Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2008. ORGANİK TARIMA BAŞLAMA ESASLARI ve TEMEL PRENSİPLER SİBEL GÜNEĞİ YETGİN ZİR. YÜK. MÜH OTK ÜYESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2008. ORGANİK TARIMA BAŞLAMA ESASLARI ve TEMEL PRENSİPLER SİBEL GÜNEĞİ YETGİN ZİR. YÜK. MÜH OTK ÜYESİ"— Sunum transkripti:

1 2008

2 ORGANİK TARIMA BAŞLAMA ESASLARI ve TEMEL PRENSİPLER SİBEL GÜNEĞİ YETGİN ZİR. YÜK. MÜH OTK ÜYESİ sgunegi@yahoo.com

3 Organik Tarım; -İnsana ve çevreye dost üretim sistemi

4 ORGANİK TARIMIN AMACI ;  Çevre, toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden, insan ve diğer canlıların sağlığını azami derecede korumak ve tarımda sürdürülebilirliği sağlamaktır.

5 ORGANİK TARIMIN GENEL KURALLARI  Sözleşmeli,  Yetkilendirilmiş Kuruluş kontrolü,  Sertifikalı,  Planlı,  Her aşaması kayıt altına alınmış,  Karşılıklı güven esasına dayanan, bir üretim sistemidir.

6 Organik Tarıma Başlama Müteşebbisin Organik Tarıma Girişi 2. KSK Müteşebbis Müracaatını Kabulü 3. İşletme Analizi 4. İşletme Alanının Planlanması 5. Geçiş Süreci

7 Müteşebbisin Organik Tarıma Girişi Müteşebbis, bireysel yada proje dahilinde faaliyette bulunabilir, bilgi ve belgeler şunlardır.

8 - kimlik bilgi ve belgeleri, -İşletmenin yeri, konumu, -tapu veya arazi krokisi -gıda işyerisi “çalışma izni ve üretim izin belgesi”

9 Yetkilendirilmiş kuruluş, başvuruda bulunan müteşebbisin organik tarım metoduyla üretim yapıp yapmayacağına dair karar verir. Müteşebbis ile sözleşme imzalar. Bir kod numarası verir.

10 Orman ve doğal alanlarından ürün toplayan müteşebbis, ürün toplamadan önce Orman Bakanlığından izin almak zorundadır.

11 Su ürünleri üretimi yapacak müteşebbis, kamuya ait alanda üretim yapacaksa, ilgili kurumdan gerekli izinleri alır.

12 KSK, sözleşme yaptığı müteşebbisin ürünlerinin organik ürün olarak değerlendirilmesi için gerekli çalışmayı başlatır. OTK ve Tarım İl Müdürlüğü organik tarım metodu uygulayan müteşebbis olarak kayıt altına alır. Kayıt altında olmayan her türlü müteşebbis organik tarım faaliyetinde bulunamaz.

13 Geçiş Süreci Organik bitkisel, hayvansal ve su ürünleri üretimi yapan, orman ve doğal alanlardan ürün toplayan müteşebbisi geçiş sürecine alır. Ürünün organik sertifikası almasına kadar geçen süredir.

14 Geçiş süresi tek yıllık bitkilerde 2 yıl, çok yıllık bitkilerde ise 3 yıldır. Tek yıllıklarda ekim tarihi, çok yıllıklarda hasat tarihi göz önüne alınır. Geçiş ürünü “Organik Tarım Geçiş Süreci Ürünüdür”

15 Başarılar


"2008. ORGANİK TARIMA BAŞLAMA ESASLARI ve TEMEL PRENSİPLER SİBEL GÜNEĞİ YETGİN ZİR. YÜK. MÜH OTK ÜYESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları