Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TERZİ USULÜ VE SİPARİŞ ESASLI İŞ MODELİNDE ÇİZELGELEME İHTİYACI Şeref Hamarat Vestel Elektronik A.Ş YAEM 2010, SABANCI UNİVERSİTESİ, 30.06.2010.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TERZİ USULÜ VE SİPARİŞ ESASLI İŞ MODELİNDE ÇİZELGELEME İHTİYACI Şeref Hamarat Vestel Elektronik A.Ş YAEM 2010, SABANCI UNİVERSİTESİ, 30.06.2010."— Sunum transkripti:

1 TERZİ USULÜ VE SİPARİŞ ESASLI İŞ MODELİNDE ÇİZELGELEME İHTİYACI Şeref Hamarat Vestel Elektronik A.Ş YAEM 2010, SABANCI UNİVERSİTESİ, 30.06.2010

2 VE’nin Üretim İş Modelinin Temel Karakteristikleri -Sipariş yoksa üretim de yok (Make-to-order). -Her ay üretilen ürünlerin %160’ı yeni ürün. -Ürün ömürleri 1-2 aya gerilemiştir. -Günde 40.000 TV’nin üretildiği fabrikada 10-20 adetlik siparişler de kabul edilmektedir. -Üretilen siparişlerin %50’sinin üretim parti büyüklüğü 200 adetin altındadır. -Neredeyse her 2-3 ayda bir kabin değişmektedir. -3-8 ayda bir elektronik kart,5-10 ayda bir güç kartları değişmektedir. -SONUÇ OLARAK ; SİPARİŞLERİN TAM ADETTE ÜRETİLMESİ GİBİ MÜŞTERİYE TAM ADETTE SEVK EDİLMELERİ ŞARTTIR.

3 Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi

4 Panel Kabin Arka Kapak Elektronik Parçalar Plastik Parçalar Paket Malzemeleri TV Üretilecek Ürün Ürün Bileşenleri Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi

5 Müşteri İnspection Kontrol Müşteri İnspection Kontrol TV Sevk Edilecek Ürün Sevkiyat Bileşenleri Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi Qa Isı test Qa Isı test QA Örnekleme QA Örnekleme Üretim Kısası Üretim Kısası Yarımamül Rework Kutu Red Ar-Ge Test Ar-Ge Test UMB Test UMB Test Bu durumda tam adette üretim yapabilmek için ”ürünün bileşenleri”varsa, tam adette sevkiyat yapabilmek için ”sevkiyatın bileşenleri’’ de mevcuttur.

6 Sevkiyat ICRON SAP Üretim ICRON RF HEQA AQL REWORK YARIMAMÜL KUTU RED Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi-Sevkiyat Bileşenleri

7 Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi Çalışma Prensibi -SAP’den sevkiyatı planlanacak işler-teslimat detayları,bu stoklara ait; Kalite, Rework ve Yarımamül durum bilgileri alınır. -Rf’ten stok ve lokasyon bilgileri alınır. -Üretim ICRON’undan üretilmesi planlanan ürünlere ait üretim tarihleri alınır. -ICRON’a alınan bu veriler, gemi tarihlerine göre önceliklendirilmiş ana iş listesini oluşturulur, Minimum depo içi hareket ve iş gücünün maksimum verimlilikte kullanımına göre master plan yapılır (Gün esaslı-Otomatik,ICRON tarafından) -Sevkiyat bileşenlerini oluşturan birimlerden (Kalite(AQL,Isı test), Rework, Yarımamül, Üretim kısası,Kutu Red ) gelen bilgilere göre günlük plan yapılır.(Gün/Saat esaslı-Manuel,Sevkiyat Planlama Mühendisi tarafından)

8 Sevkiyat ICRON-Üretim ICRON Sistemleri Arasındaki İlişki Sevkiyat ICRON Üretim ICRON Üretim ICRON Planlanan Sevk Tarihi Planlanan Üretim Tarihi -Üretim Planlama Mühendisi, sevki planlanan ürünlere ait sevkiyat zamanlarını görüp, gecikme söz konusu ise üretim planını revize etmeye çalışır (Üretimin Öne Çekilmesi). -Sevkiyat Planlama Mühendisi, sevki planlanan ürünlere ait üretim zamanlarını görüp, gecikme söz konusu ise sevkiyat planını revize etmeye çalışır (Yüklemenin Ötelenmesi).

9 Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi- Günlük Plan Sevkiyat ICRON, SAP veri tabanından, RF ten ve Üretim ICRON’undan Sevkiyat ICRON Planlama Sistemine transfer edilen verileri işleyerek master planlama yapar. Bu amaçla : - Sevkiyatların planlanan zamanda sevkinin gerçekleştirilmesi, - Sevkiyat işgücünün etkin kullanımı, - Minimum depo içi hareket, - Limana giriş süreleri (ardiye süresi) gibi kriterleri dikkate alarak gerekli optimizasyonu yapar. Günlük plan; Günlük İş akışı, Bilgi Akışı ve Ürün Akışını özetleyen ve bir arada gösteren bir tablodur. Bu sayede siparişlerin hangi durumda olduğunu, hangi ürünün hangi lokasyonda ya da hangi proses içerisinde olduğunu, eksiklik varsa kaynağının ne olduğunu kolaylıkla görebiliriz.

10 Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi- Günlük Plan Gantt Chart

11 Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi- Günlük Plan

12 Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi –Bileşen Planları Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi, sevkiyat bileşenlerinden sorumlu alt birimlere, intranet üzerinden,sevkiyatı planlanan işlere ait iş sırası, yükleme zamanı bilgilerini planlanan işler olarak gönderir. Sevkiyat bileşenlerini oluşturan alt birimler, ürünleri yükleme zamanından önce teslim edebiliyor ise yükleme zamanını onaylar. Aksi durumda işin bitiş zamanını veri olarak girer ve ötelenmesini sistem üzerinden talep eder. Sevkiyat Planlama Mühendisi, ana ekranında birimlerden gelen geri bildirimleri ‘’Ok-Nok’’ olarak görür ve gerekli revizelerde bulunur. Intranet üzerinden ulaşılan bu raporlar; ‘’Peron planı, Ekip Planı, Günlük Sevkiyat Planı, Teslimatsız Stoklar, Rework bantı(ZYMA_R )Planı, Yarı mamül(ZYMA_Y )Planı, Kutu Red Planı, AQL Planı, HEQA Planı ve Tüm Teslimatlar’’ raporlarıdır.

13 Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi- Günlük Plan Bileşeni Oluşturan Birimlerden Geri Bildirim

14 Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi-Kalite(HEQA)Planı

15 Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi-Kalite(AQL)Tamamlama Planı

16 Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi-Kutu Red Tamamlama Planı

17 Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi-Rework Bantı Planı

18 Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi-Yarımamül Tamamlama Planı

19 Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi-Peron Planı Nasıl ki, bir havaalanında, hangi perondan,hangi uçağın,saat kaçta hazır olacağı ve uçuşa ait tüm detaylar belli ise, Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi-Peron yükleme planında da hangi araç ile hangi ürünün saat kaçta yükleneceği set edilmiştir.

20 Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi-Peron Planı

21

22 Peronlar sabit yükleme ekipleri hareketlidir. Hangi ekibin, hangi perondan, hangi ürünü, kaç adet yükleyeceği bilgilerine ilave, teslimata ait tüm gerekli detay bilgilerin bulunduğu ekip planları alınabilir. Böylelikle iş gücünün verimli kullanılması sağlanmaktadır. Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi-Ekip Planı

23

24 Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi-Hazırlık Alanı Yönetimi İlgili tüm planlı işler, yükleme öncesi, en kısa yol esası ile depo içerisinde set edilmiş, yükleme yapılacak perona göre uygun hazırlık alanlarında (Y** lokasyonları) tam adette gruplanmaktadırlar.

25 Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi-Katma değerler -Tek seferde-tam adette yükleme miktarında artış sağlanmıştır. Kısa yüklemelerin önemli oranlarda azaltılması ile konteyner taşıma araçları ve elleçleme ekip-ekipman verimliliği artmıştır. Katma değersiz ilave taşımalar ve elleçlemelerin önüne geçilmiştir. -Peron planlaması sayesinde araç bekleme süreleri minimize olmuştur. Taşıma araçlarınının sayısında ve maliyetlerinde düşüş sağlanmıştır. -Yükleme ekiplerinin planlarının belirli olması iş gücünün verimliğini artırmış, ürün başına birim işçilik maliyetlerinde düşüş yaşanmıştır. -Müşteri beklentileri daha etkin karşılanabilir hale gelmiştir.

26 Sevkiyat ICRON Planlama Sistemi-Katma değerler -Depo içi ürün taşıma işçiliklerinde azalma sağlanmış,Ekip-ekipman verimliliği artmıştır. -Birimiler arası iletişim etkinliği artmış,Bileşenleri oluşturan dış birimlerde kontrol faaliyetlerinde azalma ile katma değer sağlanmıştır. -Ürün depo da,ürünün lokasyona konulması gerekmeden direk olarak hazırlık alınan ürünlerin sayısının artması. Buna bağlı olarak, maliyetlerin düşürülmesi sağlanmıştır.

27 TEŞEKKÜRLER


"TERZİ USULÜ VE SİPARİŞ ESASLI İŞ MODELİNDE ÇİZELGELEME İHTİYACI Şeref Hamarat Vestel Elektronik A.Ş YAEM 2010, SABANCI UNİVERSİTESİ, 30.06.2010." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları