Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

doğada mevcut gözle görülebilen maddi varlık ve şekilleri, ışık ve bazı kimyasal maddeler yardımıyla ışığa karşı duyarlı hale getirilmiş film, kağıt.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "doğada mevcut gözle görülebilen maddi varlık ve şekilleri, ışık ve bazı kimyasal maddeler yardımıyla ışığa karşı duyarlı hale getirilmiş film, kağıt."— Sunum transkripti:

1

2

3 doğada mevcut gözle görülebilen maddi varlık ve şekilleri, ışık ve bazı kimyasal maddeler yardımıyla ışığa karşı duyarlı hale getirilmiş film, kağıt veya her hangi bir madde üzerine saptayan fiziksel ve kimyasal bir işlemdir. FOTOĞRAF;

4 Yani, ışıkla yazmak anlamına gelmektedir fotoğraf…

5

6 Fotoğraf tarihi karanlık kutu içinde görüntü elde etmenin tarihi olduğu kadar, bu görüntüleri fotokimyasal yollarla saptamanın da tarihidir.

7

8 Sekizinci yüzyılda Cabir İbni Hayyam adlı bir Arap'ın Gümüş Nitrat'ın güneş ışığı etkisiyle karardığını bulması ve 15. asırda büyük sanatçı Leonardo da Vinci'nin karanlık odada mevcut ufak bir deliğin dış dünyadaki görünümlerini aksettirmesi fotoğrafçılık tarihindeki önemli başlangıçlardır

9

10 Tarihin ilk fotoğraf makinesi Fransız fizikçi Joseph Niepce tarafından kara kutu kullanılarak bir kalay kurşun alaşımı bir levha üzerine kopyalanması ile icat edildi.Bu icadı tarihi ise 1826 yılına rastlamaktadır.

11

12 Aynı süreler içinde Henry Fox Talbot bir takım kimyasal maddelere batırılmış kağıtlar üzerinde görüntü elde etmeyi başardıysa da yavaş yavaş kararması ve görüntünün net olmaması nedeniyle kolayca unutuldu. Ancak Talbot'un bu buluşu için ilk defa "FOTOĞRAF" kelimesi kullanılmıştır.

13

14

15

16

17 16 Ağustos 1928’de İstanbul’da doğdu. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalıştı ve Muhsin Ertuğrul’un tiyatrolarına devam etti. 1950’de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başladı ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne başladı. 1961’de Hayat Dergisi’nde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı.

18 İngiltere'de yayımlanan Photography Annual antalojisi onu dünyanın en iyi yedi fotografcısından biri olarak tanımladı. Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne tek Türk üye olarak katıldı. Almanya’da çok az fotoğrafçıya verilen Master of Leica ünvanını kazandı.

19 İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Picasso gibi bir çok ünlü kişi ile ropörtajlar yapmış ve fotograflarını çekmiştir.

20

21

22

23

24

25

26 Fotoğraf yarına, dünü anlatan bugündür… ARA GÜLER

27

28 • Anı ölümsüzleştirmek için • İnsanı mutlu ettiği için • Fotoğraf sayesinde farklı yerleri görmek için • Sosyal bir paylaşım sağladığı için

29 • Enteklektüel bilgi sağladığı için • Heyecan • Yeni arkadaşlıklar • Para kazanmak,meslek edinmek için

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50


"doğada mevcut gözle görülebilen maddi varlık ve şekilleri, ışık ve bazı kimyasal maddeler yardımıyla ışığa karşı duyarlı hale getirilmiş film, kağıt." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları