Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

E-DEVLET Hazırlayan: EFSER YILDIRIM 1120203024. E-DEVLET NEDİR? E-devlet, devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak elektronik ortamda,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "E-DEVLET Hazırlayan: EFSER YILDIRIM 1120203024. E-DEVLET NEDİR? E-devlet, devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak elektronik ortamda,"— Sunum transkripti:

1 E-DEVLET Hazırlayan: EFSER YILDIRIM 1120203024

2 E-DEVLET NEDİR? E-devlet, devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak elektronik ortamda, güvenli, kesintisiz ve hızlı olarak ortak bir nokta üzerinden vatandaşa doğru bilgiye ulaştırılmasını amaçlayan web tabanlı bir sistemdir.

3 E-DEVLET KAPISI NEDİR? E-Devlet, kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkânı sağlayan bir internet sitesidir. E- Devlet Kapısı’nın amacı kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmaktır.

4 E-devleti oluşturan temel unsurlar E-şirket E-kurum E-vatandaş Her biri kendi içerisinde “e” olgusunu gerçekleştirmeye uğraşacak ve birbirinden etkilenerek güçlenip gelişecek ve giderek e- devlet oluşacaktır.

5 Niçin e-Devlet ? Küreselleşmenin hızla ilerlediği ve ekonomik anlamda sınırların ortadan kalktığı bir dünyada, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, Türkiye ile diğer gelişmiş ülkeler arasındaki açığı artırmaktadır. Türkiye’nin bu açığı kapatabilmesi ve Bilgi Toplumuna ulaşabilmesi için devletin, gelişmiş teknolojiyi kullanması ve yeni bir yapılanmaya gitmesi gerekmektedir. Bu yapılanma modeli, e-Devlet olarak belirtilmektedir.

6 e-Devlet ile amaçlananlar Devletin Şeffaflaşması, Devletin hızlı ve etkin bir şekilde işleyişinin sağlanması, Her düzeyde vatandaşın yönetime katılımının sağlanması, Kurumlar arası bilgi alışverişinin sağlanarak iş ve veri yinelemesinin önlenmesi, Kamunun hizmet verdiği vatandaşların yaşamalarının kolaylaştırılması, Karar vericilerin bilgiye dayalı karar verme süreçlerinin geliştirilmesi ve hızlandırılması olarak özetlenebilir.

7 Sağladığı Yararlar Zamandan kazanç sağlanacaktır, Maliyetler düşecek ve verimlilik artacaktır, Memnuniyet artacaktır, Ekonomik gelişim desteklenecektir, Hayat kalitesi artacaktır, Bireysel katılım artacaktır, Kağıt bağımlılığı ve kullanımı azalacaktır,

8 Kamu ile olan işlemler için vatandaşın talep ettiği bilgilere bir noktadan ve doğru şekilde ulaşılacaktır. Böylece insan yanlışları en aza indirilecektir. Bilgi ve iletişim teknolojileri ilk kurma maliyeti yüksek olmasına karşın zaman boyutundaki toplam sahip olma maliyetinin düşmesi, verilecek olan hizmetin daha hızlı sunulması, işletme giderlerinin azalması, doğru bilgiye ulaşım vb. olumluluklar hizmetin elektronik olarak sunumu için bir neden olacaktır. Hem kamu hem de vatandaş için karar almada kolaylık ve hız sağlanacaktır.

9 Vatandaşın talebi ön plana çıkacaktır. Vatandaş ile devlet arasındaki ilişki gelişecek, güven ortamı oluşarak kuvvetlenecektir. Vatandaşın kamu ile işlerinde kısa sürede doğru bilgiye ulaşımı karşısında kamuya güveni artacaktır.

10 Hangi Hizmetlere Ulaşabilirim? 1)Üniversite Kaydı 2)IMEI(International Mobile Equipment Identity) Kaydı 3)Askerlik Durum Belgesi Sorgulama 4)Emeklilik Bilgileri 5)4A Hizmet Dökümü Sorgulama 6)Cumhurbaşkanı' na Mesaj atabilirsiniz.

11 Kişisel bilgi ve işlemlerinize ulaşmak için T.C kimlik numaranız ile PTT den aldığınız şifre ile https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden anında giriş yapabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/

12 Kaynakça http://www.digitaldevlet.org/edevletnedir.ht ml http://www.digitaldevlet.org/edevletnedir.ht ml https://www.turkiye.gov.tr/bilgilendirme?kon u=sikcaSorulanlar https://www.turkiye.gov.tr/bilgilendirme?kon u=sikcaSorulanlar https://tr.wikipedia.org/wiki/E- Devlet_(Türkiye) https://tr.wikipedia.org/wiki/E- Devlet_(Türkiye)


"E-DEVLET Hazırlayan: EFSER YILDIRIM 1120203024. E-DEVLET NEDİR? E-devlet, devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak elektronik ortamda," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları