Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ukrayna. BAŞKENTİ : Kiev NÜFUSU : 45.905.000 YÜZ ÖLÇÜMÜ: 604.000 km² RESMİ DİLİ : Ukraynaca DİNİ : Hristiyanlık PARA BİRİMİ : Ruble.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ukrayna. BAŞKENTİ : Kiev NÜFUSU : 45.905.000 YÜZ ÖLÇÜMÜ: 604.000 km² RESMİ DİLİ : Ukraynaca DİNİ : Hristiyanlık PARA BİRİMİ : Ruble."— Sunum transkripti:

1 Ukrayna

2 BAŞKENTİ : Kiev NÜFUSU : 45.905.000 YÜZ ÖLÇÜMÜ: 604.000 km² RESMİ DİLİ : Ukraynaca DİNİ : Hristiyanlık PARA BİRİMİ : Ruble

3 UKRAYNA S İ YAS İ HAR İ TASI

4 Ukrayna doğu Avrupa’da yer almaktadır. Doğusunda Rusya, kuzeyinde Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova bulunur. Güneyinde ise Azak Denizi ve Karadeniz bulunmaktadır.

5 BAŞKENT KİEV

6 Kiev Dinipro Nehri üzerinde yer almaktadır. Yaklaşık üç milyon nüfusu vardır. Ukrayna’nın baş şehridir. Sanat ve mimarisinde öne çıkmıştır.

7 Kiev’de Karasal İklim hakimdir. Ocak-Şubat aylarında sıcaklık sıfırın altına düşebilir. Kış ayı sıcaklık ortalaması -20 derecedir. Fakat bu -30 a kadar düşebilir. Yazın sıcaklık ortalaması 25 derece civarındadır. +35 e kadar da çıkabilir.

8

9 U KRAYNA F IZIKI H ARITAS ı

10 F IZIKI Y APıSı Kuzey doğusunda Orta Rusya Platosunun bir uzantısı vardır. Karadeniz kıyıları boyunca Karadeniz düzlüğü bulunur. Kırım Yarımadası ise Kırım düzlüğün meydana getirir. Yer şekilleri sadedir. ℅95 i ovadır. ℅ 5 i dağlık alandır. Toprakların ℅55 i ekilebilir arazidir.

11 Karadeniz’le Azak Denizi arasında Kırım Dağları bulunmaktadır. Bu dağlar birbirine paralel üç alçak sıradan meydana gelir. Bu sıralar arasında vadiler bulunur.

12 Karpat Dağları nehirleriyle, gölleriyle, ormanlarıyla bölgeye doğal bir güzellik katar. Kültür, tarih, aktivite açısından da zengin bir alandır.tarih

13 En büyük nehri Dinipro Nehridir. 2201 km uzunluğa sahiptir. Yaklaşık 981 km si Ukrayna sınırlarındadır. Azak-Karadeniz havzasına doğru akar.

14 Pripet Bataklıklarının bir bölümü ve iç deniz olan Azak denizi ülke sınırları içinde yer alır.

15 Y ER A LTı K AYNAKLARı Yer altı kaynakları bakımından zengin bir ülkedir. Manganez cevherlerine sahip olan ülkelerin başında gelir. Demir madeni bakımından da zengindir. Taşkömürü, petrol, doğalgaz,linyit, nikel de çıkarılan madenlerdendir. Manganez Demir


"Ukrayna. BAŞKENTİ : Kiev NÜFUSU : 45.905.000 YÜZ ÖLÇÜMÜ: 604.000 km² RESMİ DİLİ : Ukraynaca DİNİ : Hristiyanlık PARA BİRİMİ : Ruble." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları