Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİKME ÇIKMA,İNME VE PARALEL İNŞA ETME Dikme çıkma ve inme: Not: Bir noktadan bir doğruya çizilen en kısa doğru parçası dikmedir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİKME ÇIKMA,İNME VE PARALEL İNŞA ETME Dikme çıkma ve inme: Not: Bir noktadan bir doğruya çizilen en kısa doğru parçası dikmedir."— Sunum transkripti:

1 DİKME ÇIKMA,İNME VE PARALEL İNŞA ETME Dikme çıkma ve inme: Not: Bir noktadan bir doğruya çizilen en kısa doğru parçası dikmedir.

2 Paralel doğru çizme: Not: Paralel iki doğru arasındaki bütün dikmelerin uzunlukları birbirine eşittir. Bir doğru parçasının orta dikmesini çizme:

3 OLİMPİK YÜZME HAVUZU DEMİRYOLU RAYLARI

4 BİRBİRİNE DİK PARMAKLIKLAR KARE BULMACA

5 İç Ters, Dış Ters, Yöndeş, Ters Açılar Eğer doğrular paralel ise yöndeş, iç ters ve dış ters açıların ölçüleri eşittir.

6 Pratik Kural 1: Paralel iki doğru arasında kalan açıların toplamı 180 derecedir. Böyle açılara “ karşı durumlu açılar ” denir.

7 Pratik Kural 2: Paralel iki doğru arasında birden fazla doğru parçası varsa sağa bakan açılar toplamı sola bakan açılar toplamına eşittir. * Açılar sağ-sol-sağ… şeklinde sıralı gitmelidir.

8 Pratik Kural 3: Kalem ucu özelliği olarak bilinen özelliktir. Oluşan 3 tane açının toplamı 180 derecedir.

9 ÖRNEK:

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21


"DİKME ÇIKMA,İNME VE PARALEL İNŞA ETME Dikme çıkma ve inme: Not: Bir noktadan bir doğruya çizilen en kısa doğru parçası dikmedir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları