Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Başkan Dr. Dursun AYDIN. NİÇİN SAĞLIK TURİZMİ ?  Ülkemiz coğrafik, iklim, deniz, kum, kültür zenginliğiyle bir turizm cennetidir.  Bu potansiyellerimiz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Başkan Dr. Dursun AYDIN. NİÇİN SAĞLIK TURİZMİ ?  Ülkemiz coğrafik, iklim, deniz, kum, kültür zenginliğiyle bir turizm cennetidir.  Bu potansiyellerimiz."— Sunum transkripti:

1 Başkan Dr. Dursun AYDIN

2 NİÇİN SAĞLIK TURİZMİ ?

3  Ülkemiz coğrafik, iklim, deniz, kum, kültür zenginliğiyle bir turizm cennetidir.  Bu potansiyellerimiz ve büyük turizm yatırımlarımıza rağmen turizm 4 aya sahillere sıkışmıştır. ÇÜNKÜ:

4  Turizm 12 aya yayılmalı;  Alternatif turizm geliştirilmeli.  Sağlık turizmi en önemli alternatif turizmlerden biridir. ÇÖZÜM

5 SAĞLIK TURİZMİ  Medikal Turizm (Göz, diş, estetik, kalp cerrahisi, protez vb. tedavileri)  Kaplıca Turizmi (Kür tedavileri, Spa, Wellness vb.)  Yaşlı Turizmi (Yaşlı tatil köyleri ve bakım evi tipi oteller vb.)

6 SAĞLIK TURİZMİ İÇİN:  Sağlık dönüşüm programı sayesinde Avrupa ile yarışacak Özel Hastanelerimiz oluştu; (Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir).  Jeotermal kaynaklarımız dünyada 7. sırada. Su ve Mineral özelliklerimiz mükemmel.  Yaşlı Tatil Köyleri için iklimimiz, güneşimiz ve yaylalarımız var.

7 AVRUPALILAR SAĞLIK TURİZMİ İÇİN TÜRKİYE’YE NEDEN GELEBİLİRLER :  Avrupa’da tedavi maliyetleri çok yüksek,  Hasta katılım payları artıyor,  Kaplıca ödemeleri kısıtlanıyor,  Gelişmiş ülkelerin yaşlı nüfusu artıyor (%20’lere yaklaşıyor).

8 SAĞLIK TURİZMİ İÇİN ORTA DOĞU VE ORTA ASYA ÜLKELERİNDEN GELEN OLACAK MI?  Ortadoğu ve Orta Asya’da kaliteli sağlık hizmeti alabilecek belli zengin ve elit bir tabaka var.  11 Eylül sonrası Orta doğu’dan sağlık hizmeti için Batıya gidiş azaldı. Alternatif bölge aranıyor.  Din ve kültür birliğimiz var ve yakın komşu bölgeler (Pakistan, Afganistan, Suriye, Kuveyt, vb.).

9 NİÇİN SAĞLIK TURİZMİNDEN DÜNYADA GEREKLİ PAYI ALAMIYORUZ?  Sağlık Turizmine yönelme son 3-4 yılda oldu.  Özel Hastane, Kaplıca ve Yaşlı Tatil Köyleri konsepti ve kalitesi daha yeni gelişiyor.  Sağlık Turizmi konusunda Hükümet, Özel Sektör ve STK tam birleşip ortak bir dil kullanmalıdırlar.  Sağlık Turizmi imkanlarımız dünyaya anlatılıp, tanıtılmadı.

10 SAĞLIK TURİZMİNİN HAYATİYETE GEÇMESİ İÇİN:  Sağlık kurumları, kaplıcalar ve özellikle tatil köyleri standardı olmalı, akredite edilmeli.  Devlet ciddi bir tanıtım fonu ve politikası oluşturmalı ve buna bütçe ayırmalı.  Sağlık Turizmi için tanıtım fonu oluşturulmalı ve özel sektöre destek verilmelidir.  Sağlık Turizmi için kalifiye personel yetiştirilmeli ve sertifikasyon programlar yapılmalı.

11 SONUÇ:  Turizmin 12 aya yayılmasında Sağlık Turizmi çok önemlidir,  Sağlık Turizmi için Devletin Tanıtım Fonu ve desteğine mutlak ihtiyaç vardır,  Sağlık Turizmi potansiyeli iyi kullanılırsa birkaç yıl sonra yılda10 milyar dolara yakın gelir elde edilebilir,  Türkiye, Avrupa’nın sağlık merkezi olabilecek kapasitesi ve potansiyele sahip.

12


"Başkan Dr. Dursun AYDIN. NİÇİN SAĞLIK TURİZMİ ?  Ülkemiz coğrafik, iklim, deniz, kum, kültür zenginliğiyle bir turizm cennetidir.  Bu potansiyellerimiz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları