Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BESLENME. BÜYÜME VE GELİŞME DÖNEMLERİ 1.Bebeklik Dönemi ( 0 -12 Ay) 2.Çocukluk dönemi ( 1 - 6 Yaş) 3.Okul Çağı Dönemi (6 - 11 Yaş) 4.Ergenlik Dönemi (12-

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BESLENME. BÜYÜME VE GELİŞME DÖNEMLERİ 1.Bebeklik Dönemi ( 0 -12 Ay) 2.Çocukluk dönemi ( 1 - 6 Yaş) 3.Okul Çağı Dönemi (6 - 11 Yaş) 4.Ergenlik Dönemi (12-"— Sunum transkripti:

1 BESLENME

2 BÜYÜME VE GELİŞME DÖNEMLERİ 1.Bebeklik Dönemi ( 0 -12 Ay) 2.Çocukluk dönemi ( 1 - 6 Yaş) 3.Okul Çağı Dönemi (6 - 11 Yaş) 4.Ergenlik Dönemi (12- 21 Yaş) 5.Yetişkinlik Dönemi ( 2- 65 Yaş) 6.Yaşlılık Dönemi (65-.....)

3 Ergenlik hızlı büyüme ve gelişmenin olduğu kız-erkek cinsel özelliklerinin belirdiği iki-üç yıllık ilk gençlik dönemini kapsar. Kızlar erkeklerden 1-2 yıl önce ergenliğe girer,büyüme ve cinsel olgunluklarını 1-2 yıl erken tamamlar.

4 Ergenlik Dönemi (12- 21 Yaş) Bir genç için ergenlik, çocukluktan çıkıp yetişkinliğe adım atma dönemidir. Ergenliği, zamanı biraz farklı olsa da herkes yaşar. Ergenlik büyümenin doğal bir parçasıdır. Ergenlik, fiziksel değişimlerin yanı sıra, düşünsel ve duygusal değişimleri de beraberinde getirir.

5

6 SAĞLIKLI BİR KİŞİLİK GELİŞİMİ OLUMLU OLDUĞU KADAR, OLUMSUZ YÖNLERİNİZİDE BİLEREK BUNLARLA BAŞ ETMEYE ÇALIŞMANIZLA BAŞLAYACAKTIR. OLUMSUZ YÖNLERİNİZİDE BİLEREK BUNLARLA BAŞ ETMEYE ÇALIŞMANIZLA BAŞLAYACAKTIR.

7 Doğru beslenmeniz sağlıklı bir şekilde büyüyebilmenizi ve gelişmenizi sağlar. Dengeli ve bilinçli beslenme kilo konusunda olduğu kadar,ergenlik sivilceleri üzerinde de olumlu etki yapar.

8 BESLENME Doğru beslenme, dört temel besin grubundan (karbonhidrat, protein, yağ ve vitamin) çeşitli yiyeceklerin seçilmesi; özellikle süt, yoğurt ve peynir gibi kalsiyum açısından zengin yiyeceklerin alınması demektir.

9 NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ? Aşırı tuzdan ve yağlı besinlerden uzak durun. Aç kalmayın ama yalnızca tatlı ve unlu besinlerde yemeyin. Hamburger,ekmek arası besinler,patates kızartması,bisküvi ve çikolata çok az yararlı besin içerir ve kalorileri yüksektir.Bunları az yemeğe çalışın. İçecek olarak taze meyve suları,süt,ayran içmeye dikkat edin. Yiyecekleri yavaşça,iyice çiğneyerek yemelisiniz..

10 SPOR SOSYALVE KÜLTÜREL ETKİNLİK SOSYALVE KÜLTÜREL ETKİNLİK TİYATRO MÜZİK Bireysel ve sosyal varlığınızın gelişmesine,kimliğinizin oluşmasına yardımcı olur.Toplumsal ve evrensel kültürünüzü tanımanıza yardımcı olacak bu ortamlar aracılığı ile arkadaş edinir,sosyal çevre kazanırsınız.

11 Bir genç için dolup taşan enerjisini en iyi değerlendirme yolu spordur. Genç hem spor yapar hem de kendisini yaşıtları ile karşılaştırma fırsatı bulur.

12 SORUNLAR KARŞILIKLI BİRBİRİNİ DİNLEMEYLE KIZGINLIĞA VE KIRGINLIĞA DÖNÜŞMEDEN, HOŞGÖRÜ VE YAPICI TARTIŞMAYLA ÇÖZÜLEBİLİR.

13 Güzel duydu ve düşüncelerinizi olduğu kadar korku,kaygı ve öfkelerinizi de paylaşmak sizi rahatlatacaktır. Ayrıca sorunlar yaşandığında pek çok farklı çözüm yolunun bulunabileceğini de unutmayın!

14 İNSANIN BEDENİNE GÖSTERDİĞİ ÖZEN, KENDİSİNE DUYDUĞU SAYGININDA BİR GÖSTERGESİDİR VE CİNSİYETİ NE OLURSA OLSUN HERKES TARAFINDAN HER YAŞTA BU ÖZEN GÖSTERİLMELİDİR. ERGENLİKTE ÖZ BAKIM

15 ERGENLİK SİVİLCELERİ NEDEN OLUR? 1- Yaşanan hormanal değişimler. 2- Çeşitli mikroorganizmalar. 3- Bazı ilaçlar 4- Ruhsal nedenler 5- Kalıtımsal özellikler 6- Kozmetik maddelerin hatalı kullanımı.

16 İyi bir deri temizliği yapılmalı. Deride tahrişe yol açacak maddeler kullanılmamalı. Sivilceler asla sıkılmamalı. Hekime danışmadan ilaç kullanılmamalı. Beslenmeye dikkat edilmeli. Yağlı kremler,merhemler,pudra gibi deride gözenekleri tıkayıcı maddeler kullanılmamalı. EN ÖNEMLİSİ KENDİMİZİ ÜZMEMELİ MORALİMİZİ ASLA BOZMAMALIYIZ.EN ÖNEMLİSİ KENDİMİZİ ÜZMEMELİ MORALİMİZİ ASLA BOZMAMALIYIZ.

17 Ergenlik dönemindeki hızlı büyümeyle vücuttaki yağ oranı artar.Buda biraz şişman gözükmenize neden olur. SAĞLIKLI BESLENME VE SPOR VE BİRAZDA SABIR BU SORUNU ÇÖZECEKTİR.

18 Önemli olan dış görünüşümüz DEĞİL; Kendimizle barışık Çevremiz tarafından sevilen, Başarılı, Sağlıklı bir insan OLMAKTIR.


"BESLENME. BÜYÜME VE GELİŞME DÖNEMLERİ 1.Bebeklik Dönemi ( 0 -12 Ay) 2.Çocukluk dönemi ( 1 - 6 Yaş) 3.Okul Çağı Dönemi (6 - 11 Yaş) 4.Ergenlik Dönemi (12-" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları