Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİYABET Diyabet tedavisinin amacı kan şekeri düzeyinizi normal sınırlar içerisinde tutarak, kısa veya uzun dönemde oluşabilecek sağlık sorunlarını önlemek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİYABET Diyabet tedavisinin amacı kan şekeri düzeyinizi normal sınırlar içerisinde tutarak, kısa veya uzun dönemde oluşabilecek sağlık sorunlarını önlemek."— Sunum transkripti:

1 DİYABET Diyabet tedavisinin amacı kan şekeri düzeyinizi normal sınırlar içerisinde tutarak, kısa veya uzun dönemde oluşabilecek sağlık sorunlarını önlemek veya geciktirmektir

2 DİYABETTE BESLENME Yaşamınızda başta beslenme alışkanlıklarınız olmak üzere bazı de ğ işikliklerin oluşmasını gerektirmektedir. Kan şekerini oluşturan asıl kaynak yiyeceklerdir ve bu nedenle sa ğ lıklı beslenme diyabette tedavinin temelidir.

3 DİYABETTE BESLENME Gün içinde yemeniz gereken ö ğ ün sayısı diyabetinizin tipine, aldı ğ ınız medikal tedaviye, fiziksel aktivite düzeyinize ve o andaki kan şekeri düzeyinize ba ğ lı olarak de ğ işir. İ nsülin kullanan tip 1 ve tip 2 diyabetlilerin sabah kahvaltısı, ö ğ le yeme ğ i ve akşam yeme ğ i olarak üç ana ö ğ ün ö ğ ünler arasında ve gece yatmadan önce üç ara ö ğ ün olmak üzere altı ö ğ ün beslenmesi gerekir.

4 Ara Öğünlerde Ne Yenilebilir? Ara öğünler için yapacağınız en iyi seçim ekmek veya ekmek yerine yenilebilecek yiyecekler grubudur. Örneğin 2 galeta veya 4-5 adet şekersiz kepekli bisküvi, vb. Bu grup yiyeceklerin yanına düşük yağlı süt, yoğurt, ayran veya peynir gibi protein içeren bir yiyecek ilave ederek ara öğünü kuvvetlendirebilirsiniz.

5 Hangi Yiyecekleri Miktarını Kısıtlamadan Yiyebilirim? Herhangi bir yiyece ğ i gere ğ inden fazla yemeyi düşünmeyin. Sa ğ lıklı beslenmenin anahtarı dengedir. Vücudunuz için gerekli olan yiyeceklerin zaman ve miktar olarak belirli bir denge içinde alınması hiperglisemi ve hipoglisemiyi önleyerek, kan şekeri kontrolünü sa ğ layacak kan şekerinin kontrol altına alınması da kısa ve uzun dönemde gelişebilecek komplikasyonları önleyecek veya geciktirecektir.

6 Şeker ve Şeker İçeren yiyecekler Yenilebilir mi? Şeker ve şeker içeren yiyecekler vücuda enerji verir ancak bu tür yiyeceklerin yenilmesi kan şekeri kontrolünü bozar. Sofra şekeri, reçel, bal, marmelat,pekmez, hazır meyve suları, pasta, kek, tatlı, şekerli bisküvi, çikolata, helva gibi yiyeceklerin içindeki karbonhidrat basit karbonhidratlardır yani kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltirler. Ayrıca başta diş çürüklü ğ ü olmak üzere, şişmanlık, kalp hastalı ğ ı, barsak hastalıkları gibi bir çok sa ğ lık sorununun oluşmasına neden olurlar.

7 Sağlıklı Beslenmek için Hangi Yiyecekleri Yemeliyim? Diyabeti olan bir çok kişi beslenme planını uygulamak için aile ile yemek yeme zamanını ve birlikte yedikleri yemek çeşidini de ğ iştirmekte, kendisi için ayrı yemek hazırlamaktadır. Oysa günümüzde diyabeti olan ve diyabeti olmayan bireylere önerilen sa ğ lıklı beslenme prensipleri farklı de ğ ildir. Diyabet, bireyin temel besin ö ğ elerine olan gereksinim düzeylerini etkilemez. Beslenme planı ile; bireysel özelliklere göre de ğ işen enerji ve besin ö ğ esi ihtiyacının yeterli ve dengeli beslenmeyi sa ğ layacak şekilde, çeşitli yiyeceklerden karşılanması sa ğ lanır.

8 Diyabette Beslenme Önerileri Rafine şekerleri hayatınızdan çıkarın. Hayvansal ya ğ tüketimini azaltın. Kompleks karbonhidratları tercih edin. Besinlerini az tuzlu yemeye çalışın. Posa alımını artırın. Alkolden uzak durun. Egzersizinizi planlı ve zamanlı yapın.


"DİYABET Diyabet tedavisinin amacı kan şekeri düzeyinizi normal sınırlar içerisinde tutarak, kısa veya uzun dönemde oluşabilecek sağlık sorunlarını önlemek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları