Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Nevzat Özel 14.12.2011. Niçin araştırıyoruz? 5N-Ne? Niçin? Nasıl? Nerede? Ne zaman? 1K-Kim? SORUN? Varsayımlar? Sorular? Yöntemler? Teknikler?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Nevzat Özel 14.12.2011. Niçin araştırıyoruz? 5N-Ne? Niçin? Nasıl? Nerede? Ne zaman? 1K-Kim? SORUN? Varsayımlar? Sorular? Yöntemler? Teknikler?"— Sunum transkripti:

1 Nevzat Özel 14.12.2011

2 Niçin araştırıyoruz? 5N-Ne? Niçin? Nasıl? Nerede? Ne zaman? 1K-Kim? SORUN? Varsayımlar? Sorular? Yöntemler? Teknikler?

3  Anket, sistematik bir veri toplama tekniğidir.  Veriler, önceden belirlenmiş insanlara bir dizi soru sorarak elde edilir.  Anket yöntemi ile çok farklı türde veri toplamak mümkündür. ◦ İnsan davranışları, iş performansları, bilgi düzeyleri, tercihleri, tutumları, inançları, duyguları vb. bunlardan sadece birkaçıdır.

4  Anketler ikiye ayrılır Yapılandırılmamış (Unstructured): Bir kompozisyon halinde yazdırma veya serbestçe listeletme) veya açık uçlu sorularla oluşturulan Yapılandırılmış (Structured): Cevapları şıklar haline getirilmiş sorularla oluşturulan

5  Açıkça yazılmalı.  İfadeler net olmalı.  Kolay anlaşılabilir olmalı.  Teknik terim, kısaltma ve jargon kullanımı olmamalı.  Kısa olmalı.

6

7

8

9

10

11

12 Statistical Package for the Social Sciences  Bilgisayar yazılımı  İstatistiksel verileri analiz etmeye yardımcı  Birçok disiplin tarafından kullanılıyor.  Veri dosyalarının uzantısı “sav”  Analiz çıktılarının uzantısı ise “spo veya spv”dir.

13 1) Yaşınız? a) 15-20 b) 21-35 c) 36 ve üstü 2) Cinsiyetiniz? a) Kadın b) Erkek 3) Hangi futbol takımını destekliyorsunuz? a) Beşiktaş b) Fenerbahçe c) Galatasaray d) Trabzonspor e) Desteklemiyorum f) Diğer (belirtiniz) …………………………… 4) 2010-2011 sezonunda hangi takımın şampiyon olacağını düşünüyorsunuz? a) Beşiktaş b) Fenerbahçe c) Galatasaray d) Trabzonspor e) Diğer (belirtiniz) …………………………………. 5) “Türk futbolu özellikle son yıllarda büyük düşüş yaşamaktadır.” ifadesine yönelik görüşleriniz nedir? a) Kesinlikle katılıyorum b) Katılıyorum c) Kararsızım d) Katılmıyorum e) Kesinlikle katılmıyorum

14 Veri Girişi

15

16 Data View Veri girişi ekranı Variable View Veri Alanları Ekleme Ekranı

17

18 Ankette sorulan sorular tek tek “Name” kısmına kısaltılarak yazılır. Diğer sütunlar otomatik olarak belirir. “Decimal” sütunu “2”dir. “0” olarak değiştirilir. “Values” sütununda sağ köşedeki üç noktaya tıklanınca “Value Labels” açılır.

19 Value Labels kısmına anket sorularındaki şıklar sırasıyla ve 1,2, 3… olarak değer verilerek yazılır. Label kısmına anketteki şıkta yer alan metin yazılır. Add butonuna basılarak şıklar listelenir. Her bir anket sorusu için süreç tekrarlanır.

20

21

22 Tüm veri ekleme alanları tanımlandıktan sonra sol alt köşedeki “Data View”e tıklanır.

23 Anket formunu varsayalım 20 kişi doldurdu. Anketi cevaplayan 1.kişinin verdiği cevaplar, “Variable View” alanında tanımlanan değerler şeklinde girilir.

24

25 Verilerin Betimlenmesi: Tek Değişkene İlişkin Frekans (Sıklık) Dağılımı

26 Analyze Descriptive Statistics Frequencies

27 Sol taraftaki tüm alanlar seçilerek ortadaki ok işaretiyle sağ tarafa atılır.

28

29

30

31

32

33 Verilerin Betimlenmesi: İki ya da Daha Çok Değişkene İlişkin Frekans (Sıklık) Dağılımı (Crosstab)

34 Analyze Descriptive Statistics Crosstabs

35 Sol tarafta ter alan liste içerisinden bir değişken satıra (Rows) diğer değişken sütuna (Columns) ortadaki ok işaretleriyle gönderilir.

36

37 Cells butonu tıklanınca bu ekran açılır. Percentages kısmında “Row” işaretlenir. Devam butonuna basılır.

38

39

40

41 Output dosyasında ortaya çıkan tabloların üzerine iki kez tıklanarak içerisindeki metinler düzeltilebilir.

42 Düzeltme işlemleri bittikten sonra tablonun üzerinde sağa tıklanıp “Copy” seçilir ve MS Word’e yapıştırılır.

43

44  SPSS Analizleri ile elde edilen tablolar yorumlanırken; ◦ Araştırmanın amacına uygun olan noktalar (en önemli bulgular) vurgulanır. ◦ Tablodaki bütün veriler tek tek açıklanmaz.

45  Gruplar oluşturulacak (En fazla 4 kişilik)  Bir konu ile ilgili anket soruları (5-10 soru) geliştirilecek!  En az 20 kişiye uygulanacak!  Anket cevaplarına ilişkin veriler SPSS Programına girilecek!  Araştırma Raporu Hazırlanacak! ◦ Her bir anket sorusuna verilen cevapların Frekans (Sıklık) dağılımları raporda sunulacak! (Bkz. Tek Değişkenli Frekans Dağılımı slaytları) ◦ Bazı anket soruları belirlenerek İki Değişkenli Frekans Dağılımı aynı raporda verilecek! (Crosstab slaytları) ◦ Oluşturulan her tablo MS Word’e kaydedilerek yorumlanacak!

46  Hazırlanan araştırma raporu (MSWord), veri dosyası (sav uzantılı) ve output dosyası (spo veya spv uzantılı) sıkıştırılarak (zip) nevzatozel@gmail.com adresine gönderilecek! nevzatozel@gmail.com  Son Tarih: 2 Ocak 2012  Öğrencilerin hazırladıkları ödevlerin diğer gruplarla aynı olması durumunda (aşırma) ödev her iki grup için de geçersiz sayılacaktır.

47 Nevzat Özel 14.12.2011


"Nevzat Özel 14.12.2011. Niçin araştırıyoruz? 5N-Ne? Niçin? Nasıl? Nerede? Ne zaman? 1K-Kim? SORUN? Varsayımlar? Sorular? Yöntemler? Teknikler?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları