakda sayfanızın farklı bölgelerine farklı özellikte sütunlar ekleyebilirsiniz. Column diyalog kutusunu kullanarak farklı bölgelere sütun eklemek için; ekleme noktasını istenilen bölgeye kaydırın ve Column diyalog kutusunu açın ve This point forward seçeneğini seçerek Apply butonunu ve daha sonra OK butonunu seçin.

13 Hyphenation Özelliğini Kullanma
Hyphens’ler iki amaç için kullanılırlar; Hyphens kelimeleri birleştirebilir, örneğin side-by-side gibi. Hyphens kelimeleri ayırabilir; Kelimenin sonunda uzun bir kelimeye başlamanıza izin verir ve kelimeyi bölerek alt satıra geçer. Automatic Hyphenation’ı Kullanma Ekleme noktasını dökümanın başına kaydırın. Tools Language Hyphenation Automatically hyphenate document seçeneğini seçerek hyphenation özelliğini aktif hale getirin. Hyphenate Words in CAPS seçeneğinin seçili olup olmadığını kontrol edin; seçili ise seçilmemiş hale getirin. Hyphenate Words in CAPS özelliği aktif halde olursa KKTC gibi kelimeleride ayırır bu da dökümanda anlamsız kelimelerin olmasına yol açar.

14 Hyphenation Özelliğini Kullanma
Automatic Hyphenation’ı Kullanma Hyphenation Zone pencersindeki değerleri ayarlayınız. Hyphenation Zone kelimenin satır sonundan, sağ taraftan olan özelliğidir. OK butonuna tıklayın. Automatic hyphenation özelliğinin sayfanıza uygulanabilmesi için bir kaç saniye bekleyin.

15 Hyphenation Özelliğini Kullanma
Manuall Hyphenation’ı Kullanma Ekleme noktasını dökümanın başına kaydırın. Tools Language Hyphenation Automatically hyphenate seçeneği seçili ise, seçilmemiş hale getirin. Sayfanızda artık hyphenation özelliğini göremezsinz. Tools Language Hyphenation ve Manual butonunu seçin. Hyphen özelliğinin uygulanması için karşınıza çıkan pencerenin yerine dikkat edin. Word’ün önerdiği hyphenation’ı kabul etmek için, Yes seçeneğini seçin. Reddetmek için, No. Durdurmak için Cancel seçeneğini seçin.

16 Word’ü Farklı Programlar ile Kullanma

17 Açık Word Dökümanları Arasında Metin Kopyalama ve Taşıma
İki Açık Word Dökümanı Arasında Metin Kopyalama İki tane Word sayfası açın. Word’ü başlatın, open butonuna tıklayın, açmak istediğiniz ilk sayfayı seçin ve CTRL tuşuna basarak ikincisini de seçerek Open butonuna tıklayınız. Tüm dökümanı seçmek için CTRL+A. Kopyalamak için; Metni seçin ve Copy. İkinci dökümana gidin, kopyalamak istediğiniz yeri seçin ve Paste. Açık olan tüm Word sayfalarını kaydetmek için; Shift tuşuna basarak File, Shift tuşunu bırakın ve Save All seçeneğini seçin. Açık olan tüm Word sayfaları bulundukları yere ve aynı ismle kaydedilir. Açık olan tüm Word sayfalarını kapatmak için; Shift tuşuna basarak File, Shift tuşunu bırakın ve Close All seçeneğini seçin.

18 Açık Word Dökümanları Arasında Metin Kopyalama ve Taşıma
İki Açık Word Dökümanı Arasında Sürükleyerek Metin Kopyalama Açık olan tüm Word dosyalarını kapatın; ve kullanacağınız iki Word sayfasını açın. İki dosyayıda aynı Wprd penceresinde görebilmek için Window Arrange All ; Aktif olan pencere ekleme noktasının olduğu penceredir. Aktif olan pencere genelde alt tarafta olan penceredir. Metin ekleyeceğiniz sayfayı aktif hele getirin ve ekleyeceğiniz kısmı görüntüleyin. İkinci sayfaya giderek taşıyacağınız metni seçin. Seçilmiş metnin üzerine giderek tıklayın ve sürükleyerek yeni sayfasına taşıyın. Taşımak yerine kopyalamak istiyorsanız, CTRL tuşuna basılı tutarak sürükleyin.

19 Aktif Sayfayı İki Parçaya Ayırmak
Window Split Ayırma çubuğunun olmasını istediğiniz yeri tıklayın. Ayırma işleminden sonra her pencere’nin kendi kaydırma çubuğu ve cetveli olur. Ayırma çubuğunu ekledikten sonrada pencerelerin boyutunu değiştirebilirsiniz. Bunu yapabilmek için ayırma çubuğunun üzerine gidin ve ekleme noktasının şeklinin değiştiği anda çubuğu çekerek yerini değiştirebilirsiniz. Ayırma Çubuğu’nu (Split bar) kaldırmak için üzerine çift tıklayın veya Window Remove Split

20 Excel Hücrelerini Word’e Kopyalamak
Excel ve Word dökümanlarnızı açın. Excel’in içerisinde kopyalayacağınız hüzcreleri seçin ve copy. Word sayfanıza gidin ve paste. Seçilmiş Excel hücrelerini kopyaladığınız zaman Word otomatik olarak kopyaladığınız kısmın formatını tablo formatına çevirir. Eğer kopyaladığınız Excel alanında hesaplama yapmak için formül ya da fonksiyon kullnmışsanız bile bunlar Word’e kopyalanırken sayı olarak kopyalanır. Bu yüzden işlemde kullanılan sayıları değiştirdiğinizde hesaplama sonuçlarında herhangi bir değişik olmaz.

21 Excel Hücrelerini Word’e Yerleştirmek
Bazen kopyaladığınız ve kopyalanan sayfa arasında bir bağ kurmaya ihtiyacınız olabilir. Object Linking and Embedding (OLE) sayesinde kopyalanan ve kopyaladığınız Windows programları arasında bağlantı kurabilirsiniz. Excel Hücrelerini Word’e Yerleştirirken Bağlantı Kurmak Excel hücrelerini seçin ve copy Word sayfasına gidin ve Edit Paste Special Sol taraftaki Paste seçeneğini seçin, ve AS LIST kısmından Microsoft Excel Worksheet Object’i seçin. Ok Tablonun boyutunu, rengini değiştirmek veya kenar çizgisi eklemek için Word’ü kullanabilirsiniz.

22 Excel Hücrelerini Word’e Yerleştirmek
Excel Hücrelerini Word’e Yerleştirirken Bağlantı Kurmak Kopyaladığınız tablonun üzerine Excel özelliklerine ulaşabilmek için çift tıklayın. Tabloya çift tıkladığınız zaman karşınıza Excel menüsü açılır. Eğer hesaplamalar için formül, ya da fonksiyon kullanmışsanız, işleme giren değerleri değiştirdiğiniz zaman sonuçlarda otomatik olarak değişir. Standart Word penceresine dönmek için tablo dışında biyere tıklayın.

23 Excel ile Word Arasında Bağlantı Kurma
Bağlantı Kurmak (Linking); kopyalanan bilginin gerçek yeri ile kopyalandığı yer arasında dinamik bağlantı kurar. Kopyalama işleminin yapıldığı Excel dosyasında herhangi bir değişiklik yapıldığında Word dosyasında aynı değişiklik gözlenir. Excel ile Word Arasında Bağlantı Kurmak Kopyalanacak Excel hücrelerini seçin ve copy Word sayfasına gidin ve Edit Paste Special Paste link seçeneğini seçin ve As List kısmından Microsoft Excel Worksheet Object’i seçin . Ok

24 Excel ile Word Arasında Bağlantı Kurma
Excel ile Word Arasında Bağlantı Kurmak Word’e kopyaladığınız tablonun üzerine gidin. Excel dosyasına gidin ve değişiklik yapın Word sayfasını açın; Excel de yaptığınız tüm değişiklikler otomatik olarak Word’de yapılır. Arada bağlantı kurmanın avantajı; iki dosyanın da son yapılan değişiklikleri içermesidir.

25 Excel ile Word Arasında Bağlantı Kurma
Kaynak Dosya Kağalıyken Değişiklik Yapmak Excel dosyasını kaydedin ve kapatın Word sayfasını açın; tablonun üzerine çift tıkladığınızda karşınıza Excel dosyası açılacaktır. Kaynak dosyada herhangi bişey değiştirildiğinde aradaki bağlantı sayesinde kopyalandığı dosyada değişir. Aradaki bağlantıyı kaldırmak için; eğer kaynak dosyayı silerseniz bağlantıyı sürekli olarak kaldırmış olursunuz. Veya; Edit Links ve şu an kullanılan linkin adını seçin ve Break Link butonuna tıklayın.

26 Word Outline’ı Hazırlamak
Word Outline’ı Hazırlamak İçin Boş bir Word sayfası açın Outline götünümüne geçin Outline görünümüne geçince, Word otomatik olarak outline araç çubuğunu görüntüler. İlk üst başlığınızı yazın ve Enter tuşuna basın ve sırayla üst başlıklarınızı girin. Üst başlıklarınızı tamamladıktan sonra, alt başlıklarınızı girmeye başlayın. Alt başlıkları yaratmak için; bir satır alta inip başlığı yazın ve Demote butonunu kullanrak başlığı alt başlık haline getirin. Demoting başlığı veya alt başlığı bir alt seviyeye taşır.

27 Word Outline’ı Hazırlamak
Alt Başlık Yaratmak İçin Başlığın sağ tarafına alt başlığı yazın ve alta geçirin. Alt başlık yapabilmek için demote butonuna tıklayın, ya da TAB tuşuna basın ve alt başlıklarınızı tamalayın. Outline hazırlarken; Başlıklarnızı ve altbaşlıklarnızı demote ve promote butonlarını kullanarak düzenleyebilirsiniz. Promote alt başlığı bir üst seviyeye taşır. Collapse button alt ve üst başlıkları biraraya toplar. Expand button; alt başlıkları gösterir.

28 Word Outline’ından Power Point Hazırlamak
Word Outline’ını PowerPoint Sunumuna Eklemek Programların içerisinden Microsoft PowerPoint’i başlatın Blank presentation seçeneğinin seçili olduğundan emin olun. Format’ınızı seçin Insert Slides From Outline, ve hazırladığınız outline’ı seçin.

29 THE END!!


"Sütun (Column) Oluşturma ve Kullanma" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları