Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kalite Kavramı. MÜŞTERİ TALEBİ JAPONLARIN BAŞARISI KÜRESELLEŞMEKÜRESELLEŞME REKABETREKABET MÜŞTERİ TALEBİ DEĞİŞİM İHTİYACI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kalite Kavramı. MÜŞTERİ TALEBİ JAPONLARIN BAŞARISI KÜRESELLEŞMEKÜRESELLEŞME REKABETREKABET MÜŞTERİ TALEBİ DEĞİŞİM İHTİYACI."— Sunum transkripti:

1 Kalite Kavramı

2 MÜŞTERİ TALEBİ

3 JAPONLARIN BAŞARISI KÜRESELLEŞMEKÜRESELLEŞME REKABETREKABET MÜŞTERİ TALEBİ DEĞİŞİM İHTİYACI

4 •Kalite, kullanıma uygunluktur. (Joseph Juran) •Kalite, bir ürünün gerekliliklere uygunluk derecesidir.(P. Crosby) •Kalite, ürünün sevkiyatından sonra toplumda sebep olduğu en az zarardır. (G. Taguchi) •Talebe uygun ve düşük maliyette istenen standartlık ve güvenilirlik derecesi (Deming) •Kalite, bir ürün veya hizmetin belirlenen veya olabilecek ihtiyaçlarını karşılama kabiliyetine dayanan özelliklerin toplamıdır. (ISO 8402)

5 Kalite ile İlgili Yanlış Düşünceler : •Kalite fazla harcama gerektirir. •Kalite sistemi pahalı bir iştir. •Kalite sadece mamuller için geçerlidir. •Kalite sadece kalite biriminin sorumluluğundadır.

6 Kalitenin Amaçları 1.Kalite, bir önlemdir. 2.Kalite, müşterinin tatminidir. 3.Kalite, verimliliktir. 4.Kalite, esnekliktir. 5.Kalite, yatırımdır. 6.Kalite, programa uymaktır. 7.Kalite, etkili olmaktır.

7 Kalite’nin Boyutları 1)Performans 2)Uygunluk 3)Güvenilirlik 4)Dayanıklılık 5)Hizmet görürlük 6)Estetik 7)İtibar 8)Diğer etkenler

8 Kalite Kavramının Tarihsel Gelişimi Kalite ile ilgili ilk kayıtlar M.Ö. 2150 yılına kadar uzanır. Ünlü Hammurabi Kanunları’nın 229. maddesinde şu ifadeler yer alır; “Eğer bir inşaat ustası bir adama ev yapar ve yapılan ev yeterince sağlam olmayıp ev sahibinin üstüne çökerek ölümüne sebep olursa o inşaat ustasının başı uçurulur.”

9

10 Kalitenin Tarihsel Gelişimi

11 Kalitenin Bileşenleri Tasarım Kalitesi Organizasyon tarafından istenen tasarım özellikleri ve standartlara denir. Uygunluk Kalitesi Müşteri tarafından istenilen özellik ve standartlara denir. Kullanım Kalitesi Mal ve hizmetin müşteri tarafından kullanılmasıyla ortaya çıkan kalitedir.

12 Kalite ile İlgli Kavramlar Kalite Kontrol: Hedeflenen kalite düzeyine ulaşmak ve ulaşılan kalite düzeylerinin devamlılığını sağlamak amacıyla kalite ile ilgili denetim çalışmalarıdır.

13 Kalite Çemberleri İşletmede kalite ile ilgili hataların, sorunların belirlenerek çözümü amacıyla kurulan, işletme personelinden oluşan çalışma gruplarıdır.

14 Kalite Güvencesi Mal ve hizmetlerin kalite standartlarına göre üretilmesi sonucunda müşteri beklentilerinin karşılanarak müşteri güveninin sağlaması için yapılan düzenli çalışmalardır.

15 Toplam Kalite Yönetimi Kalite kavramının geldiği en son noktayı gösteren bir yönetim modelidir. TKY, bir ürünün kalitesinin insan odaklı yaklaşım, çalışanların katılımı, üst yönetimin liderliği, rekabet odaklı sürekli iyileştirme çalışmalarıyla sağlanabileceğini öngören bir yönetim modelidir.


"Kalite Kavramı. MÜŞTERİ TALEBİ JAPONLARIN BAŞARISI KÜRESELLEŞMEKÜRESELLEŞME REKABETREKABET MÜŞTERİ TALEBİ DEĞİŞİM İHTİYACI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları