Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Aynı doğru üzerinde olmayan, başlangıç noktaları ortak olan iki ışının birleşim kümesine AÇI denir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Aynı doğru üzerinde olmayan, başlangıç noktaları ortak olan iki ışının birleşim kümesine AÇI denir."— Sunum transkripti:

1

2  Aynı doğru üzerinde olmayan, başlangıç noktaları ortak olan iki ışının birleşim kümesine AÇI denir.

3  1)Dar Açı:Ölçüsü 0º `den büyük ve 90º`den küçük açılara DAR AÇI denir.  2)Dik Açı:Ölçüsü 90º olan açıya DİK AÇI denir.  3)Geniş Açı:Ölçüsü 90º`den büyük 180º`den küçük olan açıya GENİŞ AÇI denir.  4)Doğru Açı:Ölçüsü 180º olan açıya DOĞRU AÇI denir.

4  5)Tam Açı:Ölçüsü 360º olan açıya TAM AÇI denir.  6)Tümler Açı:İki açının ölçüleri toplamı 90º olan açıya TÜMLER AÇI denir.  7)Bütünler Açı:İki açının ölçüleri toplamı 180º ise bu açılara BÜTÜNLER AÇI denir.

5 A)Komşu Açılar:Başlangıç noktaları aynı iki veya daha fazla açıya KOMŞU AÇILAR denir. B)Komşu Tümler Açılar: Başlangıç noktaları aynı, ölçüleri toplamı 90º olan iki farklı açıya KOMŞU TÜMLER AÇILAR denir. C)Komşu Bütünler Açılar:Başlangıç noktaları aynı, ölçüleri toplamı 180º olan açıya KOMŞU BÜTÜNLER AÇILAR denir.

6 D)Ters Açılar:Köşeleri ortak ve kenarları birbirine zıt ışınları olan iki açıya TERS AÇI denir. Ters açıların ölçüleri birbirine eşittir.

7 A)Yöndeş Açılar:Aynı yöne bakan açılara yöndeş açılar denir.Yöndeş açılar birbirine eşittir. B)Ters Açılar:Köşeleri ortak ve kenarları birbirine zıt ışınları olan iki açıya TERS AÇI denir. Ters açıların ölçüleri birbirine eşittir.

8 C)Dış Ters Açılar:Dışta kalan ve dışa bakan ters açılara dış ters açılar denir. Dış ters açıların ölçüleri birbirine eşittir. D)İç Ters Açılar:İçte kalan ve içi bakan ters açılara iç ters açılar denir. İç ters açıların ölçüleri birbirine eşittir. E)Karşı Konumlu Açılar:Paralel iki doğru arasında kalan ve karşılıklı olan açılara denir. Karşı konumlu açıların toplamı 180º`dir.

9

10

11

12

13

14

15

16

17


" Aynı doğru üzerinde olmayan, başlangıç noktaları ortak olan iki ışının birleşim kümesine AÇI denir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları