Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Aynı doğru üzerinde olmayan, başlangıç noktaları ortak olan iki ışının birleşim kümesine AÇI denir. Açı ölçüsü DERECEDİR. Açıların ölçüsünü bulmak için.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Aynı doğru üzerinde olmayan, başlangıç noktaları ortak olan iki ışının birleşim kümesine AÇI denir. Açı ölçüsü DERECEDİR. Açıların ölçüsünü bulmak için."— Sunum transkripti:

1

2 Aynı doğru üzerinde olmayan, başlangıç noktaları ortak olan iki ışının birleşim kümesine AÇI denir. Açı ölçüsü DERECEDİR. Açıların ölçüsünü bulmak için AÇI ÖLÇER veya İLETKİ kullanılır. Açıyı oluşturan iki ışının kesişim kümesine AÇININ KÖŞESİ, bu ışınlara ise AÇININ KOLLARI denir.

3 Bir açı, bulunduğu bölgeyi üç bölgeye ayırır; 1) Açının Kendisi 2) Açının Dış Bölgesi 3) Açının İç Bölgesi

4 ÖZEL AÇILAR 1) Dar Açı: Ölçüsü 0º `den büyük ve 90º`den küçük açılara Dar açı denir. 2) Dik Açı: Ölçüsü 90º olan açıya Dik Açı denir.

5 3) Geniş Açı: Ölçüsü 90º`den büyük 180º`den küçük olan açıya Geniş Açı demir. 4) Doğru Açı: Ölçüsü 180º olan açıya Doğru Açı denir. 5) Tam Açı: Ölçüsü 360º olan açıya Tam Açı denir. 6) Tümler Açı: İki açının ölçüleri toplamı 90º olan açıya Tümler Açı denir. 7) Bütünler Açı: İki açının ölçüleri toplamı 180º ise bu açılara Bütünler Açı denir.

6 8) Bir Noktada Kesişen İki Doğrunun Oluşturduğu Açılar: a) Komşu Açılar: Başlangıç noktaları aynı iki veya daha fazla açıya Komşu Açılar denir. b) Komşu Tümler Açılar: Başlangıç noktaları aynı, ölçüleri toplamı 90º olan iki farklı açıya Komşu Tümler Açılar denir. c) Komşu Bütünler Açılar: Başlangıç noktaları aynı, ölçüleri toplamı 180º olan açıya Komşu Bütünler Açılar denir. d) Ters Açılar: Köşeleri ortak ve kenarları birbirine zıt ışınları olan iki açıya Ters Açı denir. Ters açıların ölçüleri birbirine eşittir.

7 9) Paralel İki Doğrunun Bir Kesenle Yaptığı Açılar a) YÖNDEŞ AÇILAR: Şekildeki A ve F, D ve G, E ve C, B ve H gibi konumlanan açılara Yöndeş Açılar denir. Yöndeş açılar birbirine eşittir. b) TERS AÇILAR: Köşeleri ortak ve kenarları birbirine zıt ışınları olan iki açıya Ters Açı denir. Ters açıların ölçüleri birbirine eşittir.

8 c) DIŞ TERS AÇILAR: Şekildeki G ve A, H ve C açıları gibi konumlanan açılara Dış Ters Açılar denir. Dış ters açıların ölçüleri birbirine eşittir. d) İÇ TERS AÇILAR:Şekildeki B ve E, D ve F açıları gibi konumlanan açılara İç Ters Açılardenir. e) KARŞI KONUMLU AÇILAR: Şekildeki B ve F, E ve D açıları gibi konumlanan açılara Karşı Konumlu Açılar denir. Karşı konumlu açıların toplamı 180º`dir.

9

10

11

12

13

14

15

16

17 SORUCEVAP 1C 2B 3B 4C 5D 6B 7C 8A 9D 10C

18

19

20

21 Sıfır açı

22

23

24

25


"Aynı doğru üzerinde olmayan, başlangıç noktaları ortak olan iki ışının birleşim kümesine AÇI denir. Açı ölçüsü DERECEDİR. Açıların ölçüsünü bulmak için." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları