Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

3.ÜNİTE TÜRK TARİHİNE YOLCULUK. MALAZGİRT SAVAŞI (1071)  Bizans İmparatoru Romen Diyojen Anadolu üzerindeki Türk akımlarını durdurmak amacı ile büyük.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "3.ÜNİTE TÜRK TARİHİNE YOLCULUK. MALAZGİRT SAVAŞI (1071)  Bizans İmparatoru Romen Diyojen Anadolu üzerindeki Türk akımlarını durdurmak amacı ile büyük."— Sunum transkripti:

1 3.ÜNİTE TÜRK TARİHİNE YOLCULUK

2 MALAZGİRT SAVAŞI (1071)  Bizans İmparatoru Romen Diyojen Anadolu üzerindeki Türk akımlarını durdurmak amacı ile büyük bir ordu kurdu.Bizans ordusunda paralı askerlik yapan Türk kökenli oğuz Kıpçak ve Peçenek askerleri de vardı.iki ordu Malazgirt ordusunda karşı karşıya geldi.yapılan savaşta Bizans ordusu yenilgiye uğradı.

3 DİKKAT!!!!!  Malazgirt Savaşından sonra Anadolulun kapıları Türklere açıldı ve Anadolu Türklerin yeni yurdu oldu.

4 ANADOLU’DA İLK TÜRK BEYLİKLERİ Alparslan Malazgirt savaşından sonra Selçuklu komutanlarını Anadolulun fethi için görevlendirmiştir.her komutan fethettiği bölgede Selçuklu devletine bağlı olarak kendi beyliklerini kurdular.

5 Anadolu da kurulan ilk Türk beylikleri şunlardır :  SALTUKLULAR  DANİŞMENTLİLER  MENGÜCEKLER  ÇAKA BEYLİĞİ  ARTUKLULAR

6 SALTUKLULAR  Anadolu da kurulan ilk Türk beyliğidir.  Bu beylik Erzurum da kuruldu.  Türkiye Selçuklu devleti tarafından yıkıldı.

7 DANİŞMETLİLER  Danişmentliler Tokat Amasya ve Sivas bölgesinde kuruldular.  Bu beyliğin merkezi Sivas tır.  Türkiye Selçuklu devleti tarafından yıkıldı.

8 MENGÜCEKLER  Alparslan'ın komutanı Mengücek gazi tarafından Erzincan Divriği’nde kurulmuştur.  Divriği ulu cami Mengücekliler ‘e aittir.

9 FOTO1: DİVRİĞİ ULU CAMİİ DE NAMAZ KILAN İNSAN FİGÜRÜNÜ İLK JAPONLAR TESPİT ETMİŞTİR.

10 ARTUKLULAR  Doğu ve güneydoğu Anadolu da kurulmuştur.  Artuklular dan çok sayıda cami türbe medrese kalmıştır.

11 BİLGİMİZİ ÖLÇELİM ???  Osmanlı Beyliğinin siyasi bir güç olarak hızla büyümesinde coğrafi konumun etkisi yoktur.

12 YANLIŞ

13  Türkiye Selçuklularının, Moğollarla yaptıkları Kösedağ Savaşı’nın kaybetmeleri Anadolu’da Türk siyasi birliğinin bozulmasına neden olmuştur.

14 DOĞRU

15 Türkiye Selçukluları ticareti geliştirmek amacıyla, eşkıya ve korsan saldırısına uğrayan tüccarların zararlarını devlet hazinesinden karşılamıştır??

16 DOĞRU

17 Çaka Bey ilk Türk denizcisi olarak kabul edilmektedir?

18 DOĞRU

19 Mevlana, Yunus Emre, Ahi Evran ve Hacı Bektaş-ı Veli gibi büyük düşünce ve fikir adamları verdikleri eserlere Türk kültürünün gelişmesine katkıda bulunmuşlardır??

20 DOĞRU

21 YARDIMLARINDAN DOLAYI ;  İnternet (google amca),  Amcam Abdulkadir KARACA ‘ ya TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİRİM…

22

23 BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM… MİRAÇ KARACA


"3.ÜNİTE TÜRK TARİHİNE YOLCULUK. MALAZGİRT SAVAŞI (1071)  Bizans İmparatoru Romen Diyojen Anadolu üzerindeki Türk akımlarını durdurmak amacı ile büyük." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları