Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1/14 DÜZ ANLATIM - KONFERANS Hakan ÖZKAN 060672003.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1/14 DÜZ ANLATIM - KONFERANS Hakan ÖZKAN 060672003."— Sunum transkripti:

1 1/14 DÜZ ANLATIM - KONFERANS Hakan ÖZKAN 060672003

2 2/14 Giriş, Düz Anlatım – Konferans, *Düz Anlatım Türleri, *Hedeflere Göre Düz Anlatım Türleri, *Düz Anlatım Yönetiminde Kullanılan Konuşma Türleri. Düz Anlatım Yönteminin Üstün ve Yetersiz Yanları. DÜZ ANLATIM - KONFERANS

3 3/14 GİRİŞ Amaç : *Konunun daha iyi anlaşılması, *Hedeflenen davranış değişikliklerinin yaratılabilmesi, Araç : *Öğretim Yöntemleri, *Öğretim Teknikleri.

4 4/14 GİRİŞ Öğretim Yöntemleri, *Anlatma Yöntemi, *Tartışma Yöntemi, *Gösterip Yaptırma Yöntemi.

5 5/14 GİRİŞ Öğretim Teknikleri, *Gösteri, *Soru-cevap, *Rol Yapma, *Drama, *Benzetim, *İkili Grup Çalışmaları, *İnşat.

6 6/14 DÜZ ANLATIM VE KONFERANS Anlatımda en çok kullanılan geleneksel yöntem Bilişsel alan - BİLGİ Duyuşsal alan - ALMA ve TEPKİDE BULUNMA Devinişsel alan – UYARILMA Duygu, düşünce ve görüşlerde istenilen gelişmelerin sağlanması

7 7/14 DÜZ ANLATIM VE KONFERANS Düz Anlatım Türleri : *Formal düz anlatım *İnformal düz anlatım

8 8/14 DÜZ ANLATIM VE KONFERANS Hedeflere Göre Düz Anlatım Türleri : *Bilgi vermek için düz anlatım, *İkna etmek için düz anlatım, *Eğlendirmek için düz anlatım.

9 9/14 DÜZ ANLATIM VE KONFERANS Düz Anlatım Yönteminde Kullanılan Konuşma Türleri : *Günlük konuşma, *Panel, Diyalog, *Forum, Açık oturum, Komite görüşmesi, *Sunu, Münazara, Sempozyum, *Söylev, Demeç, Konferans.

10 10/14 DÜZ ANLATIM VE KONFERANS Konferans : *Konunun uzmanı tarafından açıklama yapmak, bilgi vermek, *Dinleyicinin merak, araştırma ve öğrenme arzusunu harekete geçirmek, *“ Dr. Fox Etkisi ”. -Sunum tekniği ile içerikteki saçmalıkları fark ettirmemek.

11 11/14 DÜZ ANLATIM YÖNTEMİNİN ÜSTÜN VE YETERSİZ YANLARI Üstünlükler : *Bilgi düzeyindeki hedef davranışlar kısa sürede kazandırılır. *Kalabalık sınıflarda uygulama başarısı yüksektir. *Konuya hazır bulunuşluluk yetersizliği ve farklılığını giderir. *Kaynak yetersizliğine çözümdür.

12 12/14 DÜZ ANLATIM YÖNTEMİNİN ÜSTÜN VE YETERSİZ YANLARI Üstünlükler : *Dikkatli dinlemeyi ve not almayı öğretir. *Uygulanması kolay, ekonomik ve güvenlidir. *Temel anlatım metodudur. *Düzenli ve planlı bir anlatımla, zamanın etkin kullanılmasını sağlar.

13 13/14 DÜZ ANLATIM YÖNTEMİNİN ÜSTÜN VE YETERSİZ YANLARI Yetersizlikler : *Üst düzeydeki hedef ve davranışlar kazandırılamaz. *Dinleyiciden dönüt alınamadığından düzeltme ve pekiştireç kullanımı sınırlıdır. *İlgi çekmek, dikkat toplamak zordur. *Ezberciliğe sevk eder.


"1/14 DÜZ ANLATIM - KONFERANS Hakan ÖZKAN 060672003." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları