Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ORGANİK “EGEVET” SÜT SIĞIRCILIĞINDA ANTİBİYOTİK VE HORMON KULLANIMINI NASIL AZALTABİLİRİZ?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ORGANİK “EGEVET” SÜT SIĞIRCILIĞINDA ANTİBİYOTİK VE HORMON KULLANIMINI NASIL AZALTABİLİRİZ?"— Sunum transkripti:

1 ORGANİK “EGEVET” SÜT SIĞIRCILIĞINDA ANTİBİYOTİK VE HORMON KULLANIMINI NASIL AZALTABİLİRİZ?

2 ORGANİK HAYVANCILIK  Organik Tarım Metodu  Konvansiyonel Tarım Metodu

3 ORGANİK HAYVANCILIK  Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu: Üretimden tüketiciye kadar olan tüm aşamaları kontrol etmek.. Tüm kontrolleri tamamlamış organik girdiyi sertifikalandıran yetki verilmiş kişi..

4 ORGANİK HAYVANCILIK  Geçiş Süreci:Yönetmelik hükümlerine göre faaliyetine başlamasından, ürünün organik olarak sertifikalandırılmasına kadar geçen dönem…  Tek yıllık bitkiler,yem,mera..iki yıl  Çok yıllık bitkiler..üç yıl

5 ORGANİK HAYVANCILIK  Et üretiminde büyükbaş..12 ay  Küçükbaş ve domuzlar..6 ay  Süt için yetiştirilen hayvanlar..6 ay

6 ORGANİK HAYVANCILIK  Hayvanlar, organik olarak üretilmiş kaba ve kesif yemlerle beslenmelidir.  Üretimi yükseltmek yerine kaliteli üretim sağlanmalıdır.  Tedavi yerine koruyucu aşılamalar…  Yavruların beslenmesi öncelikle anne sütüyle yapılmalıdır.

7 ORGANİK HAYVANCILIK  Veteriner tıbbi ürünler yerine;bitki alıntıları ve bitki özleri gibi bitkisel ilaçlar,probiyotikler,organik asitler,bitki,hayvan veya mineral kaynaklı maddeler,eser maddeler ve ürünleri ve homeopat tedavi yöntemleri kullanılır.

8 ORGANİK HAYVANCILIK  Bunlar yetersiz kaldığında hayvanın acı çekmemesi için kimyasal bileşimli ilaçlar veya antibiyotikler yetkilendirilmiş kuruluşun izni ile kontrollü olarak kullanılır.  Bu ürünler hastalık önleyici uygulamalar olarak kullanılamaz.

9 ORGANİK HAYVANCILIK  Büyüme ve üretimi artırıcı maddelerin kullanımı ve üremeyi kontrol etmek amacıyla veya diğer amaçlarla hormon ya da benzeri maddelerin kullanımı yasaktır. Ancak hormonlar, tedavi amaçlı veteriner hekim uygulaması olarak hayvana verilebilinir.

10 ORGANİK HAYVANCILIK  Yasal arınma süresi organik yetiştiricilikte,konvansiyonel yetiştiricilikteki uygulamanın iki katı veya yasal arınma süresi belirtilmemiş hallerde ise 48 saattir.

11 ORGANİK HAYVANCILIK  Aşı uygulamaları,parazit tedavisi veya ülkemizce zorunlu hastalık veya zararlı ile mücadele programları haricinde,bir hayvanın bir yıl içerisinde İKİDEN FAZLA kimyasal sentezlenmiş müstahzar veya antibiyotik uygulanması halinde söz konusu ürün organik ürün olarak satılamaz, hayvan tekrar geçiş sürecine alınır.

12 EGEVET  KORUYUCU HEKİMLİKTE “EGEVET”  ORGANİK TEDAVİDE “EGEVET”

13 KORUYUCU HEKİMLİKTE “EGEVET”  Buzağı ishallerinde..!  Buzağı pneumonilerinde..!  Annelerin E.coli mastitislerinde..!

14 KORUYUCU HEKİMLİKTE “EGEVET”  S.Aures’a karşı tam koruma..!  Mastitis’e karşı 7’li immun duvar..!

15 KORUYUCU HEKİMLİKTE “EGEVET”  Pneumoni’lerde kilit isim..!

16 KORUYUCU HEKİMLİKTE “EGEVET”  Leptospirozis’e karşı 5‘li tam koruma..!

17 KORUYUCU HEKİMLİKTE “EGEVET”  IBR, BVD, PI-3, BRSV..!  Tam 1 yıl koruma..!  Dünya devi NOVARTİS’ten..!

18 KORUYUCU HEKİMLİKTE “EGEVET”  Sığırlarda da Dog Vag Rabia..!

19 KORUYUCU HEKİMLİKTE “EGEVET”  Clostiridyal enfeksiyonlara karşı..!

20 KORUYUCU HEKİMLİKTE “EGEVET”  Uygun sağım teknikleri..  Sağım öncesi; Biofoam veya Trionet  Sağım sonrası; Dipal,Blocade veya Proactive

21 KORUYUCU HEKİMLİKTE “EGEVET”  Sonun atılamaması durumunda hızlı ve mükemmel etki..!  Uterus envolüsyonunda hızlanma..!

22 KORUYUCU HEKİMLİKTE “EGEVET”  Ketozis’e çözüm..!

23 KORUYUCU HEKİMLİKTE “EGEVET”  Antistres..!  Solunum ve sindirim sistemini destekler..!  İmmun sistemi uyarır..!

24 KORUYUCU HEKİMLİKTE “EGEVET”  Vitamin, mineral ve aminoasit eksiklikleri için..!

25 KORUYUCU HEKİMLİKTE “EGEVET”  Vit E,çinko,selenyum  Sütteki somatik hücreyi azaltmada..!  Tırnak problemlerinde..!  Sonun atılmasında..!

26 KORUYUCU HEKİMLİKTE “EGEVET”  Düvelerde; doğum kolaylığı önceden belirlenmiş boğalar..!  O MAN…..%3  POTTER…..%5  BİLLİON…..%6  CASİMİR…..%6  MATT…..%6

27 TEDAVİDE DE “EGEVET”

28 LACTOVAC  Mastitis’te antibiyotiksiz, ekonomik, benzersiz çözüm..!

29 ACTİSÜR  Asidoziste ve buna bağlı topallıklarda..!

30 EDDİ  Pneumonilerde sekresyonu artırıcı..!  Tırnağın sertleşmesinde..!  Trikofitozis tedavisinde..!

31 EPATAN  Karaciğer problemlerinde..!

32 OVULİTRAL  Yumurtalık kistlerinin..!  Gizli kızgınlıklarda..!  Döl tutma şansını arttırmada Gnrh’a alternatif olarak..!

33 SKY HIGH ENERGY  Buzağı ishallerinde teknik çözüm..!

34 BOVİTRAL  Buzağı ve ineklere POZİTİF ŞOK..!

35 TEŞEKKÜRLER…


"ORGANİK “EGEVET” SÜT SIĞIRCILIĞINDA ANTİBİYOTİK VE HORMON KULLANIMINI NASIL AZALTABİLİRİZ?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları