Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kare Kare Türkiye Garbis Özatay. KONU: "Kare Kare Türkiye" Foto muhabiri tarihi belgeleyen gözdür. Bu ilkeyle yola çıktığım meslek yaşantımda, objektifime.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kare Kare Türkiye Garbis Özatay. KONU: "Kare Kare Türkiye" Foto muhabiri tarihi belgeleyen gözdür. Bu ilkeyle yola çıktığım meslek yaşantımda, objektifime."— Sunum transkripti:

1 Kare Kare Türkiye Garbis Özatay

2 KONU: "Kare Kare Türkiye" Foto muhabiri tarihi belgeleyen gözdür. Bu ilkeyle yola çıktığım meslek yaşantımda, objektifime düşen her karede renklerin oluşturduğu görüntülemenin yanısıra belge niteliğini taşıyacak bir çok özellikler bulundurmaya gayret ettim. Çektiğim her kare, tarih, kültür, sanat, gelenek- görenek ve yöreye özgü yaşam tarzlarını yansıtıyor. Yıllardır, önce Türkiye ardından Avrupa ve sonraları dünyanın değişik yörelerinde denklanşöre binlerce kez bastım... Bir ömürle eşdeğer olan 'Kare Kare Türkiye' adını verdiğim bu çalışmamı yaparken günlerce direksiyon başında oturdum, binlerce kilometre yol katettim. Oluşturduğum bu değeri, şimdi hem başkalarıyla paylaşma hem de arşivlere mal etmenin zamanı geldiğine karar verdim.

3 SANATÇI: Garbis Özatay 1946 yılında İstanbul'da doğdu. Liseden sonra fotoğraf sanatıyla ilgilendi. 1966 yılında Hürriyet Gazetesi'nin bünyesinde yeralan Haber Ajansı'nda stajyer olarak çalışmaya başladı. Burada gazete fotoğrafçılığını öğrendi. Daha sonra fotoğraf sanatçısı Sami Güner'in stüdyosunda renkli fotoğraf sanatını geliştirdi. 1969 yılında Türk Haberler Ajansı'nda profesyonel foto muhabiri olarak göreve başladı. 1970 yılında Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen yarışmada, fotoğraf dalında Gazetecilik Başarı Ödülü'nü kazandı. 1971 yılında aynı dalda mansiyon aldı. Kral Hüseyin'in babası Kral Tallal'ın ilk ve son fotoğrafını çekmeyi başararak ünlendi. Çeşitli gazete ve dergilerde foto muhabiri ve editör olarak çalıştı. 1998'de fotoğraf dalında Sedat Simavi ödülünü aldı. Halen Milliyet'te çalışıyor. e-mail: gozatay@milliyet.com.trgozatay@milliyet.com.tr

4 Karaca Mağarası / Gümüşhane

5 Tarihi Yarımada'dan Beyoğlu Yakası / İstanbul

6 Abant Gölü / Bolu

7 Gün Batımı / Fethiye

8 Belgrad Ormanı / Kemerburgaz

9 Mardin

10 Çiçek - Böcek / Toroslar

11 Bergama / İzmir

12 Güneydoğu Çocukları / Diyarbakır

13 Karagöl / Giresun

14 Hazar Gölü'nde Günbatımı / Elazığ

15 Foça / İzmir

16 Çamlıhemşin / Rize

17 Akdamar Adası / Van

18

19 Marmara Denizi'nde Günbatımı / Kınalıada - İstanbul

20 Hazar Gölü'nden Hazar Dağı / Elazığ

21 Hasankeyf / Batman

22 Kapalı Çarşı / Şanlıurfa

23 Dicle Kıyısında Ekili Araziler / Diyarbakır

24 Şifa Kaynağı Sarmısak / Gaziantep

25 Ölüdeniz / Fethiye

26 Deyrül Zaferan Manastırı / Mardin

27 Yörük Ovası / Giresun

28 Harran / Şanlıurfa

29 Ayder Yaylası'ndan Kaçkar Dağları / Rize

30 Kaz Dağları / Ayvalık

31 Safranbolu Evi

32 Karaca Mağarası / Gümüşhane


"Kare Kare Türkiye Garbis Özatay. KONU: "Kare Kare Türkiye" Foto muhabiri tarihi belgeleyen gözdür. Bu ilkeyle yola çıktığım meslek yaşantımda, objektifime." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları