Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SANAT DALLARI HAZIRLAYAN: ÖMER SAMİ ÖZTOPALOĞLU. SANAT NEDİR? Sanat en genel anlamıyla, yaratıcılığın ve/veya hayal gücünün ifadesi olarak anlaşılır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SANAT DALLARI HAZIRLAYAN: ÖMER SAMİ ÖZTOPALOĞLU. SANAT NEDİR? Sanat en genel anlamıyla, yaratıcılığın ve/veya hayal gücünün ifadesi olarak anlaşılır."— Sunum transkripti:

1 SANAT DALLARI HAZIRLAYAN: ÖMER SAMİ ÖZTOPALOĞLU

2 SANAT NEDİR? Sanat en genel anlamıyla, yaratıcılığın ve/veya hayal gücünün ifadesi olarak anlaşılır.

3 SANAT DALLARI

4 FOTOĞRAFÇILIK NEDİR? Fotoğrafçılık, Kamerayla ışığı hassas bir yüzey üzerine kaydederek görüntü oluşturma işi. İşlevsel uygulamaları nedeniyle bir zanaat olduğu gibi, estetik yönüyle bir sanat olarak kabul edilir.

5 ÜNLÜ FOTOĞRAFÇILAR • ARA GÜLER Ara Güler 16 Ağustos 1928 ’ de doğmuştur.Ünlü Ermeni asıllı Türk fotoğraf sanatçısı ve foto-muhabirdir. Ara Güler Fotoğrafçı Ermeni asıllı eczacı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukken sinemadan çok etkilendi,

6 ÜNLÜ FOTOĞRAFÇILAR • ARA GÜLER Muhsin Ertuğrul'un yanında tiyatro ve oyunculuk eğitimi almaya başladı. 1950'de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne devam etti ancak fotoğrafçı ve gazeteci olmaya karar verdi.

7 ÜNLÜ FOTOĞRAFÇILAR HÜSNÜ GÜRSEL 1925 yılında Adapazarı'nda doğdu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü'nden 1948 yılında mezun oldu. Köy Enstitüleri, öğretmen okulları, orta okullarda 32 yıl görev yaptı. 1948 yılından beri fotoğraf sanatıyla uğraşmaktadır.

8 ÜNLÜ FOTOĞRAFÇILAR • HÜSNÜ GÜRSEL Birçok kişisel sergi açtı, ulusal ve uluslararası sergi, bienal ve yarışmalara katıldı, ödüller aldı. AFAK kurucu üyesi, İFSAK, KASK ve SAGÜSAD onur üyesidir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

9 FOTOĞRAF NASIL BULUNDU? 1813'de Joseph Nicepore Niepce ışığa duyarlı bir levha üzerinde, kalıcı görüntüler elde etmeyi başarır. Niepce‘ in görüntüsü sekiz saat boyunca ışıklanır. 1829'da benzer çalışmalar yapan Louis-Jacques- Mande Daguerre‘ la ortaklık kurar.

10 FOTOĞRAF NASIL BULUNDU Niepce, çalışmaları bir yönteme dönüşemeden vefat eder.1835 yılına gelindiğinde, bir gün Daguerre ışıklanmış bir levhayı içinde kimyasalların bulunduğu bir kaba yanlışlıkla koyar. Birkaç gün sonra levhayı farkettiğinde, elde ettiği sonuçtan kendi adını vereceği yöntemi bulur.

11 İLK FOTOĞRAF NASIL OLUŞUYORDU Ayna görüntüsünün tersinin elde edildiği bu yöntemde; bir gümüş levha, iyot buharına tutulur, yüzeyinde gümüş iyodürden oluşan bir tabaka elde edilir, bu yüzey, karanlık kutu yeterince ışıklandıktan sonra cıva buharıyla yıkanır

12 GÖRSEL KÖŞESİ

13 KAYNAKÇA • Kullandığım kaynaklar BİZİ İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER www.vikipedia.org WWW.enka.k12.tr www.kenthaber.com


"SANAT DALLARI HAZIRLAYAN: ÖMER SAMİ ÖZTOPALOĞLU. SANAT NEDİR? Sanat en genel anlamıyla, yaratıcılığın ve/veya hayal gücünün ifadesi olarak anlaşılır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları