Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Bu yöntemin esası öğretilmek istenen bilgilerin soru sorularak öğrencinin kendisine buldurulmasıdır. Öğretmenin sorduğu sorulara öğrencilerin sözel.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Bu yöntemin esası öğretilmek istenen bilgilerin soru sorularak öğrencinin kendisine buldurulmasıdır. Öğretmenin sorduğu sorulara öğrencilerin sözel."— Sunum transkripti:

1

2  Bu yöntemin esası öğretilmek istenen bilgilerin soru sorularak öğrencinin kendisine buldurulmasıdır. Öğretmenin sorduğu sorulara öğrencilerin sözel olarak cevap vermelerine dayanır. Çoğunlukla anlatım yöntemi ile birlikte kullanılır.

3  Soru-cevap yöntemi; anlatım yönteminin sıkıcılığını ve monotonluğunu az da olsa ortadan kaldırarak öğrencileri aktif hale getirmeye çalışır. Anlatma yönteminden sonra eğitimde en çok kullanılan öğretme metodudur.

4  Soru cevap yöntemi öğretmenin işlenen konu ile ilgili olarak; öğrencilerin bilgilerini yoklamaktan çok, öğrencileri düşündürmek, önemli noktalara öğrencilerin dikkatini çekmek, cevapları öğrencilere buldurmak gayelerini taşır.

5 Soru-Cevap Yöntemi Şu Amaçlarla Kullanılabilir  Öğrencileri düşünmeye yöneltmek  Öğrencileri derste aktif etmek  Anlaşılmayan noktaları ortaya çıkarmak  Öğrencilerin bildiklerini ve bilmediklerini ortaya çıkarmak  Önemli olan noktayı vurgulamak  Pekiştirme işlemini yapmak yani pekiştireç vermek

6 FAYDALARI  Ezberlemeyi ortadan kaldırarak gerçek öğrenmeyi sağlar  Öğrenme geç olmasına karşın; öğrencilerin hatırlama, düşünme, muhakeme, analiz, sentez ve değerlendirme yeteneklerini geliştirir.  Sorular öğrencilerin derse ve konuya karşı dikkat ve ilgilerini arttırır, onların derse istekle katılmalarını sağlar.

7  Öğretmen soru cevap yöntemini bir anlamda kontrol aracı olarak kullanabilir. Öğrenci her an kendisine soru sorulacağını bildiği için sürekli dersle ilgilenir.  Sorular bilgi, kavrama, uygulama, analiz, sentez ve değerlendirme düzeylerindeki öğrenmeyi ölçme amacıyla kullanılabilir.  Öğretim sürecinde öğretmene dönüt düzeltme sağlar.

8 SINIRLILIKLARI  Bilgi vermek için anlatım yöntemine göre daha yavaş, daha fazla zaman alıcıdır.  Soru cevap yönteminin kalabalık sınıflarda uygulanması güçtür.  Belirli tip öğrenmeyi ölçmek için soru hazırlama güçtür.  Bazı durumlarda bazı öğretmenler iyi öğretim yapamıyoruz hissine kapılabilirler.

9  Sorulara sürekli, tam ve doğru cevap verememe öğrencinin kendine güvenini azaltır.  Öğrencilere soru sorma fırsatları tanıma: zaman zaman konunun dışına çıkılmasına neden olabilir.  Konuların işlenmesinde sadece bu yöntemi uygulamak hem mümkün değil hem de öğretim ilkelerine aykırıdır.

10 Soru Hazırlarken Dikkat Edilecek Hususlar  Sorular istenilen cevaplara göre şekillendirilmelidir.  Sorular basit, kolayca takip edilir ve anlaşılır olmalıdır.  Açık bir amacı olmalıdır. Eğer soru belirsizlik taşıyorsa cevabı da bir anlamı olmaksızın belirsiz olacaktır.  Sorunun cevabının genel, kişisel, fikir veya tutumları gerektirmesinden kaçınılmalıdır.

11  Soru asla cevabı ima etmemelidir.  Her soruda yalnızca bir fikir kapsanmalıdır.  Evet ya da hayır cevabıyla geçiştirilecek soruların iyi soru türü olmadığı bilinmelidir.

12  Sorular öğrencilerin kabiliyetlerine uygun olmalıdır. Öğrencinin cevaplayamayacağı kadar zor sorular sorulmamalıdır.  Kim, niçin, hangisi, neden, nasıl, ne zaman, nerede gibi kilit soru kelimelerinin kullanılmasına özen gösterilmelidir.


" Bu yöntemin esası öğretilmek istenen bilgilerin soru sorularak öğrencinin kendisine buldurulmasıdır. Öğretmenin sorduğu sorulara öğrencilerin sözel." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları