Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Türkiye coğrafyasının kuzeyini nerdeyse tamamen kaplayan Karadeniz Bölgesi, adını komşu olduğu Karadeniz’den alır ve Sakarya ovası’nın doğusundan Gürcistan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Türkiye coğrafyasının kuzeyini nerdeyse tamamen kaplayan Karadeniz Bölgesi, adını komşu olduğu Karadeniz’den alır ve Sakarya ovası’nın doğusundan Gürcistan."— Sunum transkripti:

1

2

3 Türkiye coğrafyasının kuzeyini nerdeyse tamamen kaplayan Karadeniz Bölgesi, adını komşu olduğu Karadeniz’den alır ve Sakarya ovası’nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan coğrafi bölgedir. Türkiye coğrafyasının kuzeyini nerdeyse tamamen kaplayan Karadeniz Bölgesi, adını komşu olduğu Karadeniz’den alır ve Sakarya ovası’nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan coğrafi bölgedir. Büyüklük bakımından Türkiye’deki bölgeler arasında 3. sırada yer alır. Büyüklük bakımından Türkiye’deki bölgeler arasında 3. sırada yer alır.

4 Karadeniz Bölgesi kendi içinde, DOĞU,ORTA ve BATI KARADENİZ olmak üzere üç bölgeye ayrılır. Karadeniz Bölgesi kendi içinde, DOĞU,ORTA ve BATI KARADENİZ olmak üzere üç bölgeye ayrılır. Yalnız çam, Doğu Karadeniz Dağları ( Kaçkarlar ),Mescit dağları, Kop dağı, Giresun dağları, Canik dağları, Küre Dağları, Ilgaz dağları, Köroğlu ve Bolu Dağları bölgenin en belirgin yükseltileridir ve kıyıya paralel olarak uzanırlar… lll. Jeolojik devirde Alp kıvrımları sonucu doğu – batı yönünde oluşan bu dağlar, “Kuzey Anadolu dağları ” genel adıyla anılırlar. Kıyı ile iç kesim arasında ulaşım zordur. Dolayısıyla ulaşımda dağlar arasındaki yüksek geçitler kullanılır. Yalnız çam, Doğu Karadeniz Dağları ( Kaçkarlar ),Mescit dağları, Kop dağı, Giresun dağları, Canik dağları, Küre Dağları, Ilgaz dağları, Köroğlu ve Bolu Dağları bölgenin en belirgin yükseltileridir ve kıyıya paralel olarak uzanırlar… lll. Jeolojik devirde Alp kıvrımları sonucu doğu – batı yönünde oluşan bu dağlar, “Kuzey Anadolu dağları ” genel adıyla anılırlar. Kıyı ile iç kesim arasında ulaşım zordur. Dolayısıyla ulaşımda dağlar arasındaki yüksek geçitler kullanılır.

5 Orman bakımından Türkiye’nin en zengin (%25) ve en fazla yağış alan bölgesidir.Yağışlara bağlı olarak en fazla kimyasal çözülmenin görüldüğü bölgedir. Türkiye’nin en fazla göç veren bölgelerindendir. Türkiye Taşkömürü ve bakır üretiminde birinci sıradadır. Tek doğal limanı Sinop’tur. Ancak ard bölgesi ile ulaşım zorluğu olduğundan gelişmemiştir. Orman bakımından Türkiye’nin en zengin (%25) ve en fazla yağış alan bölgesidir.Yağışlara bağlı olarak en fazla kimyasal çözülmenin görüldüğü bölgedir. Türkiye’nin en fazla göç veren bölgelerindendir. Türkiye Taşkömürü ve bakır üretiminde birinci sıradadır. Tek doğal limanı Sinop’tur. Ancak ard bölgesi ile ulaşım zorluğu olduğundan gelişmemiştir.

6 Akarsu rejiminin nisbeten düzenli olduğu tek bölgedir. Bölgede Çarşamba ve Bafra delta ovaları vardır.Nem miktarı en fazla olan bölgedir.Bu yüzden yıllık sıcaklık farkı en az olan bölgedir.Yıllık ortalama sıcaklık 14-15 °C’dir. En sıcak ay ortalaması 22-23°C’dir. En soğuk ay ortalaması ise 5-6 °C’dir.Her mevsim yağışlı olan Karadeniz bölgesinde yağışlar en fazla sonbaharda en az ilkbaharda görülür. Akarsu rejiminin nisbeten düzenli olduğu tek bölgedir. Bölgede Çarşamba ve Bafra delta ovaları vardır.Nem miktarı en fazla olan bölgedir.Bu yüzden yıllık sıcaklık farkı en az olan bölgedir.Yıllık ortalama sıcaklık 14-15 °C’dir. En sıcak ay ortalaması 22-23°C’dir. En soğuk ay ortalaması ise 5-6 °C’dir.Her mevsim yağışlı olan Karadeniz bölgesinde yağışlar en fazla sonbaharda en az ilkbaharda görülür. Çoruh ve kolları,Yeşilırmak-Gök ırmak, Kızılırmak, Filyos,Yenice çayı ve Sakarya nehri bilinen akarsu kaynaklarıdır. Çoruh ve kolları,Yeşilırmak-Gök ırmak, Kızılırmak, Filyos,Yenice çayı ve Sakarya nehri bilinen akarsu kaynaklarıdır.

7 Karadeniz Bölgesinin geçim kaynakları nelerdir? Karadeniz deyince aklımıza deniz, dağlar ve yağış aklımıza gelir. Bu 3 etken karadeniz’in geçim kaynaklarında önemli rol oynar. Karadeniz deyince aklımıza deniz, dağlar ve yağış aklımıza gelir. Bu 3 etken karadeniz’in geçim kaynaklarında önemli rol oynar. Karadeniz’de balıkçılık halkın en önemli geçim kaynaklarından birini oluşturur. Karadeniz’de balıkçılık halkın en önemli geçim kaynaklarından birini oluşturur. Karadeniz Bölgesinin ülkemizin kuzeyinde yer alması ve de deniz kıyısında olması bu bölgenin günlük yağış almasını sağlar. Dolaysıyla bu bölgede yağışı çok seven fındık, çay ve mısır tarımı oldukça yaygındır. Karadeniz Bölgesinin ülkemizin kuzeyinde yer alması ve de deniz kıyısında olması bu bölgenin günlük yağış almasını sağlar. Dolaysıyla bu bölgede yağışı çok seven fındık, çay ve mısır tarımı oldukça yaygındır. Kısaca Karadeniz bölgesinin geçim kaynağı, Fındık, çay, mısır ve balıkçılıktır. Kısaca Karadeniz bölgesinin geçim kaynağı, Fındık, çay, mısır ve balıkçılıktır.

8 Karadeniz Bölgesi Resimleri Karadeniz Bölgesi Resimleri

9

10

11 Hazırlayan:Grup karakartal Kamil SÖNMEZ Sezai KAVUS Müzeyyen ÇETİN Yusuf TEMİZ yararlanılan kaynaklar:Google görseller,www.eğitimhane.com vb.

12


"Türkiye coğrafyasının kuzeyini nerdeyse tamamen kaplayan Karadeniz Bölgesi, adını komşu olduğu Karadeniz’den alır ve Sakarya ovası’nın doğusundan Gürcistan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları