Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AÇILAR. Başlangıç noktası aynı olan iki ışının birleştirilmesi ile oluşan şekle açı denir. D E A O B C.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AÇILAR. Başlangıç noktası aynı olan iki ışının birleştirilmesi ile oluşan şekle açı denir. D E A O B C."— Sunum transkripti:

1 AÇILAR

2 Başlangıç noktası aynı olan iki ışının birleştirilmesi ile oluşan şekle açı denir. D E A O B C

3 aÇILar GÜNLÜK YA Ş AMIMIZDA NERELERDE KULLANILIYOR? ? ??

4 Saatteki açı dikkatinizi çekmiş miydi?

5 Havadaki trafiği düzenlemede sizce açıların bir faydası var mı?

6 Pekiii.. Bunlara ne demeli? Burada açı sizce nasıl kullanılmış?

7 Eklemlerinizde ağrı mı var? Fizik tedavisine mi ihtiyacınız var? Ne kadar fizik tedavisine ihtiyacınız olduğuna, doktorunuz nasıl karar veriyor... Biliyor musunuz?

8 Japonlar çiçek düzenlemelerini sizce neye göre yapıyorlar?

9 AÇILARI ÖLÇMEK İÇİN NE KULLANIYORUZ?

10 HAYDİ AÇI ÇEŞİTLERİNİ ÖĞRENELİM!..

11 45 o İki ışın arasındaki açının ölçüsü 90º’den küçük olan açılara dar açı denir.

12 İki ışın arasındaki açının ölçüsü 90 º olan açılara dik açı denir. İki ışın arasındaki açının ölçüsü 90 º olan açılara dik açı denir.

13 İki ışın arasındaki açının ölçüsü 90º’den büyük olan açılara geniş açı denir. 120 o

14 Ölçüleri toplamı 90 º olan iki açıya, tümler açı denir. Ölçüleri toplamı 90 º olan iki açıya, tümler açı denir. /_ DBE + /_ EBC = 50 o + 40 o = 90 o

15 Toplamları 180 derece olan açılardır. Toplamları 180 derece olan açılardır. /_ ABD + /_ DBC = 124 o + 56 o = 180 o

16

17 Paralel iki doğrunun bir kesenle yaptığı açılardan iç tarafta kalan açılardır. /_ 3, /_ 4, /_ 5, /_ 6 iç açılara örnektir.

18 Paralel iki doğrunun, bir kesenle yaptığı açılardan dış tarafta kalan açılardır. Paralel iki doğrunun, bir kesenle yaptığı açılardan dış tarafta kalan açılardır. /_ 1, /_ 2, /_ 7, /_ 8 dış açılardır.

19 Birer kenarları aynı doğru üzerinde, diğer kenarları birbirine paralel ve ters yönlü ışınlar Birer kenarları aynı doğru üzerinde, diğer kenarları birbirine paralel ve ters yönlü ışınlar üzerinde olan açılara iç ters açılar denir. üzerinde olan açılara iç ters açılar denir. İç ters açılar birbirine eşittir. İç ters açılar birbirine eşittir. /_ 3 ve /_ 6; /_ 4 ve /_ 5 içters açılardır.

20 Birer kenarları aynı doğru üzerinde ve zıt yönlü ışınlar, diğer kenarları birbirine paralel ve ters yönlü ışınlar üzerinde olan açılara dış ters açılar denir. Birer kenarları aynı doğru üzerinde ve zıt yönlü ışınlar, diğer kenarları birbirine paralel ve ters yönlü ışınlar üzerinde olan açılara dış ters açılar denir. Dış ters açılar birbirine eşittir. Dış ters açılar birbirine eşittir. /_ 1 ve /_ 8; /_ 2 ve /_ 7 dış ters açılara örnek olarak verilebilir.

21 Birer kenarı aynı do ğ ru üzerinde, di ğ er kenarları paralel ve aynı yönlü ı ş ınlar olan açılara yönde ş açılar denir. Birer kenarı aynı do ğ ru üzerinde, di ğ er kenarları paralel ve aynı yönlü ı ş ınlar olan açılara yönde ş açılar denir. Yönde ş açılar e ş tir. Yönde ş açılar e ş tir. /_ 1 ve /_ 5 yöndeş açılardır.


"AÇILAR. Başlangıç noktası aynı olan iki ışının birleştirilmesi ile oluşan şekle açı denir. D E A O B C." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları